Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Stromy, ktoré sa živia kamením

Jelša červená, ktorá vyťahuje výživné látky z kamennej horniny, hrá kľúčovú úlohu v lesných ekosystémoch.

Vedci z Oregonskej univerzity a Geologickej služby USA zistili, že jelša červená, vďaka svojim symbiotickým vzťahom s dusíkatými baktériami, extrahuje z kamennej horniny dôležité prvky, ako sú napríklad – vápnik a fosfor. Tento proces urýchľuje rozpad horniny, a tým uvoľňuje viac minerálov a výživných látok, ktoré umožňujú rásť aj inej lesnej flóre – od machov až po stromy.

Výskum odhalil unikátny typ rastlín, ktoré sa líšia svojou schopnosťou prirodzene vyživovať lesy premenou atmosférického dusíka na formy dostupné pre iné rastliny. Tento proces, nazývaný fixácia dusíka, je veľmi dôležitý pre prírodné ekosystémy. To znamená, že oni nielen spotrebovávajú dusík, ale s jeho pomocou pomáhajú urýchliť tok živín z kamenných hornín.

Týmto spôsobom môže červená jelša uvoľňovať dusík do pôdy cez uzliny na koreňoch. V istom zmysle sa červená jelša živí kamením, hovoria vedci. Tieto stromy môžu do ekosystému pridávať nielen dusík, ale aj iné živiny, ktoré lesy potrebujú na rast a akumuláciu uhlíka.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie