Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Spoločníci v záhrade

Aksamietnica (Tagetes)

Háďatká (hlísty, nematódy) žijú v pôde. Sú síce veľmi malé, ale škodia koreňom mnohých rastlín v záhrade. Tieto červíčky obľubujú piesočnú teplú pôdu a dokážu spustošiť celé záhrady. Chemické prostriedky na dezinfekciu pôdy ich síce ničia, ale rovnako ničia aj rastliny, takže stojí za úvahu nasadiť proti nim nejakú ochrannú kvetinu.

Aksamietnice sú veľmi prospešné pri odrádzaní háďatiek, ktoré útočia na zemiaky, jahody, ruže a rôzne cibuľoviny, najmä ak tieto silne voňajúce krásavice rastú niekoľko sezón v pôde, kde sa predpokladá výskyt háďatiek. Experimenty ukázali, že aksamietnice potlačia výskyt lúčnych háďatiek až na tri roky a výskyt iných druhov na jeden rok i viac, pričom ostatným rastlinám neškodia.

Aksamietnice môžete vysádzať striedavo s rastlinami či plodinami, ktoré háďatkám ľahko podliehajú. Aby sa znížila „súťaživosť“ medzi rastlinami, je rozumné zasadiť aksamietnice najmenej o dva týždne neskôr než rastliny, ktoré majú ochraňovať.

Aksamietnice potláčajú háďatká vďaka účinku látok obsahujúcich síru (tiofény), ktoré produkujú vo svojich koreňoch a uvoľňujú ich do pôdy. Tieto látky sa produkujú veľmi pomaly. Vysadenie aksamietnic s inými rastlinami možno počas prvej sezóny výrazne nepomôže, ale ich prospešnosť sa jasne prejaví v nasledujúcich rokoch.

Ak paradajky vysadíte spolu s aksamietnicou, bude sa im lepšie dariť a budú lepšie rodiť. Fazuľu pomáha táto „bylina slnka“ ochrániť pred škodcom Epilachna varivestis. Aksamietnice pôsobia aj proti burine a môžu sa sadiť ako ochrana pred inváziami kozej nohy hostcovej, pupenca a zádušníka brečtanovitého. Staršie odrody so silnou arómou listov aj kvetov sa považujú za najúčinnejšie.

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) zasadený v blízkosti vždyzelených rastlín odpudzuje psy. Je to „staromódna“ bylinka, ktorej sušené kvety naše staré mamy používali na dochutenie polievok.

Baza (Sambucus)

Baza odpudzuje niektoré druhy hmyzu. Stará metóda na chytanie húseníc nočných motýľov spočívala v tom, že sa do každého piateho riadka pestovanej rastliny umiestnila a zatlačila hrsť výhonkov bazy. Húsenice sa zhromažďovali v tejto pasci a potom sa pravidelne zbierali.

Baza je v rastlinnej ríši mocným „patriarchom“, obmedzuje ostatné rastliny. Zvieratá nemajú radi jej chuť. Listy sú účinné proti krtkom, ktorých odrádza prenikavá vôňa. Konáre bazy sa používajú aj proti larvám múch. Rozdrvte ich, aby silnejšie voňali, a posypte nimi vysiaty záhon.

Kapucínka (Tropaeolum)

Kapucínka zasadená spolu s tekvicou odpudzuje škodce (Anasa tristis) z čeľade obrubnicovitých. Kapucínku vysaďte určite skôr, lebo tekvica rastie rýchlejšie. Ak sa na kapucínke objavia vošky – čo je znakom, že v pôde je nedostatok vápnika, poprášte rastliny vápnom a vošky zmiznú.

Kapucínka rastúca v skleníku pomáha odpudzovať molice. Ak ju zasadíte v záhrade blízko brokolice, potlačí vošky, a je prospešná aj pre zemiaky, reďkovky, tekvice a všetky druhy čeľade kapustovitých. Ak ju zasadíte pod jablone, bude ich chrániť pred vlnačkou. Na tie isté plodiny, ktorým prospieva kapucínka vysadená blízko nich, môžete použiť aj postrek z jej listov. Pridajte trocha mydla, aby postrek lepšie držal…

Pokračovanie v knihe: Ruže ľúbia cesnak – Priateľské spojenectvá v záhrade a iné tajomstvá kvetín

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie