Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Spievajúce terasy

002Neobvyklá stavba v podobe obrovského amfiteátra stojí neďaleko obce Gorodne v Charkovskej oblasti na Ukrajine neďaleko hraníc s Ruskom. Terasovitá stavba skladajúca sa zo šiestich terás opradená záhadami stojí na brehu rieky Merla a zaberá plochu približne 5 hektárov.

Dátum vzniku stavby a jej pravý účel využitia je neznámy a existujú o tom iba dohady. Stavba existovala už začiatkom 19. storočia, keď sa zmienky o polkruhovej terasovitej stavbe spomínajú v archívnych zdrojoch. Stavba bola rekonštruovaná v 50-tych a 70-tych rokoch 20. storočia a na archívnej projektovej dokumentácii je uvedený rok stavby 1900. Je ale možné, že je to zasa iba rok predchádzajúcej rekonštrukcie.

Je známe, že v 50-tych rokoch sa pri rekonštrukcii zamurovali vchody do podzemných priestorov a galérií, o ktorých nikto nevie, kam viedli a na aký účel slúžili. Začiatkom 20. storočia sa terasy začali využívať na pestovanie exotických južných druhov ovocia, ktorým sa tu darilo, pretože polkruhové južne orientované terasy vytvárali ideálnu slnečnú pascu a murované steny akumulovali veľké množstvo tepla.

0_35d4e_6bc3f40c_orig

Zdá sa, že stavitelia ovládali umenie mnohých vedných oborov, pretože stavba vytvára rôzne fyzikálne anomálie. Niektoré z nich sa stratili v priebehu rekonštrukcií, ale najzaujímavejšia je unikátna akustika, aj najtichšie zvuky je možné počuť na vzdialenosť 60 metrov. Táto vlastnosť sa využívala v priebehu posledného storočia na usporiadanie koncertov známych spevákov. Terasy počas veterného počasia vytvárajú melodické zvuky, preto ich aj nazvali spievajúcimi terasami.

POJTR9E

Výskum J.V. Ivankova ukázal, že zvukový fókus – ohnisko „poslucháča“ založený autorom stavby sa nachádza mimo centra kruhovej stavby. Okrem toho má komplex niekoľko zvukových ohnísk. V centre sa nachádza objemné geometrické ohnisko, v ktorom sa tvorí iba časť interferenčných efektov pozdĺžnych zvukových vĺn. Najzaujímavejšie zvukové efekty je možné precítiť celým svojím vnútrom, doslova „uvidieť“ zvuk iba neskoro večer, alebo skoro ráno, a to počas ročného obdobia, keď sú stromy bez listov. Samotné stromy rušia pozdĺžne zvukové vlny. Zdá sa, že pôvodný zámer autora s nimi nerátal.

Vyjadriť slovami zvukový efekt a frekvenciu spievajúcich terás je nemožné. Echo je neporovnateľné. Vytvára to dojem, že pri stavbe bolo brané do úvahy celé spektrum akustických parametrov – spektrálne charakteristiky, každá frekvencia, koeficient zosilnenia amplitúdy pozdĺžnej vlny, rýchlosť zvuku, rezonančná vzdialenosť, formátovanie vĺn…

POJTR9

POJTR1

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie