Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Sny Seppa Holzera

Farma Seppa Holzera s rozlohou približne 50 ha v horských oblastiach Rakúska sa nachádza v oblasti považovanej za nevhodnú pre poľnohospodárstvo. Aj napriek horským podmienkam a priemernej ročnej teplote + 4,5 ° C rastú na farme broskyne, vinohrad, kiwi, rôzne liečivé rastliny a mnohé iné plodiny. Na pôde pracuje päť ľudí a veľa zvierat.

Ráno sa prasiatka samé ponáhľajú do práce – prekopávať a pripravovať pôdu k výsadbe. Inak spolu aj s kravami a ovcami žijú celý rok voľne v rozsiahlych výbehoch na lúkach a sadoch, kde majú v zemi vybudované z masívnych kmeňov stromov útulné „ubikácie“ zvrchu zateplené vrstvou pôdy a zarastené trávou. Zvieratá netrpia chorobami, pretože nie sú zatvorené na jednom mieste a stravujú sa aj rôznorodými bylinami.

Sepp Holzer nepoužíva žiadne chemické hnojivá a postreky, pritom dosahuje zaujímavé výnosy aj v horších klimatických podmienkach. V súčasnosti má po celom svete tisíce nasledovníkov a dohliada na viac ako 100 ekologických projektov, z ktorých mnohé sa realizujú v Ruskej federácii. V Petrohrade porozprával niečo o svojom živote.

Ako dlho sa zaoberáte poľnohospodárstvom?

Keď som mal 8 rokov, tak som u nás na dedine v nadmorskej výške 1300 metrov vypestoval marhuľu, hoci podľa európskych noriem pestovanie vo výške nad 900 metrov nie je možné. Ja som dokázal opak. Štepil som rastliny, množil som ruže a oni rástli, a ako rástli!

Ale aj tak boli moje prvé pokusy hospodárenia na pôde žalostné, pretože som robil všetko tak, ako to bolo napísané v učebniciach: otrávil som všetky myši, aplikoval som chemické hnojivá, strihal vetvy ovocných stromov a oni následkom toho neprežili mrazivú zimu v horách.

Moju prvú záhradu na skalách zmyli dažde aj so stromami. Potom som pochopil, že stromy je potrebné upevniť kameňmi, potom lepšie rastú a krásne plodia. A v žiadnom prípade nestrihať vetvy, oni sa prehýnajú a jablká visia až po zem.

To je vaše hlavné tajomstvo?

Nielen to. Neskôr som si uvedomil, že teplomilné stromy, kríky je potrebné sadiť do skalných výklenkov, ako napríklad gaštany a vinohrad. Tam nie je vietor a skaly si udržujú teplo. Práve tak sa objavili moje prvé terasy. A jahody vypestované vedľa kameňov sú sladšie a väčšie. Najlepšie úrody prináša kráter-záhrada s terasami smerom dolu a s vodou na samotnom dne krátera.

Vzniká tu unikátna mikroklimatická zóna. Neexistuje tu žiadny efekt krbu, vietor nevyťahuje teplý vzduch, vlhkosti je dostatok, preto všetko rastie a kvitne. Pri takej úrodnosti ako je na mojom Krametrhofe je možné nakŕmiť trikrát viac ľudí, ako je v súčasnosti na našej planéte.

Okrem unikátnej záhrady a zvierat, čo je ešte na vašich 50 hektároch?

Keď stromy padajú, tak pestujeme na ich vetvách viac ako 30 druhov húb. V rybníkoch chováme ryby a rakov na predaj. Robíme aj víno z hrozna, jablčnú šťavu, údime pstruhy, pestujeme veľké množstvo ovocia a zeleniny, napríklad reďkovku v decembri. Časť úrody pomáhajú zberať aj turisti. Každý deň prichádza 100 až 200 turistov a tiež predstaviteľov spoločností – dodávateľov potravín pre obchody a reštaurácie. Za vstup platia 30 eur a zbierajú, čo potrebujú, napríklad višne na likér, potom to odvážia a zaplatia.

Nebojíte sa, že vaše výsadby môžu zničiť vaše zvieratá?

Nadmernému zničeniu vypásanej časti je možné zabrániť regulovaním prechádzok zvierat po danom území. To je všetko.

Tiež radíte všade budovať rybníky…

U nás vo vysokých horách Európska únia zakázala budovať vodné nádrže. S rovnakým zákazom som sa stretával aj v iných krajinách. V Portugalsku som presvedčil miestne úrady, že nová vodná nádrž je nutná kvôli lesným požiarom. Najväčšia pokuta, ktorú som zaplatil za výstavbu nádrže bola 3 milióny rakúskych šilingov, ale vždy som vyhral všetky súdy s úradníkmi. V Rusku je tiež potrebné budovať vodné nádrže kvôli lesným požiarom.

Ale kto sa bude o ne starať, veď časom zarastú?

Nikto sa nemusí starať o rybníky, absolútne nič nie je potrebné okrem správnych rýb v nich. Kapor, amur, vodné byvoly jedia riasy a udržujú čistotu v rybníkoch a v jazerách. Voda je najväčším kapitálom a je nutné, aby sa ľudia naučili správne používať vodu, vtedy znovu začnú tiecť pramene.

V jednom rozhovore ste prezradili, že vám pomáhajú vaše sny. Je to pravda?

Áno, sny sú pre mňa najdôležitejšie. To nie je iba spojenie s informačným poľom. Ja to vidím tak. Od každej živej bytosti je možné získať informáciu. Predstavte si, že ste na mieste živej bytosti a pochopíte, ako postupovať.

Ja som videl sny z detstva: ako vybudovať rybník, ako urobiť terasy pre rastliny, vybudovať podzemné domy pre zvieratá a to je môj spôsob, ako získať a analyzovať informáciu.

Myslím si, že všetci ľudia môžu robiť to isté, ale málo ľudí venuje pozornosť snom. Veľmi intenzívne som začal vidieť sny asi pred 40 – 50 rokmi. Raz som v sne pozoroval prasatá a pochopil som, ako je možné upevniť brehy jazier.

Pred časom ste začali navštevovať Rusko, aké sú vaše dojmy z našej krajiny?

Rusko je jednoducho raj pre ekologické hospodárstva. Máte dostatok pôdy, vody, neexistuje tu prebytok chemických koncernov ako v iných krajinách. Je potrebné aktivovať život pôdy, odkázať sa od používania chémie a pustiť zvieratá na slobodu. A uvidíte, Rusko bude prekvitať!

Knihu od Seppa Holzera je možné kúpiť tu: https://www.rinok.sk/Zahrada-k-nakousnuti-d75.htm

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie