Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Šľachtiteľ, ktorý sa rozprával s rastlinami..

Ivan Vladimirovič Mičurin (1855-1935) – známy ruský biológ a vynikajúci šľachtiteľ, autor mnohých nových odrôd ovocných a bobuľových plodín a vedeckých publikácií, priekopník hybridizačnej metódy, doktor biológie. Počas jeho života bolo na jeho počesť v roku 1932 mesto Kozlov premenované na mesto Mičurinsk.

O Mičurinovi sa veľa vecí vo vedeckých publikáciách nepíše, mohol sa napríklad hodiny rozprávať s hynúcou rastlinou a ona sa opäť vrátila k životu. Ľahko mohol vojsť do akéhokoľvek dvora a obrovské strážne psy naňho neštekali. Okrem toho, vtáky bez strachu sadali na jeho klobúk, ramená, dlane a zobali z jeho ruky zrno.

Až vo veku 51 rokov začal publikovať svoje vedecké práce. Obľúbenosť Mičurinových metód presahovala Rusko a jeho šľachtiteľské ovocné odrody zaberali významné oblasti v USA a Kanade. V roku 1898 Kanadský farmársky kongres, ktorý sa zišiel po tuhej zime, konštatoval, že všetky staré odrody čerešní európskeho aj amerického pôvodu v Kanade vymrzli, s výnimkou „Plodonosnej Mičurina“ z mesta Kozlov.

Holanďania, ktorí vedia veľa o kvetoch, ponúkli Mičurinovi veľa peňazí – 20 tisíc kráľovských rubľov v zlate za cibuľky nezvyčajnej ľalie, ktorá vyzerá ako ľalia a vonia ako fialka pod podmienkou, že táto kvetina sa nebude viac pestovať v Rusku. Mičurin ľaliu nepredal, hoci žil v chudobe.

A v marci 1913 dostal šľachtiteľ správu od ministerstva poľnohospodárstva USA s návrhom presťahovať sa do Ameriky alebo predať zbierku rastlín. Aby zastavil ich snahu získať monopol na hybridy, záhradník zahlásil takú sumu, že americké poľnohospodárstvo bolo nútené vzdať sa.

Na pamätníku v centre Mičurinska je vedcovo sako zapínané na „ženskú“ stranu. Mnohí predpokladajú, že sochár urobil chybu. Matvej Manizer, u ktorého bol pomník objednaný, ho však vytesal z fotografií. Kvôli extrémnej chudobe si Mičurin sám prerábal staré šaty. Sám si šil rukavice, nosil topánky, kým sa nerozpadli. Všetko, čo zarobil, išlo na výplatu robotníkom. Nič iné mu nezostalo.

V lete 1912 vyslala kancelária Mikuláša II. jedného zo svojich prominentných funkcionárov, plukovníka Salova, do Kozlova k Mičurinovi. Plukovníka prekvapil skromný vzhľad mičurinského panstva, ktoré pozostávalo z murovanej prístavby a chlievika z prútia, ako aj chudobné oblečenie jeho majiteľa, ktorého si najskôr pomýlil so strážnikom. O mesiac a pol neskôr dostal Mičurin dve vyznamenania, kríže: Anny 3. stupňa a Zelený kríž „za prácu v poľnohospodárstve“.

Počas občianskej vojny, keď do mesta prišli bieli, ukrýval ranených červených vo svojej pivnici a naopak: keď prišli červení, ukryl ranených bielych. Ako sa stalo, že ho nikto neudal, je záhadou.

Deň po októbrovej revolúcii v roku 1917, napriek pokračujúcej streľbe v uliciach, sa Mičurin objavil na novoorganizovanom krajskom pozemkovom oddelení a vyhlásil: „Chcem pracovať pre novú vládu.“ A tá mu začala pomáhať. V roku 1918 Ľudový komisár pre poľnohospodárstvo RSFSR vyvlastnil Mičurinovu škôlku, ale okamžite ho vymenoval za hlavného vedúceho.

Mičurinova izba slúžila ako kancelária, laboratórium, knižnica, dielňa pre jemnú mechaniku a optiku a dokonca aj vyhňa. Sám Mičurin vynašiel a navrhol svoje vlastné nástroje: záhradnícke nožnice, barometre, štepárske dláto, elegantný prenosný prístroj na destiláciu esenciálneho oleja z ružových lupeňov, zapaľovač a puzdro na cigarety. Špeciálnym strojom plnil cigarety tabakom odrody „Mičurin“. Mal unikátnu dielňu na výrobu figurín ovocia a zeleniny z vosku, ktoré boli považované za najlepšie na svete. Všetky zariadenia vykoval a spájkoval pomocou pece vlastnej konštrukcie.

Susedia Ivana Vladimiroviča milovali a zároveň sa ho báli. Medzi ľuďmi sa o ňom zakorenila sláva liečiteľa a čarodejníka. Poznal veľa bylín, ktoré majú liečivé vlastnosti, pripravoval z nich všetky druhy mastí a odvarov, liečil migrénu, mumps, obličkové koliky, furunkulózu, srdcové zlyhanie, odstraňoval kamene z obličiek. Mal schopnosť ovplyvňovať rast rastlín a správanie ľudí.

Bývalo to tak, že chodil s paličkou a ukazoval: „Nechaj tento, tento a tento, ostatné vyhoď. Z 10 000 sadeníc nejakým inštinktom určil dve alebo tri. Jeho pomocníci, tajne od neho, sa pokúšali presadiť vyhodené sadenice, ktoré odmietol, ale žiadne sa nikdy neujali.

Vedecké práce Ivana Mičurina:

Мичурин И. В. «Итоги шестидесятилетних работ». Издание пятое. М.: ОГИЗ СЕЛЬХОЗГИЗ, 1949.

Мичурин И. В. «Полезные советы по делу садоводства», 1903

Мичурин И. В. «О разведений винограда в северной полосе», 1911, журнал «Прогрессивное садоводство и огородничество»

Мичурин И. В. «Величина посадочных ям для плодовых деревьев», 1914, журнал «Прогрессивное садоводство и огородничество», № 49.

Мичурин И. В. «Материалы для выработки правил воспитания гибридных сеянцев при выводке новых сортов плодовых растений», 1917, журнал «Садовод» № 3.

Мичурин И. В. Ответы на вопросы редакции журнала «За марксистско-ленинское естествознание», 1934, «Труды селекционно-генетической станции имени И. В. Мичурина – том 11»

Мичурин И. В. «Мечта моей жизни», 18 сентября 1934 года, газета «Правда»

Мичурин И. В. «Настоящее и будущее естественных наук в колхозах и совхозах», 1934, газета «Известия», № 303

Мичурин И. В. «Каждому колхозу – плодовый сад!», 1935, газета «Правда»

Мичурин И. В. «Принципы и методы работы», 1949, Ленинградское газетно-журнальное и книжное издательство

Мичурин И. В. Сочинения В 4-х томах. – М.: ОГИЗ: СЕЛЬХОЗГИЗ, 1948.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie