Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Sám sebe stomatológom

untitledJe známe, že zubné kefky poškodzujú zubnú sklovinu, a to najmä od dôb, kedy prírodné štetiny zamenili za plastové. Okrem toho je zubná kefka aj zdroj infekcií, preto je potrebné sa o ňu starať. Náš prirodzený inštinkt nám v prírode podvedome ukazuje alternatívu „civilizovaným prostriedkom ústnej starostlivosti“, keď siahame po vetvičkách, steblách trávy a vkladáme si ich do úst. Zdá sa, že tento prirodzený zvyk je spontánne užívanie liečivých vlastností rastlín pre prevenciu a ozdravenie zubov a ďasien. Týmto, bez toho, aby sme si to uvedomovali, bojujeme dokonca aj s takými zákernými ochoreniami ako je paradentóza.

Je veľmi užitočné žuvať mladé výhonky stromov a bylín. Naši predkovia, ale aj napríklad v Indii, používali na posilnenie a zachovanie zubov mladé vetvičky. Vetvičku rozhryzte a urobte s nej akúsi zubnú kefku, s ktorou si čistite zuby. Používa sa aj ihličie z ihličnatých stromov. V Indii sa aj v súčasnosti používajú na čistenie špeciálne paličky z dreva, ktoré má antibakteriálne vlastnosti. K tomuto účelu je možné použiť vetvičky z eukalyptu a duba.

Ako zubné kefky používajú rôzne národy mäkké druhy stromov so sťahujúcimi vlastnosťami. Môžu to byť výhonky hrušky, lipy, marhule, steblá zeleru, mrkvy, výhonky čiernej bazy, kaliny, jarabiny, citrónovníka, sibírskeho cédru, a iné. Zuby je možné čistiť aj prstom, ktorým sme nabrali práškovú morskú soľ zmiešanú s olivovým olejom.

V zásade je možné čistiť zuby s výhonkami z ľubovoľného mäkkého dreva, ktoré vytvára pri rozmočení na konci vláknitú štetku. Obsiahnutá v ňom celulóza, ktorá má savé absorpčné vlastnosti, absorbuje pri čistení zubov všetky uvoľnené nečistoty. To umožňuje čistiť zuby bez zdĺhavého a opakovaného vyplachovania úst vodou, ktorá ešte navyše môže obsahovať chlór, ktorý sa cez sliznicu dostáva do organizmu. Taktiež takýmto čistením minimalizujeme vymývanie slín, ktoré sú cennými antiseptickými a tráviacimi šťavami.

1603281805455bd318308eeb104ddb224b0dd4498b08

Z mojej vlastnej skúsenosti môžem povedať, že čistenie zubov s výhonkami čremchy prináša nielen príjemnú vôňu a mäkkú masáž ďasien, ale navyše aj lieči a ozdravuje ústnu dutinu. Moje zuby sa posilnili, ďasná prestali krvácať, majú zdravú farbu a chronická paradentóza sa prestala šíriť a dávať o sebe vedieť nepríjemnými pocitmi.

Zdá sa, že pravidelná fyzická gymnastika zubov pri žuvaní a rozmočení výhonkov má svoj účinok. Teraz sa už nikdy nevrátim k „civilizovanému“ spôsobu čistenia zubov, len škoda, že som tento spôsob čistenia výhonkami objavil až tak neskoro, inak by môj súčasný stav zubov bol lepší. Navyše je tento spôsob dostupný každému bezplatne.

Profesor Alexander Banin

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie