Našli sa špecifické skupiny buniek, ktoré sú schopné robiť rozhodnutia.
Vedci z University of Birmingham identifikovali skupinu buniek v rastlinných embryách, najmä na špičke koreňa, ktoré sú schopné robiť rozhodnutia. Napríklad rozhodnúť, či by rastlina mala zostať nečinná alebo by mala začať rásť, alebo klíčiť. Toto rozhodovacie centrum je podobné podobnému mechanizmu v ľudskom mozgu.
Štúdia bola publikovaná v zborníku Národnej akadémie vied (PNAS). Jej výsledky ukazujú, že táto malá skupina buniek v zárodku rastlín môže vyhodnotiť podmienky prostredia okolo rastliny, či je prítomný čas vhodný na klíčenie, alebo rast. Hormóny, ktoré aktivujú svoj pohyb v rastline (v prípade klíčenia a rastu), sú podobné hormónom produkovaným centrom zodpovedným za pohyb v ľudskom mozgu.
Rastlina určuje, kedy začať s rastom na základe mnohých faktorov, napríklad teploty atď. Ak rast začína príliš skoro, môže zahynúť od chladu, príliš neskorý rast môže hroziť smrťou v rámci konkurencii so silnejšími rastlinami.
Vedci potvrdili vzťah medzi týmito dvoma typmi buniek (zodpovednými za rast a stav pokoja) a závislosťou od okolitého prostredia pomocou matematického modelu. Ukázalo sa, že interakcia medzi bunkami v mutantných rastlinách (najmä Arabidopsis) sa pri zmene podmienok zvyšuje. To dokazuje teóriu vedcov, že keď sú semená vystavené rôznym prostrediam, ako je kolísanie teploty, klíči viac semien ako pri stabilných teplotách.
„Naša práca je dôležitá pre pochopenie toho, ako rastú plodiny a buriny,“ uviedol autor štúdie George Bassel z University of Birmingham. Znalosti získané v štúdii môžu byť aplikované pri pestovaní poľnohospodárskych rastlín a plodín na kontrolu klíčivosti, čo môže viesť k zvýšeným výnosom a potenciálne eliminovať potrebu herbicídov.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info