Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Rádiofrekvenčné žiarenie a úbytok populácií zvierat, hmyzu a včiel

19. decembra 2023 v časopise New Phytologist francúzski vedci publikovali štúdiu, ktorá skúmala ďalší aspekt úpadku života na Zemi.

Podľa tejto štúdie populácia včiel a iných opeľovačov klesla natoľko, že kvitnúce rastliny, ktoré vyžadovali hmyz, aby sa efektívne rozmnožovali, sa vyvinuli za menej ako 25 rokov, aby sa stali lepšími samoopeľovačmi a nepotrebovali hmyz na rozmnožovanie.

Všeobecne sa verí, že pozoruhodná diverzifikácia krytosemenných rastlín, ktorá sa začala pred 100 miliónmi rokov (Benton et al., 2022), bola stimulovaná a urýchlená rôznorodosťou interakcií medzi rastlinami a opeľovačmi (Whittall & Hodges, 2007).

Viac ako 80 % existujúcich krytosemenných rastlín sa pri opeľovaní spolieha na zvieratá (Ollerton et al., 2011); teda rastliny a opeľovače majú blízky vzťah. Predchádzajúce štúdie však ukázali, že celosvetový pokles počtu opeľovačov (vrátane včiel, antofilov) pokračuje (Goulson a kol., 2015; Hallmann a kol., 2017; Grab a kol., 2019).

Nedostatok opeľovačov zase môže priamo ovplyvniť rozmnožovanie rastlín; v skutočnosti bol za posledných 50 rokov zdokumentovaný paralelný pokles množstva rastlín a hmyzu opeľovaných hmyzom (Biesmeijer et al., 2006).

V evolučných časových horizontoch sa ukázalo, že obmedzenie peľu predstavuje silný selektívny tlak na evolúciu samoopelenia v teoretických evolučných modeloch (Lloyd, 1992; Thomann et al., 2013).

V posledných rokoch bol tento posun smerom k samoopeľovaniu experimentálne replikovaný v neprítomnosti opeľovačov (Bodbil Roels & Kelly, 2011; Gervasi & Schiestle, 2017; Ramos & Schiestle, 2019) a ilustrovaný na prirodzených populáciách vyčerpaných opeľovačmi (Brys & Jacquemyn, 2012).

Táto evolúcia samoopelenia je zvyčajne spojená so zmenami reprodukčných vlastností, ako je zmenšenie vzdialenosti medzi mužskými a ženskými orgánmi (herkogamia; Bodbyl Roels & Kelly, 2011; Brys & Jacquemyn, 2012; Ramos & Schiestl, 2019), ale aj s poklesom kvetinových vlastností sprostredkujúcich interakcie medzi rastlinami a opeľovačmi, ako je zníženie veľkosti koruny a okvetných lístkov a zníženie vône a produkcie nektáru (Brys & Jacquemyn, 2012; Gervasi & Schiestl, 2017; Ramos & Schiestl, 2019).

Variácie v systéme opeľovania a znakoch vedúcich k viac samoopelivým, menej nápadným a atraktívnym kvetom boli dobre opísané na úrovni druhu (Stebbins, 1957; Sicard & Lenhard, 2011). Tento súbor zmien vlastností charakterizuje evolúciu syndrómu selfie (Ornduff, 1969; Sicard & Lenhard, 2011).

Očakáva sa, že prirodzené populácie, ktoré čelia klesajúcim počtom opeľovačov, sa budú vyvíjať smerom k zníženiu interakcií medzi rastlinami a opeľovačmi a zvýšenej autonómii (Thomann et al., 2013).

Poľné macešky zo semien zozbieraných koncom 90. rokov a začiatkom 21. storočia sa pestovali spolu s maceškami zo semien zozbieraných v roku 2021.

Miera samoopeľovania bola o 27 % vyššia v rastlinách vypestovaných z nových semien. Kvety boli menšie. Okvetné lístky boli kratšie. Štítky – pristávacie plochy, ktoré priťahujú hmyz – sa zmenšili. Doba kvitnutia sa skrátila.

Cez deň kvitlo menej kvetov. Nektárové výhonky boli kratšie, bolo menej nosičov nektáru a kvety produkovali menej nektáru. Kvety vypestované zo starých semien navštívilo viac čmeliakov ako z nových.

Autori varujú pred kaskádovými účinkami na populácie hmyzu:

„Toto zníženie produkcie nektáru by potom mohlo zhoršiť pokles počtu opeľovačov, ak hladiny nektáru klesnú pod to, čo je potrebné na podporu populácií divých včiel.

Environmentálne zmeny teda môžu predstavovať dvojitú hrozbu pre populácie opeľovačov, pretože sa stávajú obeťami tak samotnej zmeny, ako aj evolúcie vlastností rastlín.“

Aké sú dôvody

Ako príčiny úmrtnosti opeľovačov autori uviedli iba znečistenie, ničenie biotopov a nepôvodné druhy.

Arthur Firstenberg, prezident Cellular Working Group, poslal autorom list s odkazmi na recenzie literatúry, v ktorých ich informoval, že rádiové emisie sú hlavnou príčinou vyhynutia hmyzu.

Zároveň ich pozval, aby sa pripojili ku koalícii vedcov, organizácií a jednotlivcov, ktorá sa vytvára na riešenie globálnej radiačnej núdze.

Napríklad v tom istom meste, Stamford, ktoré opustilo inštalácie 5G, toxikológ a epidemiológ Devra Davis, Ph.D., MPH, zakladateľ a prezident Environmental Health Trust (EHT), hovoril o štúdiách, ktoré dokazujú, že bezdrôtové žiarenie spôsobuje poškodenie mozgu, stratu pamäti, poškodenie DNA a poškodenie reprodukcie.

Ukázala tiež, že bezdrôtové žiarenie má vplyv na životné prostredie vrátane poškodenia populácie hmyzu a včiel. Najmä 5G môže spôsobiť zahrievanie telesných tkanív, čo narúša ich normálne funkcie.

Tento článok predstavuje štúdiu účinkov elektromagnetického poľa (EMF) na včelu medonosnú pri rádiových frekvenciách od 2,5 do 100 GHz pomocou numerických simulácií v časovej doméne s konečným rozdielom (FDTD). Hlavným cieľom našej štúdie bolo vyhodnotiť špecifickú rýchlosť absorpcie (SAR) v tkanive včiel medonosných ako dozimetrický nástroj na predpovedanie možných nepriaznivých účinkov spôsobených absorpciou energie EMP.

V tejto štúdii je hmyz modelovaný ako trojtkanivový heterogénny dielektrický objekt a na simuláciu elektromagnetických polí sa použil riešič Sim4Life EM-FDTD. Priemerné hodnoty SAR pre celé telo a mozgové tkanivo včiel medonosnej boli určené pre všetky uvažované frekvencie a normalizované na hustotu energie dopadajúcej rovinnej vlny 1 MW/cm². Výsledné hodnoty SAR boli tiež spriemerované na 1 miligramový objem tkaniva. Výsledky ukázali, že absorpcia EMF energie hmyzom závisí od polarizácie elektronického poľa, frekvencie a charakteristík tela hmyzu.

Poškodenie voľnými radikálmi môže tiež viesť k chronickému zápalu a mnohým zdravotným problémom, od neurodegeneratívnych ochorení až po poškodenie chromozómov a poškodenie spermií (pridané odkazy na štúdie).

Tieto riziká potvrdil aj Dr. Rob Brown, špecialista na ortopedickú rádiológiu, B. Blake Levitt, vedecký novinár, Theodora Scarato, výkonná riaditeľka EHT, Kent Chamberlin, Ph.D., bývalý vedúci katedry a emeritný profesor Katedry elektrotechniky a počítačové inžinierstvo na University of New Hampshire a Joseph Sandry, telekomunikačný regulačný právnik.

Správy z celého sveta o poklese počtu vtákov a hmyzu atď:

Arthur Firstenberg, prezident Cellular Working Group, tiež uviedol správy, ktoré mu ľudia posielali poštou, ako dôkaz tohto vplyvu žiarenia na životné prostredie.

Jean píše z Queenslandu v Austrálii: „Bývam v dedine na dôchodku a tento rok som si všimla menej hmyzu ako predtým. Včely vidím len zriedka.“

Leroy z Francúzska píše: „Aj tu sa počet hmyzu a vtákov výrazne znížil (o 2/3), zatiaľ čo 5G ešte nebolo nainštalované…! Počet pôrodov postihnutých zvierat a ľudí sa zvyšuje od 90. rokov, kedy sa začalo rozšírené používanie počítačov.“

Chrislane z Andalúzie v Španielsku píše: „Mnohé z príznakov, ktoré popisujete, pociťujeme tu: takmer žiadne vtáky; ani holuby. Ani jedna včela v mojej záhrade tento rok.“

Emma píše z Južnej Afriky: „Prvá 5G veža bola nainštalovaná v roku 2019, 50 metrov odo mňa. O pár dní som mal plesňový zápal pľúc. O pár týždňov na to som začal mať búšenie srdca, ktoré nezmizlo. Strih na súčasnosť…choré domáce zvieratá, chýbajúce chrobáčiky a ja som ešte viac chorá. Existujú aj ohniská „vtáčej chrípky“ a králičej chrípky (áno, je to tak!). Veľa mŕtvych vtákov, ale celá populácia králikov je mŕtva v oblasti Kyalami. Modlím sa za túto planétu, aby bola oslobodená od žiarenia.“

Tammy píše z New Brunswicku v Kanade: „Mobilné veže zabili všetky vtáky a hmyz v Kings Place, kde pracujem. Kedysi sme tam mali problémy s hniezdením vtákov na strechách, ale už nie. Všetky vtáky odleteli. Už nežijem v mestských oblastiach, pretože sú teraz toxické pre mikrovlny. A tak žijem už 4 roky bez akýchkoľvek liekov na astmu, liekov na alergiu, bez vakcín a neprechladla som ani chrípku, COVID, nič. Toto je super. Život s nízkou úrovňou EMP je zdravší život. Bodka. Amiši mali po celý čas pravdu.“

Doug píše zo Severného Hollywoodu v Kalifornii: „Všimol som si, že v našej štvrti je menej vtákov. Často sme ich tu ráno počúvali. Teraz ich už takmer nepočujem.“

Charles píše z Himalájí: „Žijem v odľahlom ášrame a divoká zver bola v poriadku, dokonca aj 2G bolo možné, ale keď 2G preskočilo na 4G, dedinčania aj ašramiti zaznamenali pokles populácií vtákov a hmyzu, ale ako hovoríte, všetci sú príliš zaneprázdnený počúvaním hudby na to, aby s tým niečo urobili.“

Karl píše z Nemecka: „Mám 74 rokov a som špecialista na informačné technológie. 20 rokov som každú jeseň sledoval, ako bociany prelietavajú nad naším domom a letia na juh. Teraz asi 20 kilometrov odtiaľto je veľká vysielacia veža s rádiovým komunikačným vedením, ktorá vedie priamo okolo nášho domu. Ak do oblasti priletia sťahovavé vtáky, ich cesta končí. Nevedia si rady a skončia tu na lúke. Niekoľkokrát sa im podarilo nájsť cestu neskôr alebo na druhý deň.

„Tento rok, keďže sa tu rádiová sieť, ako aj inde, výrazne rozšírila vďaka 5G, okrem iného sa tu opäť objavilo niekoľko vtákov. Ale celý deň som mohol sledovať, ako sa kŕdle otáčajú a letia späť, pretože už nevedeli nájsť cestu! Zmätené vtáky sú tu ešte niekoľko týždňov a pravdepodobne tu prezimujú, ak prežijú, pretože je v skutočnosti príliš chladno a je tu sotva dostatok potravy.“

Linda píše z Tucsonu v Arizone: „Mobilná veža bola nainštalovaná 1000 stôp od môjho domu. Ani som nevedela, že tam je, lebo to schovali za stromy. Početnosť všetkého hmyzu, s výnimkou chrobákov a ploštice čiernej, sa znížila o 1/3. Rok čo rok sa stavy znižovali. O 10 rokov neskôr boli nainštalované inteligentné elektromery. Všetky populácie hmyzu sa znížili na polovicu a rok čo rok naďalej klesajú. Dokonca aj chrobáky zmizli.“

Peter píše z Holandska: „Bukový živý plot pred naším domom dostáva plné žiarenie z telekomunikačnej veže vzdialenej 300 metrov, do ktorej nám radiáciu posielajú dve telekomunikačné spoločnosti (a teda nám zjavne posielajú dvojnásobnú dávku). Táto bunková veža bola postavená v decembri 2020. Postupne bukový živý plot klesal a tento rok sa ukázalo, že rast sa takmer úplne zastavil a takmer všetky listy boli oveľa menšie a zdeformované. Husté lístie minulosti sa zmenilo na mnoho medzier v živom plote.“

Richard píše z Vancouveru v Britskej Kolumbii v Kanade: „Narodil som sa v roku 1952 v Československu, a keď som mal asi desať rokov, plánoval som zhromaždiť zbierku motýľov, ktorými sa to v našej záhrade len tak hemžilo – všetkých odrôd. Nakoniec nič z toho nebolo a ja som na to zabudol. Keď som mal asi 18 rokov, spomenul som si na svoj „plán“ z čias, keď som bol mladší a uvedomil som si, že sa niečo dramaticky zmenilo, pretože jediný motýľ, ktorého som videl, bol belasý a neexistovali takmer žiadne iné druhy. Netušil som, čo sa stalo. Špekuloval som, že s tým možno súvisí aj zvýšené používanie pesticídov/herbicídov.

„Bolo to však ešte obdobie, keď ste si museli niekoľkokrát denne čistiť čelné sklo od rôznych druhov hmyzu. Tento rok, po týždni cestovania po ostrove Vancouver, som si vôbec nemusel čistiť čelné sklo – zachytilo iba pár kusov hmyzu.

„Tu vo Vancouveri kvitne dvakrát do roka veľmi populárny kalifornský orgován. Vždy ste tu počuli bzučať množstvo včiel a čmeliakov. Počet motýľov sa teraz znížil na niekoľko bežných „belavo-žltkastých“ motýľov, rovnakých ako v Európe. Asi pred rokom som si všimol, že už „nepočujem“ orgován, pretože včely takmer zmizli a bolo vidieť len pár čmeliakov. „Minulý a tento rok som išiel do Queen Elizabeth Park tu vo Vancouveri na jar, keď všetko kvitlo. Okrem pár múch tam nebol jediný hmyz – ani včela medonosná, ani čmeliak, ani motýľ. Nikto si nič nevšimol, no pre mňa to bolo takmer neskutočné. Pocit apokalypsy.

„Pred rokom som išiel do parku v Surrey pri rieke Fraser, kde bola civilizácia vzdialená – takmer ste sa cítili ako v prírode. Všimol som si, že ani pod kameňmi nebolo vidno žiadny hmyz. Spomenul som to niekomu zo skupiny, v ktorej som bol, ale neveril mi a pokračoval vo vlastnom hľadaní s rovnakým výsledkom: nič. Takmer nič nepovedal, ale videl som, že ho to trápi, asi bol v šoku. Úroveň popierania je skutočne neuveriteľná.“

Gloria píše zo Severnej Karolíny: „Niekto v USA si myslel, že by bolo dobré nainštalovať rádiové sledovacie zariadenia na motýle monarchy, som zhrozená. Ako keby tento ohrozený druh už dostatočne netrpel vystavením rádiofrekvencii. Koľko ľudí zomrelo jednoducho tým, že ich zachytil lúč 5G fázovej antény? Vychovala som motýle monarchy od štádia vajíčok (od matky motýlích monarchov, ktoré prileteli a navštívili môj bufet) a tieto stvorenia sú zložitejšie a neuveriteľnejšie, ako si mnohí uvedomujú. Z tejto správy je mi zle. Nebudem o tom mlčať.“ Gloria poslala tento odkaz na článok, ktorý práve čítala: Obloha je limitom pre monarchov, ktorí nosia štítky RFID na solárnu energiu. Popisuje rádiové označovanie motýľov vo vedeckom centre Cape May Point v New Jersey s cieľom „zhromažďovať údaje o migračnom pohybe motýľov“. Spustili „Projekt Monarch“. Na demonštráciu pripojili rádiovú značku k monarchovi, ktorého pomenovali Xerces, a sledovali jeho pohyby. Článok pokračuje: „Xerces sa nakoniec vrátil do CMPSC o niekoľko dní neskôr, a to bolo posledné miesto, kde ho našli.“ Gloria píše: „Pri štúdiu mapy ostrova Cape May a zobrazených pozorovaní mal motýľ, ktorý dostal rádiovú značku pripevnenú k hrudníku, problém nájsť cestu. Toto je absolútne kruté. Tento motýľ je s najväčšou pravdepodobnosťou mŕtvy. Takto to pokračovalo niekoľko dní. Migrujúci monarch mohol žiť viac ako šesť mesiacov. Takto by nemal byť označený žiadny tvor, nieto ešte hmyz. Zasahujú rádiofrekvenčné prenosy do magnetorecepcie monarchu? Motýle nebudú vedieť, kam idú s týmto RFID štítkom, ktorý nepretržite vysiela rádiofrekvenčný signál, ale aby toho nebolo málo, monarchovia sú ohrievaní mikrovlnami na smrť. „Z článku: ‚Keď je štítok ponechaný na slnku, bude pokračovať vo vysielaní signálov približne raz za sekundu, na dobu neurčitú!‘ Motýle sa spoliehajú na slnečnú energiu, ktorá poháňa ich krídla. Hoci motýle budú aktívne, vystavenie slnku znamená, že vysielanie bude neúprosné a obávam sa, že to povedie k predčasnej smrti každého motýľa vybaveného jedným z týchto hrozných zariadení.“

Lori z Kalifornie poslala tento príbeh od svojho suseda: „Pred 5 rokmi sme si adoptovali nášho psa Rowdyho z útulku. Je to tá najmilšia duša a môj najlepší priateľ. Posledný týždeň si lízal krvácajúce miesto na nohe. Neustále mu dochádzal dych. Chodil tam a späť. V nedeľu ráno sa tempo a dýchavičnosť stali takými zlými, že som bola naozaj nervózna a myslela som si, že s ním niečo nie je v poriadku. 45 minút dychčal ako šialený a neustále chodil sem a tam. Celý čas držal chvost medzi nohami. Uši mal zopnuté dozadu. Neupokojil sa a nejedol. Skúsila som mu dať Trazadone, ktorý si občas dá, keď ide ku kaderníčke. Zdalo sa, že to trochu uvoľnilo napätie, ale nie veľmi. Stále nechcel jesť a stále sa nechcel upokojiť. „V pondelok som si vzala v práci voľno a zobrala som ho k veterinárovi. Urobili sme krvný test a röntgen. Krvný test bol vynikajúci, až na niektoré zvýšené pečeňové enzýmy. Röntgen neodhalil žiadne vážnejšie problémy. Dostal injekciu proti nevoľnosti a trochu gabapentínu, aby sa upokojil. Keď sme sa vrátili domov, chvíľu bol v poriadku, ale nakoniec sa začal znova Chodili sme na dlhé prechádzky po okolí a často používali kúpeľ. Zdalo sa, že z toho bol veľmi šťastný a mal dobrú náladu, kým sme neprišli domov a odmietol sa vrátiť do domu. Zakaždým, keď som ho v ten večer zobrala von, prikrčil sa, akoby sa nechcel vrátiť do domu. „Keď mi zavolal môj veterinár a povedala som mu najnovšie správy, naznačil, že v dome by mohlo byť nejaké nové elektronické zariadenie, ktoré vydávalo vysokofrekvenčný hluk, z ktorého boleli uši. Asi pred týždňom sme v našom dome nainštalovali nové inteligentné zástrčky. Inteligentné zástrčky vám umožňujú zapnúť elektroniku pomocou aplikácie. Tie naše používame na zapnutie a vypnutie všetkých svetiel súčasne. Jeho chodenie a ťažké dýchanie sa zhoršili, keď sa rozsvietili svetlá, tak som vypla všetky inteligentné zástrčky. Prestal dýchať, prestal chodiť a zjedol jedlo. Jeho chvost bol opäť zdvihnutý a vrtiaci. Keď som znova pripojila všetky inteligentné zástrčky a požiadala Alexa, aby rozsvietil svetlá, okamžite začal zhlboka dýchať a znova sa prechádzať po miestnosti. Nechali sme zástrčky odpojené dva dni a potvrdili sme, že to boli inteligentné zástrčky, ktoré mu spôsobovali stres a nepohodlie. Stal sa z neho opäť úplne normálny pes.“

Andrea píše z Panamy: „Bývam v Paname, pôvodne z kanadského vidieka, kde bola najbližšia suseda vzdialená 700 stôp, ale stále som dostávala žiarenie z Bluetooth v jej tlačiarni! Keď som dočasne žila vo West Palm Beach na Floride, obklopená Wi-Fi a 5G, bolelo ma podnebie medzi dvoma amalgámami ortuti a môj pes smrteľne ochorel, stal sa anorektickým, mal niekoľko fokálnych záchvatov denne a mal ťažké dýchacie problémy a infekciu. Prechádzali sme sa po štátnom parku 4 hodiny, keď mal jednu zo svojich zvláštnych epizód, ktoré mal 4-krát v predchádzajúcom roku, odlišnú od fokálnych záchvatov, ktoré práve začali: slintal, skoro spadol, nejedol ani nepil, osobnosť sa mení o 180 stupňov – je nervózny a bojí sa nás. V tom istom čase ma začal bolieť pravý vaječník a začali bolieť oba boky, točila sa mi hlava, bolo mi nevoľno a jednoducho som mala strach. Za stromami, ku ktorým sme kráčali, sme videli vežu mobilného operátora. Po 10 minútach chôdze sme sa obaja spamätali.“

Eileen píše z Liverpoolu v Anglicku: „Moje rodné mesto Liverpool je mesto s najväčšou celulárnou sieťou 5G v Spojenom kráľovstve a druhou najväčšou na svete. https://liverpool5g.org.uk/about5g/. Obyvatelia Liverpoolu sa zúčastňujú na obrovskom 5G experimente bez akejkoľvek konzultácie alebo súhlasu. Je to hanba! Núti vás zamyslieť sa nad nasledujúcimi správami: „Liverpoolske nemocnice sú „preplnené“ pacientmi liečenými na stoličkách.“ „Lekári pracujúci v nemocniciach NHS v Merseyside ošetrujú pacientov na stoličkách a na chodbách v „strašných“ scénach opísaných ako „ako keby praktizovali medicínu v rozvojovej krajine“.

Ďalší korešpondent píše: „Musel som dať dole dve mačky kvôli elektromagnetickému žiareniu z nášho smerovača. Mali rovnaké príznaky ako ja. Boli len vo vnútri a nemohli ujsť. Jedna z nich sa zbláznila (čistokrvný Maine Coon), nespoznala jedlo a začala vypadávať z regálov. Ďalšia mala rakovinu oka. Vydržali 8 mesiacov, potom som ich musel dať utratiť. Bolo to príliš smutné. Trvalo to 4 roky, kým to začalo vplývať na mňa a mal som 4-krát rakovinu plus 21 ďalších príznakov. Sám som si to všetko uvedomil po 18 rokoch otravy žiarením.“

Jediný spôsob, ako znížiť žiarenie, ktoré mení Zem na obrovský počítač, v ktorom je každá živá bytosť zabíjaná elektrickým prúdom, je prestať používať takéto zariadenia.

Arthur Firstenberg

Predseda Mobilnej pracovnej skupiny

Autor, Neviditeľná dúha: Príbeh elektriny a života

Poštová schránka 6216

Santa Fe, New York 87502

USA

telefón: +1 505-471-0129

arthur@cellphonetaskforce.org

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie