Jevgenij Vasilievič Korolenko (1919 – 2000), sovietsky umelec, filozof. Zaoberal sa hlavne výtvarným umením a grafikou. Zaslúžilý umelec Ruska. Vytvoril veľké série prác venované národom žijúcich na Amure, Slovanom, rodovej symbolike. Zúčastnil sa viac ako šesťdesiatich výstav v Rusku a v zahraničí ako napríklad v Číne, Japonsku, USA, Nemecku a v Československu. V roku 1975, na výstave Komsomoľsku na Amure, vystavoval 160 obrazov a grafík. V súčasnosti je problém nájsť dostupných na internete aspoň desať jeho diel…
„…Duša človeka nie je vytvorená jednou božskou substanciou. Duša človeka, jeho vedomie sa formovali milióny rokov z nekonečného prúdu kozmických inkarnácií mysliacej prírody, ktorá dala korene začiatkom rás, národom a národnostiam a nebola stvorená počas jedného dňa vo svojej dokonalej forme jediným praotcom. Jednotlivci vo väčšej miere transformovali v sebe skúsenosti generácií na koncentrát geniálnosti a táto geniálnosť nebola všeobecne ľudská, ale bola národná. A čím je väčšia sila transformácie geniálnosti národná, tým sa viac stáva všeobecne ľudskou, univerzálnou. Napríklad: Dostojevskij, Puškin, Rublev.“
Týmto spôsobom Jevgenij Vasilievič Korolenko zaznamenával svoje myšlienky počas mnohých rokov. Pre väčšinu obyvateľov Komsomoľska na Amure je meno Jevgenij Korolenko spojené predovšetkým so svetom výtvarného umenia. Okrem iného je zaslúžilý umelec Ruska. Tým viac bolo zaujímavé objaviť v ňom hlbokého mysliteľa, bádateľa duchovných základov slovanskej národnej kultúry. Tento aspekt osobnosti Jevgenija Korolenka je takmer neznámy širokej verejnosti, aj keď filozofická stránka mysle a vzácna erudícia patrili vždy k nemu. Aj fyzicky Jevgenij Korolenko stelesňoval obraz múdreho starca so šedivou bradou a rozžiarenými očami..
Zvláštne miesto vo filozofii Jevgenija Korolenka zohráva „národná otázka“, presnejšie slovanská. Vážne sa snažil dostať ku koreňom národnej identity svojho národa a považoval sa za následníka duchovných skúseností svojich predkov.
„Môj charakter a môj vzťah k svetu sa formovali v dedinskom prostredí. Vyrástol som vedľa kostola v rodine chrámových maliarov. Mimochodom, aj po matke, aj po otcovi, všetci v mojom rode boli chrámovými maliarmi alebo kňazmi. Ja sám som začal maľovať od troch rokov. Maliarmi sa stali aj moji bratia, neter, syn…
Pred mnohými rokmi som sa začal zaujímať o maľovanie obrazov zo života národov z oblasti rieky Amur. Raz som s prekvapením zistil, že u Nanajcov sa uchovali rodové znaky, ktorých história siaha do dávnej minulosti. To ma priviedlo k zamysleniu: a čo sme my – slovanské národy zachovali? Aká je etnická hĺbka nášho národa?
Začal som to všetko študovať. Najprv som čítal knihy, noviny, dostupné archívne materiály. Potom som sa zoznámil s Borisom Alexandrovičom Rybakovom, autorom niekoľkých hlbokých kníh o slovanskom pohanstve. Jedenásť rokov mi radil. Dokonca som špeciálne k nemu jazdil z Komsomoľska do Moskvy. Prinútilo ma to pracovať takmer vo všetkých historických múzeách Moskvy, Kostromy, Jaroslavli a v ďalších starobylých mestách. Často som sa zaoberal materiálom, ktorý nielen, že nebol zverejnený, ale nebol ani popísaný výskumníkmi. A keď som zistil, že hĺbka slovanského etnika sa vinie do minulosti viac ako 12 tisíc rokov, tak som bol šokovaný! Potom som sa zoznámil s volchvami…
Volchvovia sú zasvätení ľudia a existuje ich iba niekoľko v Rusku. Majú silné senzorické a veštecké schopnosti, vidia hĺbku procesu. Volchvovia mi poskytli podrobné materiály o slovanstve. Od nich som získal ruskú azbuku pochádzajúcu z obdobia 16. storočia pred naším letopočtom, ktorá sa skladá zo 44 písmen. Ukazuje sa, že starovekému svetu bola dobre známa. Napríklad na egyptskej sfinge je napísané po staroslovansky: „Pozerám na vašu márnosť“. Mimochodom, prvé pyramídy v Egypte postavili Slovania. Základom súčasného sanskrtu je staroveký slovanský jazyk. Do Indie ho priniesli so sebou vedci z Karpát – brahmani. Priniesli so sebou aj Védy a päť traktátov o živote. Potom tieto traktáty prevzali Sumeri a od nich Židia. Sú dôkazy, že jednu z prvých hviezdnych máp zostavili Slovania.
Slovanské korene ležia po celom svete! Mládež musí poznať, akú neuveriteľnú hĺbku majú korene slovanského národa, aká obrovská genetická kultúra života je zapísaná v našom národe, prečo je taký trpezlivý a dobrý. Musíme obnovovať a chrániť všetko to, čo je tradične naše. To sme všetko my!
Mám vymyslený cyklus 100 obrazov. Nazval som ho „Slovanským“. To je veľmi obtiažna vec a viem, že nikto v Rusku sa podobnému zatiaľ nevenuje. Pracujem v tichosti, aby nikto neprekážal. Na základe za 20 rokov získaných historických, literárnych a múzejných informácií som už dokončil plány pre budúce maľby. Rád by som ich publikoval vo forme knihy, aby si každý mohol predstaviť, aké to bolo v predkresťanskej dobe v Rusku.“
V záznamoch Jevgenija Korolenka som objavil úvahy o budúcnosti slovanských národov a veľkého štátu, základom ktorého je Rusko. Veril, že naša vlasť v nadchádzajúcom veku Vodnára odhalí svetu veľké nové dosiahnuté úspechy. Stará vetva ožíva…
Sergej Akulič
https://youtu.be/XkA4Cu0VYdk