Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Perpetum mobile Alda Costu

Všetci turisti, ktorí navštívia Francúzsko, vedia o Eiffelovej veži a Champs Elysees. Málokto však vie, že sú ešte zaujímavejšie veci, o ktorých sa v médiách nehovorí. Jednou z týchto atrakcií je veľké samootáčacie koleso umiestnené za súkromným domom vo Villiers-sur-Morin.

Koleso je pozoruhodné nielen svojou veľkosťou, ale aj tým, že sa môže otáčať (a otáčať sa!) mnoho rokov samo osebe, bez akýchkoľvek zdrojov energie. Bez motorov a pohonov. Zastavujú ho len za účelom bežného servisu a po ukončení práce sa opäť roztočí.

Vynálezcu a tvorcu tohto neobvyklého mechanizmu, Alda Costu, nezastavili základné fyzikálne zákony, ani Newtonov druhý zákon o termodynamike, ktorý uvádza, že večný pohyb je nemožný. 79-ročný Aldo Costa investoval päť desaťročí a viac ako 200 000 dolárov z vlastných peňazí do pokusov vytvoriť stroj, ktorý bude fungovať na základe „voľnej energie“ gravitácie.

Mechanik na dôchodku a fyzik samouk vymyslel svoj neustále sa pohybujúci vynález pred 50 rokmi pri oprave svojho pokazeného auta. Aldo Costa vytvoril plán pre obrovské nevyvážené koleso. Francúzske orgány ale zablokovali výstavbu jeho pôvodného plánu – kolesa s priemerom 90 metrov. Aldo Costa sa nevzdal a vytvoril ako model takmer 18 metrov veľký mechanizmus na svojom pozemku za svojim domom. Vynálezca, ktorý pracoval hlavne sám, vyrobil viac ako 9,5 ton oceľových častí na vytvorenie svojho funkčného 18 metrového modelu.

Aldo Costa na základe svojho pracovného modelu dokázal, že na rotáciu gravitačného kolesa je potrebné vopred pripraviť „nevyváženosť“ kolesa. Ponechať bremená v jednej časti v nezmenenej vzdialenosti a v druhej časti ich treba „posúvať“ bližšie k osi. Následne gravitačné pole robí všetku prácu samostatne.

Prečo sa takéto gravitačné kolesá netočia už po celej našej planéte a netvoria čistú energiu?

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie