Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Odvrátená strana konzumnej spoločnosti

Spoločnosti, ktoré vyrábajú drahé módne oblečenie, každoročne spália zbytky svojej nepredanej produkcie v hodnote desiatok miliónov dolárov. Napríklad britská značka luxusného oblečenia Burberry spálila v tomto roku nové nepredané oblečenie takmer za 30 miliónov libier. Náklady na likvidáciu tohto druhu „odpadu“ vzrástli u tejto spoločnosti za dva roky o 50 %. Za posledných 5 rokov spoločnosť spálila svoje luxusné výrobky v hodnote 90 miliónov libier.

Mnohí ľudia sa pýtajú, prečo sa spoločnosť tak správa k novým výrobkom, keď ich mohli ponúknuť aspoň svojim akcionárom. Spoločnosť Burberry sa vyjadrila, že má v úmysle aj naďalej využívať služby spaľovní, aby sa zbavila nepredaných zásob. A takých výrobkov každoročne pribúda, keďže stále viac bohatých ľudí si uvedomuje nezmysel dávať značné peniaze za prestížny kúsok oblečenia.

Módne značky vyrábajúce luxusný tovar sa bežne zbavujú nepredaných zásob priamou likvidáciou a vysvetľujú to snahou o zachovanie aury dokonalosti a exkluzivity svojich výrobkov. Nechcú predávať svoje výrobky za zníženú cenu, aby sa tieto nedostali do rúk tým skupinám ľudí, pre ktorých nie sú určené. Bežní ľudia by nemali podľa nich nosiť oblečenie vyrobené pre hornú vrstvu spoločnosti.

Informácie o spaľovaní nových módnych výrobkov rozhorčili nielen aktivistov za sociálnu rovnosť, ale aj ekológov, ktorí poukazujú na zbytočné znečistenie životného prostredia. Niekde vo vývoji našej spoločnosti sa stala chyba, keď si pripomenieme aj cintoríny miliónov nových nepredaných áut, ktoré korodujú na odstavných plochách po celom svete a ktorých počet neustále rapídne rastie.

Článok o cintorínoch áut tu: https://www.biosferaklub.info/cintoriny-novych-nepredanych-automobilov-alebo-kam-sa-ruti-technokraticka-civilizacia-planety-zem/

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie