Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Nový materiál vyvinutý vedcami z Ruska umožní dostupnejšiu výrobu paliva z vody

Technológiu je možné využiť pri výrobe čistých palív a skladovaní energie. Materiál pod vplyvom elektrického prúdu rozkladá vodu na kyslík a vodík, zdroj: Unsplash.

Vedci z Južnej federálnej univerzity v Rostove na Done vyvinuli ekonomický materiál, ktorý dokáže vyrábať palivo z vody. Dá sa použiť ako katalyzátor pre palivové články, uvádza tlačová služba univerzity.

Vo svetle klimatických zmien a rastúceho dopytu po obnoviteľnej energii sa hľadanie nových energetických technológií stáva čoraz dôležitejším. Príkladom takýchto technológií sú katalyzátory – látky alebo materiály, ktoré urýchľujú elektrochemické reakcie. Používajú sa na zlepšenie procesov elektrolýzy vodíka (vývoj vodíka) a kyslíka (redukcia kyslíka), ako aj na zlepšenie výkonu palivových článkov a batérií.

Platina a jej deriváty sa považujú za najúčinnejšie elektrokatalyzátory na redukciu kyslíka a vývoj vodíka. Vysoká cena drahých kovov však obmedzuje ich použitie. Okrem toho neposkytujú dostatočnú ochranu proti oxidačným chemikáliám a nie sú také odolné.

Vývoj prezentovaný vedcami by mohol nahradiť drahé paládiové katalyzátory a ponúkať nákladovo efektívnejšie riešenie pre elektrokatalýzu.

Hlavnou črtou nového materiálu, sulfidu meďnatého a molybdénu, je schopnosť rozkladať vodu na kyslík a vodík vplyvom elektrického prúdu. Jeho štruktúra, ktorá kombinuje vlastnosti molybdénu a iónov medi, zvyšuje účinnosť procesu. Tento materiál teda vykazuje lepší výkon pri oddeľovaní vody na jej základné prvky.

Táto technológia môže byť použitá ako katalyzátor pre palivové články, ako sú batérie a pri výrobe čistých palív a skladovaní energie.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie