Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Dropy sa zbavujú parazitov hlavne pomocou dvoch rastlín

Drop veľký (Otis_tarda), žijúci v stepných a polopúštnych oblastiach Eurázie, je so svojimi 4 – 8 kilogramami považovaný za najťažšieho lietajúceho vtáka. Dropy majú tiež najväčší sexuálny dimorfizmus vo svete vtákov. S potravou pozostávajúcou prevažne z hmyzu, červov, slimákov a žiab sú vtáky sužované rovnako rôznymi parazitmi, od baktérií a prvokov až po helminty a článkonožce. Okrem toho sa drop živí aj rastlinami.

Dropy často vyhľadávajú dva druhy rastlín, ktoré využívajú aj ľudia v tradičnej medicíne: mak vlčí (Papaver rhoeas) a hadinec skorocelový (Echium plantagineum). Doktor Azucena González-Coloma z Inštitútu poľnohospodárskych vied v Madride zistil, že pomocou týchto rastlín sa vtáky pomáhajú zbaviť sa parazitov. Pod mikroskopom skúmali celkovo 623 vzoriek trusu samíc a samcov dropa, vrátane 178 zozbieraných počas obdobia párenia v apríli…

Stručne povedané, bolo zistené, že Papaver rhoeas obsahuje antiprotozoálne a anthelmintické zlúčeniny, zatiaľ čo Echium plantagineum obsahuje zložky s antiprotozoálnou, antihelmintickou a v menšej miere aj antimykotickou aktivitou.

Antiparazitárne účinky sme zistili v Papaver rhoeas a Echium plantagineum, dvoch rastlinách, ktoré dropy v období párenia silne preferujú. Z týchto rastlín sme získali dve kategórie aktívnych extraktov: nepolárne so strednou polaritou (EO, Hex a EtOAc) a polárne (alkohol: EtOH/MeOH a vodná infúzia: IFD). Skúmali sme ich chemické zloženie a testovali ich aktivitu na vzorke bežných laboratórnych patogénov. Na základe týchto výsledkov a prehľadu antipatogénnych vlastností oboch rastlín usudzujeme, že dropy veľké sa nimi živia, aby znížili svoju záťaž patogénmi…“

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fevo.2022.1027201/full

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie