Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Neobyčajná podzemná rastlina bola znovu objavená po 150 rokoch

Botanici opäť objavili rastlinu Thismia neptunis, ktorá sa vyskytuje iba v odľahlých džungliach Malajzie. Tento organizmus trávi väčšinu času pod zemou a nad povrchom zeme sa objavujú iba kvety, ale aj to len na pár týždňov a nie každý rok.

Rastlinu Thismiu neptunis prvýkrát popísal taliansky cestovateľ a botanik Odoardo Beccari v roku 1866. Tento vedec 19. storočia, ktorý objavil stovky rastlinných druhov, objavil Thismiu vo východnom štáte Malajzie – Sarawaku. Zostavil jej opis a urobil niekoľko nákresov, ale odvtedy neboli vede známe žiadne dôkazy o jej existencii.

V expedícii roku 2017 dokázali českí botanici znovu objaviť rastlinu Thismiu neptunis. Rozkvitnuté steblo rastliny nie je veľké, meria iba 9 cm na výšku. „Vieme tak málo o rozšírení tejto rastliny, kvôli jej nenápadnému vzhľadu, pretože nie je ľahké si ju všimnúť počas práce v džungli. Pokiaľ vieme, tento druh sa našiel iba druhýkrát. Preto prezentujeme podrobnejší opis a prvú fotografiu tohto svojrázneho druhu a prakticky mýtickej rastliny,“ píšu autori.

Vedci sa zaujímajú o také vzácne rastliny nielen kvôli ich obmedzenému rozšíreniu, ale aj kvôli iným neobyčajným vlastnostiam. Thismia neptunis sa radí medzi mykotrofné rastliny, to znamená, že sa živý hubami a v dôsledku toho stratila aj listy a schopnosť fotosyntézy. V súčasnosti botanici nevedia povedať, či je tento druh ohrozený zánikom, kvôli jeho skrytému spôsobu života.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie