Kategórie

Naši partneriFlag Counter

Mnohopočetná rodina obnovila dedinu

Романцовы-4Oľga a Vitalij Romancovi oživili malú dedinku Michajlovka v Rusku. Kedysi v umierajúcej obci sa teraz zdvojnásobil počet obyvateľov a začala sa výstavba nových domov. Majitelia maličkej rodinnej farmy sa ujali sedemnástich detí. Do toho momentu, Oľga a Vitalij mali už dve vlastné deti, ale manželia sa rozhodli, že každý rok sa ujmú niekoľkých detí.

„Žili sme a pracovali. Sergej bol v deviatom ročníku, Nataša v ôsmom. Neďaleko od nášho domu v obci otvorili rehabilitačné centrum „Pelikán“. Začali k nám do školy prichádzať deti z detských domovov na čas výučby. Sergej sa tam zoznámil s Andrejom, prvým chlapcom, ktorého sme sa ujali. Syn sa ma opýtal: „Mama, zoberme Andreja na leto, on je taký dobrý a tam si všetci z neho uťahujú?“ Zobrali sme ho na leto a nakoniec som si vybehala formality a zostal u nás. Keď sme sa dohodli, aby žil u nás, moja dcéra povedala, že ona má tiež priateľku z centra. A tak sme si pomysleli, že chlapci sa pôjdu spolu učiť a dievčatá zostanú doma. Prečo aj nie? A tak som sa stala mamou štyroch detí,“ povedala 45 ročná matka Oľga Romancova.

Neskôr sa Oľge a Vitalijovi narodili ešte dve deti. Spolu s rodinou sa rozrástlo v obci aj Detské rehabilitačné centrum. Po určitej dobe bola sociálna inštitúcia úplne zaplnená. 28 malých opustených obyvateľov čakalo na svoj nový domov. Rodina Romancových bola jedna z tých rodín, ktorým nebol osud týchto opustených detí ľahostajný.

19

„Uvedomila som si, že tento prístup je návykový. Poľutuješ jedného, druhého a na tretieho už nemôžeš bez sĺz ani pozerať. Pomyslíš si, dobre! Pre všetkých je miesto. Ráno po hlavičke všetkých pohladíš, večer dáš všetkým bozk na noc a cez deň sa opýtaš: čo je u nás s náladou? a všetci sú šťastní, všetci sa usmievajú,“ hovorí mnohodetná mama.

„Deti podrastú. Buď vlastný syn zostane v obci alebo osvojený, v tom nie je žiadny rozdiel. Všetci sú moji rodní!“ podporuje svoju manželku 53 ročný otec Vitalij Romancov. „Ja často hovorím, že pracovať môžete kdekoľvek, ale žiť musíte tu. Ja som zaobstaral osem parciel pôdy, po jednom hektári pre každé dieťa. Ktoré dieťa bude chcieť žiť tu, tomu dám jeden hektár pôdy. Nech naša obec ožíva. U nás už rastie nová generácia a začalo sa s budovaním domov. Staršie deti už budujú svoje domy. Keď my niekedy zomrieme, tak po nás tu budú žiť nové generácie.“

PR20130913140247

Teraz je v rodine Romancových 21 detí. Najstarší má 26 rokov, najmladší 8 rokov. Veľká a príjemná rodina zorganizovala už 4 svadby. Oľga a Vitalij majú už 5 vnukov. Pripravujú sa ďalšie svadby a za niekoľko mesiacov rodina očakáva ďalší prírastok nového pokolenia.

„Prišli sme z Krymu, pretože sme vyhrali tender na farmu. Bolo veľmi ťažko, pretože tu nebolo známych, ani príbuzných. Žili sme provizórne, nebolo tu ciest, ani most, všetko sa budovalo z nuly,“ spomína matka Oľga.

46

Teraz počet obyvateľov obce stúpol dvakrát. Miestne úrady sú hrdé na rodinu Romancových a obyvatelia si z nich berú príklad. Nedávno sa v Michajlovke objavili ešte ďalšie rodiny, ktoré nasledovali príklad mnohodetnej rodiny a zobrali si do starostlivosti deti z miestneho rehabilitačného centra.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie