Bezodtokové slané jazero Šira v republike Chakasia sa nachádza na Sibíri v Ruskej federácii. Leží v Minusinskej kotline v nadmorskej výške 352 m a má rozlohu 32 km². Jeho dĺžka je 9,5 km, šírka 5 km a maximálna hĺbka 24 m. Liečivé účinky minerálnej vody v jazere s koncentráciou soli 17 – 20 g/liter sa široko využívali už v 18. – 19. storočí.
Okolo jazera Šira sa nachádzajú zaujímavé megality – kamene veľkých rozmerov a bizarných tvarov. Jednými z nich sú menhiry – kamenné kultové piliere zasadené do zeme vo forme neotesaného obelisku, ktoré stoja v jednom rade a nevyvolávajú pochybnosti, že ide o dielo ľudských rúk.
V tejto oblasti sa nachádza veľa balvanov, z ktorých mnohé sú pokryté unikátnymi starobylými kresbami. Na brehu jazera je možné nájsť kamenné murivo podobné egyptskému. Kamene sú uložené tak tesne vedľa seba, že medzi nimi nie sú žiadne medzery.
U turistov je obľúbený kameň „Hríb“, tiež tu je možné vidieť veľké kamenné „vane“, akoby vytesané do veľkých balvanov. Najpopulárnejším menhirom je tu kameň s názvom „Biela šamanka“. Legenda hovorí, že ak sa poleje kyslou smotanou a niekoľkokrát sa obíde, tak človeka opustia všetky choroby, preto vrstva smotany nikdy nevysychá…
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info