Profesor Ilja Mečnikov (1845-1916), laureát Nobelovej ceny v oblasti fyziológie a medicíny tvrdil, že ľudia sú chorí hlavne preto, že sa sami trávia. V súčasnosti, keď potraviny obsahujú rôzne škodlivé prísady, sú tieto jeho slová ešte naliehavejšie.
Profesor Mečnikov dokázal, že dokonca aj také prirodzené vekové zmeny ako je starnutie a demecia, závisia od baktérií v našom tele. Toxické látky, ktoré sa nachádzajú a rozvíjajú v hrubom čreve, sú podporované pôsobením baktérií, ktoré spôsobujú vznik hnilobných procesov. Existuje ale spôsob, ako zlepšiť stav čriev. Pomôžu nám v tom enzýmy kyseliny mliečnej, ktoré sa hojne nachádzajú v kvasenej zelenine.
Profesor Mečnikov v rámci rozsiahleho výskumu zistil, že ľudia, ktorí konzumujú veľa potravín bohatých na kyselinu mliečnu, majú závideniahodné zdravie, veľkú fyzickú silu, vytrvalosť, sú aktívni a žijú dlho, do 100 rokov a viac. Okrem toho, boli medzi týmito ľuďmi prípady, keď sa muži stali otcami vo veku 90 rokov a dokonca aj starší.
Pri svojom výskume sa profesor Mečnikov medzi týmito šťastnými ľuďmi nestretol s prípadmi takých chorôb ako je artritída. Veľmi zriedkavo sa stretol so zubným kazom a degeneratívnymi ochoreniami. Zdrojom kyseliny mliečnej sa pre týchto zdravých ľudí stala kvasená kapusta a uhorky. Podľa profesora práve tieto produkty sú schopné produkovať najužitočnejšie baktérie v črevách.
Kvasená kapusta a uhorky zo súdka by mali byť stálymi hosťami v dome. Sú zdravé a nízkokalorické. Pravdepodobne nikde na svete nie je kvasená zelenina tak populárna ako u Slovanov. Odborníci na výživu ju odporúčajú jesť čo najčastejšie. Kvasená zelenina posilňuje telo a zvyšuje odolnosť voči infekciám. Okrem toho pomáha udržať si štíhlu líniu počas zimy a je to zásobáreň vitamínov. Odborníci uvádzajú šesť dôvodov, prečo jesť kvasenú zeleninu.
- Je nízkokalorická. Polievková lyžica kvasenej kapusty obsahuje iba 12 kcal a dve malé uhorky 11 kcal, čo je oveľa menej, ako obsahuje surová kapusta a uhorky.
- Kvasená zelenina je zdrojom kyseliny mliečnej. Táto vzácna látka sa vytvára v procese fermentácie, potláča rast baktérií, ktoré spôsobujú kazenie zeleniny a čistí organizmus od toxínov. Kyselina mliečna pomáha tráveniu a zabezpečuje správne fungovanie tráviaceho systému.
- Kvasená kapusta a uhorky sú bohaté na vlákninu. Lyžica kvasenej kapusty poskytuje asi 2 gramy vlákniny. Vláknina v žalúdku nám dáva dlhší pocit nasýtenosti. Taktiež reguluje peristaltiku čriev a zabraňuje vstrebávaniu tukov. Vláknina predchádza aj zápche.
- Kvasená zelenina obsahuje veľa vitamínu C. Päť lyžíc kvasenej kapusty obsahuje priemerne 70 mg vitamínu C, čo je denná dávka dospelého človeka. Vitamín C pomáha bojovať proti prechladnutiu, poruchám žalúdka a podporuje spaľovať rýchlejšie kalórie.
- Kvasená zelenina dopĺňa stravu vitamínmi skupiny B, B1, B2 a B3, ktoré zlepšujú metabolizmus, pomáhajú stráviť proteíny, tuky a sacharidy.
- Kvasená kapusta a uhorky obsahujú málo cukru. Vďaka procesu fermentácie obsahuje kvasená zelenina menej glukózy a fruktózy ako surová zelenina.
Viac o fermentácii zeleniny sa dočítate v knihách:
http://eshop.biosferaklub.info/produkt/sila-prirodni-fermentace/ a http://eshop.biosferaklub.info/produkt/nakladame-zeleninu/
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info