Pri návšteve Lotyšska bolo pre nás zaujímavé, že sa v mestách pohybuje relatívne málo mladých ľudí. Túto situáciu nám vysvetlil miestny človek, ktorý mal dostatočný prehľad o prebiehajúcich nenápadných zmenách v krajine. V Lotyšsku sa po oddelení od ZSSR a neskôr po vstúpení do EU postupne znižovali možnosti zárobku pre bežných obyvateľov, čo spôsobovalo migráciu práceschopného obyvateľstva za hranice. Absencia krokov na podporu zvýšenia demografie pôvodného obyvateľstva zo strany vlády spôsobili rapídne zníženie pôrodnosti. Jasná paralela, ktorá sa dá nájsť v každej postkomunistickej východoeurópskej krajine.
Počet obyvateľov V Lotyšsku:
Rok 1990 – 2 668 140
Rok 2000 – 2 381 715
Rok 2010 – 2 248 374
Rok 2014 – 1 995 600
Prvý polrok 2015 – 1 986 100
„Lotyšsko sa za 50 rokov premení na islamskú krajinu.“ S týmto vyhlásením vystúpil hovorca Islamského kultúrneho centra Ahmed Robert Klimovic. Podľa Klimovica sa v polovici 21. storočia väčšina detí bude rodiť v moslimských rodinách. Pritom Klimovic a vedúci Islamského kultúrneho centra Janis Lucins vyjadrili presvedčenie, že islam je najlepší spôsob, ako dobyť svet mierovou cestou.
Predtým Klimovic vystúpil proti návrhu starostu Rigi Nila Ushakova, dať utečencom na starosti práce týkajúce sa starostlivosti o cintoríny. Podľa Klimovica „pravoverní musia ničiť kríže a pri tejto práci by nemohli zabezpečiť požadovanú starostlivosť s výrazom úcty.“
Islamské kultúrne centrum v Lotyšsku bolo založené v roku 2011. Oficiálnym cieľom centra je zjednotenie moslimov v Lotyšsku, organizovanie rôznych činností spojených s islamom a vysvetľovanie skutočných hodnôt islamu.
V roku 2015 Európska komisia prijala rozhodnutie rozdeliť státisíce utečencov z Blízkeho východu a Severnej Afriky po celej Európskej únii, vrátane Lotyšska.
Pri analýze krokov a postupov vývoja situácie v jednotlivých krajinách a celkovej politiky EU, iba za posledných 25 rokov, sa vytvára obraz presne vytvoreného plánu na dosiahnutie určitých cieľov bez ohľadu na miestne obyvateľstvo.