Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Kurkuma lieči rany

Švajčiarski vedci vyvinuli nový liečebný prostriedok vo forme peny, ktorá je navrhnutá tak, aby zabránila výskytu veľkých jaziev a pomohla ranám rýchlo sa hojiť. Podľa Federálneho výskumného laboratória (EMPA) hlavnou zložkou tohto produktu je bylina z čeľade ďumbierovitých – kurkuma.

Väčšina ľudí pozná kurkumu ako kuchynské korenie, alebo ako doplnok zdravia, ktorý sa užíva perorálne. Teraz však vedci začlenili kurkumín – zlúčeninu extrahovanú z kurkumy – do pórovitej peny, ktorá je navrhnutá tak, aby liečila rany kože s minimálnym zjazvením.

Napriek tomu, že milióny ľudí na svete denne trpia pomaly sa hojacimi ranami, najmä v miestach, kde sú ohyby rúk a nôh, proces hojenia nie je „úplne pochopený a oveľa menej pod kontrolou“, poznamenáva EMPA. Táto okolnosť slúžila ako podnet pre laboratórnych odborníkov, aby uskutočnili výskum, počas ktorého sa uplatňovali inovatívne prístupy a použili nové materiály.

„Tradičné liečenie je zamerané na izolované faktory ozdravenia, najmä na zásobovanie rany kyslíkom alebo udržiavanie vlhkosti, ale to spôsobuje nedostatočnú reakciu,“ uviedol Markus Rottmar, vedúci projektu s názvom Scaravoid. Pri vývoji švajčiarskych vedcov zohrávajú dôležitú úlohu biologické polymérne disky, ktoré sa zavádzajú do peny pod silným tlakom.

Pórovitá štruktúra peny podporuje rast nových buniek v mieste rany. V tomto prípade môže byť veľkosť pórov polyméru nastavená tak, aby proces hojenia prebiehal čo najúčinnejšie. Nové bunky nakoniec vytvoria tkanivo a pena sa eliminuje biologickým spôsobom. Do peny sa pridá kurkumín, ktorý pôsobí protizápalovo, je známe, že táto zlúčenina znižuje zápal aj zjazvenie. Uvoľňuje sa postupne a poskytuje „prirodzenú rovnováhu potrebnú na hojenie rany“.

Skutočne, keď vedci pridali kurkumín do bunkových kultúr v laboratóriu, zistilo sa, že produkcia biomarkerov typicky spojená so zjazvením bola významne znížená. Pri biodegradácii polyméru sa v pene kurkumín postupne uvoľňuje do rany.

V projekte Scaravoid vedci vzali do úvahy vlastnosť ľudského tela „riadiť rad faktorov na hojenie rany a ich vyplňovanie novým tkanivom“. V experimentálnej fáze sa použili „malé polymérové disky“. Na klinické použitie lekári použijú polymérové membrány, ktoré môžu mať potrebný tvar zodpovedajúci veľkosti rany.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie