Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Kravský hnoj zlacňuje odsoľovanie vody

Indickí vedci premieňajú morskú vodu na pitnú pomocou nanofiltrov z kravského hnoja. Vedci zo Severovýchodnej univerzity v Indii navrhli svoju víziu riešenia svetových problémov s pitnou vodou, píše Chintu Das v článku na portáli krishijagran.com.

Experiment začína zberom čerstvého kravského trusu z fariem. Tento hnoj sa potom spracuje fúkaním vysokej intenzity tepla až do 1700 stupňov Celzia. Všetky baktérie v hnoji sú zabité a potom premenené na prášok, ktorý vedci používajú na vytvorenie peny, ktorá filtruje soľ z oceánskej vody. Filter na svoju činnosť nepotrebuje elektrickú energiu – bežné slnečné svetlo spustí proces so skutočne zázračnými výsledkami.

Podľa Yi Zhenga, profesora na Northeastern University, tradičné odsoľovacie systémy vyžadujú drahé prísady a v skutočnosti nie sú udržateľným riešením. Okrem toho sú energeticky náročné a spotrebúvajú veľa elektriny. Na druhej strane, nový prístup vyvinutý Zhengom a jeho tímom nevyžaduje takéto náklady na energiu a efektívne znižuje koncentráciu soli, čím prekračuje priemyselné požiadavky stanovené Americkou agentúrou pre ochranu životného prostredia.

Zheng povedal, že objav umožňuje farmárom vybudovať si vlastné odsoľovacie systémy kdekoľvek na svete.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie