Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Konzumácia medu je prospešná aj pre náš mozog

521_bigAntibakteriálne vlastnosti medu zabezpečujú jeho dlhú trvanlivosť. Minerály a vitamíny v mede, medzi ktorými je aj tiamín, kyselina askorbová, niacín, riboflavín, sodík, draslík, mangán, meď, fosfor, nás môžu nabiť energiou na celý deň, a taktiež pomôcť nášmu mozgu vyrovnať sa s početnými úlohami.

Niekoľko tisícročí sa med používa na liečenie rôznych chorôb. Podľa početných výskumov, med posilňuje imunitný systém, pomáha znižovať hladinu cholesterolu, pozitívne ovplyvňuje psychický vývoj detí. Med je prospešný pre srdce, žalúdok a črevá, reguluje hladinu cukru v krvi, pomáha zlepšiť stav pokožky a schudnúť. Med zmiešaný s citrónom v teplej vode je výborným prostriedkom na bežné prechladnutia.

Ľudský mozog potrebuje jednu pätinu energie vyrobenej organizmom, štvrtinu kyslíku prichádzajúceho dýchaním a tiež štvrtinu celkového cukru v krvi. Pokiaľ sa človek zaoberá prácou s mysľou, je dôležité, aby hladina cukru v krvi nezaznamenávala prudké výkyvy. To je možné dosiahnuť každodennou konzumáciou medu na raňajky a konzumáciou štyri až päťkrát denne malých porcií jedla s vysokým obsahom sacharidov.

..Mozog spolu so sacharidmi vyžaduje aj mediátori – látky, ktoré sú zodpovedné za spracovanie informácií. Mediátor serotonín ovplyvňuje našu náladu, citlivosť na bolesť a učenie. Serotonín sa tvorí z tryptofánu, ktorý sa nachádza v mede. Med obsahuje spolu s tryptofánom aj vitamín C a nenasýtené mastné kyseliny a tým sa zvyšuje aj tvorba serotonínu.

Od hladiny železa v organizme závisí aktivita ľavej hemisféry mozgu, záhlavovej časti oboch hemisfér a rozumové schopnosti. Tento nenápadný stopový prvok nachádzajúci sa v mede, aktivuje biologicky aktívne látky, ktoré sú nevyhnutné pre syntézu bielkovín, a preto je nevyhnutný pre mozog. Deficit železa môže viesť k zhoršeniu kognitívnych schopností a plynulosti reči.

Konzumácia medu napomáha kompenzovať nedostatok cholínu. Táto zlúčenina reguluje hladinu cholesterolu a zabraňuje ukladaniu tukov na stenách krvných ciev. Cholín je nevyhnutný pre syntézu acetylcholínu – mediátora, ktorý pôsobí na oblasti mozgu spojené s krátkodobou pamäťou. Schopnosť mozgu absorbovať cholín sa znižuje s vekom, čo vedie k zníženiu počtu a fungovaniu nervových buniek.  Z tohto dôvodu sa rozvíjajú poruchy spánku, zábudlivosť a ťažkosti s koncentráciou.

Je potrebné dodať, že med je prírodným antidepresívom. Jeho ranná konzumácia znižuje mieru agresie, podráždenosti, stresu a rovnako znižuje chronickú únavu. Jedna alebo dve lyžice medu dodajú energiu a zlepšia náladu.

1483839

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie