Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Ďatelina – amulet mladosti

Ďatelina s trojlístkami sa ľudovo nazýva trojlístok a je považovaná za talizman, ktorý prináša šťastie. Naši predkovia verili, že ďatelina v sebe nesie veľkú silu lásky, šťastia, krásy a mladosti. Ženy si z neho pripravovali omladzujúci elixír, umývali sa rosou z listov ďateliny.

Naši predkovia verili, že magické vlastnosti ďateliny sú obzvlášť silné v noci Ivana Kupalu zo 6. na 7. júla. Listy sa zbierali, sušili a nosili so sebou, aby zabránili nešťastiu, prekliatiu, poškodeniu, kúzlam lásky. Aby ste mali šťastie vo všetkých svojich snahách, musíte nájsť ďatelinový list so štyrmi okvetnými lístkami, ktorý je zriedkavý, vysušiť ho a nosiť so sebou. Štvorlístok je talizmanom pokoja v duši.

Ďatelina v období kvitnutia obsahuje približne 26 % vlákniny, bielkovín (20 – 25 %), tukov (2,5 – 3,5 %), uhľohydrátov (galaktóza, arabinóza, xylóza, manóza); steroidy, saponíny, kumaríny, taníny, flavonoidy, alkaloidy, glykozidy, organické kyseliny (salicylová, kumarín), mastný olej, vitamíny (A, B, C, E, K, rutín, karotén), stopové prvky (horčík, meď, železo chróm, mangán). V koreňoch sa našla protiplesňová látka trifolirizín. Z kvetenstva boli izolované flavónové a izoflavónové látky, ktoré pôsobia antiskleroticky, vrátane kvercetínu, izokverticínu a hyperozidu.

Ďatelina má antisklerotické, protizápalové, antipyretické, diaforetické, expektoračné, antimykotické, adstringentné, choleretické, hemostatické, diuretické, choleretické, protinádorové a imunomodulačné účinky, podporuje vylučovanie toxických látok z tela a zlepšuje proces tvorby a vylučovania moču obličkami. Polysacharidy obsiahnuté v tráve zvyšujú odolnosť organizmu voči vírusovým a mikrobiálnym infekciám a znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Ďatelina je najbohatším zdrojom izoflavónov – rastlinných estrogénov, ktoré priaznivo pôsobia na ženský organizmus – znižujú riziko rakoviny prsníka, výrazne zlepšujú vzhľad pokožky a stav vlasov.

Ďatelina sa používa dokonca aj v oficiálnom lekárstve. Na prevenciu aterosklerózy je určený liek „Ateroklefit“, ktorého hlavnou účinnou látkou sú flavonoidy červenej ďateliny, ktoré normalizujú metabolizmus lipidov a zabraňujú ukladaniu cholesterolu v cievach.

Medzi ľuďmi je naša ďatelina využívaná širšie. Rastlina patrí k obnoviteľom, preto ďatelina obnovuje funkcie autonómneho nervového systému človeka, reguluje energiu celého organizmu, udržuje energetickú rovnováhu, vyrovnáva ju a vracia do normálu. Môže sa používať neustále, pravidelne upravovať, meniť jeho príjem s inými bylinami, ktoré súvisia s redukčnými činidlami. Bylina a kvety ďateliny sa užívajú vnútorne ako odvar a čaj pri prechladnutí, kašli, bronchiálnej astme, pľúcnej tuberkulóze, čiernom kašli, angíne pectoris, anémii, nespavosti, hypertenzii, závratoch, ateroskleróze, reumatizme, ženských chorobách, celkovej slabosti a chudnutí, zhubných nádoroch. Navonok sa obklady z listov prikladajú na zle sa hojace vredy, rany, nádory. Čerstvá bylinková šťava a odvar sa používa na umývanie očí pri ich chorobách, kloktanie pri bolestiach hrdla a zápalových ochoreniach ústnej dutiny a hrtana. Výplach sa robí odvarom z byliny pri zápalových ochoreniach pošvy a konečníka. Odvar z koreňov sa používa pri zápaloch a ako protinádorový prostriedok. Dusená (zaliata horúcou vodou) bylina v teplej forme sa aplikuje na boľavé kĺby. Semená ďateliny, dusené s vínom, zvyšujú sexuálnu funkciu u mužov. Čerstvo zozbierané semená sa vtierajú do pokožky, aby sa odstránili pehy. Kúpele s ďatelinovou bylinou sa užívajú v noci pri reumatizme, artróze, artritíde, dne. Ak ale zmiešate soľ s olejom alebo ďatelinovou tinktúrou a na noc si ju natriete na boľavé miesta, na bolesti spojené s pohybovým aparátom vo všeobecnosti zabudnete. Šťava z ďateliny s medom je indikovaná na prechladnutie.

Ďatelinová tinktúra je výborným prostriedkom na čistenie ciev. Krv cirkulujúca cievnym riečiskom dokáže udržať životaschopnosť všetkých tkanív ľudského tela, oživiť alebo naopak spomaliť fungovanie akýchkoľvek tkanivových prvkov. Závisí to od kvality jeho prechodu cievami, prítomnosti prekážok v ceste, takzvaných cholesterolových plakov.

Preto je také dôležité regulovať procesy absorpcie cholesterolu a odstraňovania nadbytočných zložiek. Zelená hmota ďateliny napustená alkoholom (ďatelinová tinktúra s vodkou) svojím chemickým zložením dokáže vyčistiť cievy, urobiť ich ľahko priechodnými, čo výrazne zlepšuje stav tkanív, u ktorých dochádza k hypoxickým zmenám.

Maximálny benefit ďateliny spočíva práve v tinktúre❗ Vo vode sa užitočné látky, chemické zložky mierne rozpúšťajú a tinktúra dodáva silu svojho terapeutického účinku.

Ako vždy je príprava tinktúry jednoduchá, odoberieme 50 g kvetov a byliny ďateliny (ak sú čerstvé, vopred ich namočte do studenej vody na 10-15 minút – očistenie od drobného hmyzu). Bylinu vyberieme z vody a necháme odtiecť, potom ju vložíme do nádoby z tmavého skla a zalejeme 500 ml 40 % liehu alebo vodky. Zatvorte a odložte na tmavé miesto pri izbovej teplote. Luhujeme dva týždne, filtrujeme. Užívajte 3x denne čajovú lyžičku zmiešanú s 50 ml teplej vody. Tinktúru pite nalačno, asi 20-30 minút pred jedlom. Priebeh liečby je 2-3 mesiace.

Ak niekto z rôznych dôvodov nemôže piť tinktúry, potom vezmeme jednu polievkovú lyžicu sušených kvetov ďateliny, nalejeme 0,5 litra vriacej vody, necháme pol hodiny stáť a prefiltrujeme. Toto množstvo musíte vypiť denne v dvoch alebo troch dávkach. Pite na lačný žalúdok a jedzte najskôr po 20-30 minútach. Priebeh liečby je 2-3 mesiace.

Kontraindikácie. Neužívať v tehotenstve a laktácii, pri nízkom krvnom tlaku, silnom krvácaní, bezprostredne po infarkte alebo mozgovej príhode.

Z receptáru bylinkára Golovkova.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie