Termokrasový kráter Batagaj alebo Batagajka (ako ho domáci volajú) je výlučne výsledkom ľudskej činnosti. Roklina sa vytvorila a naďalej rastie asi o 15 metrov ročne v permafroste na úpätí hory Kirgiljach, 7-9 km od dediny Batagaj v Jakutsku v Rusku.
Objavila sa v 60. rokoch 20. storočia po vyrúbaní časti tajgy juhozápadne od dediny Batagaj. Slnko zohrialo zemský povrch a permafrost sa začal topiť a vytvoril obrovskú roklinu, proces erózie uľahčujú povodne, ktoré rozmývajú okraje rokliny. Hĺbka rokliny je až 100 metrov, šírka 800 metrov a dĺžka viac ako kilometer. Zhora vyzerá roklina ako žubrienka.
Roklina je hojne skúmaná medzinárodnou vedeckou komunitou aj preto, že vďaka novovzniknutej rokline (čo je 60 rokov pre históriu Zeme?) je možné skúmať klimatické zmeny na Zemi v dôsledku vplyvu ľudstva. Podľa vedcov boli v termokrasovej rokline Batagaj odkryté vrstvy Zeme staré 200 000 a viac rokov. V odkrytom permafroste sa nachádza množstvo zaujímavých paleontologických nálezov.
V roku 2009 našli vedci z Northeastern Federal University a Kindai University of Japan dobre zachované trojmesačné žriebä, ktoré ležalo v permafroste viac ako 4400 rokov. Zachovalosť je veľmi dobrá, vidno kopytá, vlnu. Mladý kôň patrí k Lenským, alebo Lena, ktoré žili v oblasti pred 30 000 až 40 000 rokmi, tvrdí Semjon Grigoriev, riaditeľ Múzea mamutov v Jakutsku. Našli sa tu aj pozostatky zubra, kosti mamutov a jeleňov.
Dostať sa ku kráteru Batagaj nie je jednoduché. Z Jakutska, do ktorého lietajú lietadlá z Moskvy, je do obce Batagaj 1252 km. Našťastie je v dedine Batagaj funkčné letisko, takže do dediny je možné letieť z Jakutska. Cez obec prechádza aj komunikácia, no premávka je možná len po zimnej ceste, pretože tam nie je asfalt. V obci sa nachádza hotel.
Preložil:OZ Biosféra www.biosferaklub.info