Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Artefakty z moissanitu

V južnej časti Prímorskej oblasti na Ďalekom východe v Rusku boli nájdené fragmenty stavby vyrobené z materiálu, ktorý nemôže byť v súčasnosti získaný pomocou moderných technológií.

Pri budovaní lesnej ťažobnej cesty zrezal buldozér špičku malého kopca. Pod kvartérnymi ložiskami sa ukázala nejaká stavba, alebo konštrukcia vysoká do jedného metra pozostávajúca z konštrukčných detailov rôznej veľkosti a tvaru.

Ako vyzerala celá konštrukcia nie je známe. Buldozerista nič zaujímavé nevidel a kúsky konštrukcie rozhrnul na 10 metrov. Časť zvyškov zničili pásy buldozéru, ale našťastie si nezvyčajné fragmenty všimol a pozbieral geofyzik Valerij Pavlovič Jurkovec. Fragmenty majú ideálne geometrické tvary: valce, kužele, dosky.

„Až o desať rokov som sa rozhodol vykonať mineralogickú analýzu vzoriek. Ukázalo sa, že časti konštrukcie boli vyrobené zo zŕn kryštalického moissanitu a scementované jemnozrnnou moissanitovou hmotou. Veľkosť zŕn dosahovala 5 mm pri hrúbke 2 – 3 mm“ hovorí Valerij Jurkovec.

Moissanit je vo svojej prírodnej podobe veľmi vzácny. Nájdený bol iba v malom množstve na rôznych miestach vrchného plášťa zeme a meteoritov. Výskumy ukázali, že sa tento minerál prirodzene vyskytuje ako inklúzia v diamantoch a niekoľko riedko sa vyskytujúcich vyvretých horninách.

Získanie kryštalického moissanitu v takých množstvách, aby bolo možné postaviť niečo väčšie ako sú šperky, je v súčasnosti nemožné. Ide nielen o najtvrdší minerál, ale aj odolný voči kyselinám, alkáliám a teplote. Jedinečné vlastnosti moissanitu sa využívajú v leteckom, kozmickom, jadrovom, elektronickom a v iných odvetviach priemyslu. Každý kryštál moissanitu stojí približne 1/10 rovnakej veľkosti diamantu. V súčasnosti je možné syntetické pestovanie kryštálov s hrúbkou viac ako 0,1 mm iba v špeciálnych zariadeniach s teplotou viac ako 2500 stupňov.

Artefakty starodávnej konštrukcie, ktoré uchováva Valerij Jurkovec pozostávajú zo 70 % z moissanitu a majú hmotnosť niekoľkých kilogramov. Vedci sa domnievajú, že to jasne naznačuje na stopy vysoko rozvinutej civilizácie, o ktorých súčasná história mlčí. Existuje aj verzia, že artefakty majú mimozemský pôvod. Túto verziu potvrdzujú aj závery výskumu, ktorý vykonal vedecký geologický inštitút A.P. Karpinského.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie