Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Alkohol poškodzuje mozog ešte minimálne mesiac a pol po poslednom užití

Škodlivé účinky alkoholu na mozog pretrvávajú minimálne niekoľko týždňov po poslednom užití. Medzinárodný tím vedcov zo Španielska, Nemecka a Talianska dospel k tomuto záveru, uvádza BBC.

Vedci po preštudovaní zmien, ku ktorým dochádza pod vplyvom alkoholu v bielej hmote mozgu zistili, že nervové bunky pokračujú v degradácii aj šesť týždňov po úplnom vysadení alkoholu.

„Nikto neveril, že pri úplnej absencii alkoholu budú poruchy, ktoré v mozgu spôsoboval, postupovať,“ povedal Santiago Canals – vedúci autor štúdie, profesor na univerzite v Barcelone.

Po preštudovaní snímok magnetickou rezonanciou 90 mužov, ktorí boli predtým hospitalizovaní kvôli pitiu alkoholu, vedci zistili, že degeneratívne zmeny v mozgu pacientov pokračujú – napriek tomu, že už niekoľko týždňov nepožili ani kvapku alkoholu.

Pre lepšie pochopenie podstaty týchto zmien sa experiment uskutočnil na potkanoch. Vedci ich navykli piť alkohol a následne im prestali dávať alkohol – no naďalej pozorovali prebiehajúce degeneratívne zmeny v mozgu zvierat.

Najviac boli postihnuté dve časti mozgu: corpus callosum (spája medzi sebou mozgové hemisféry) a hipokampus, ktorý je zodpovedný za formovanie emócií, učenie a fungovanie dlhodobej pamäte.

Skoršie štúdie už ukázali, že pitie alkoholu spôsobuje vážne poškodenie hipokampu. Veľkosť tejto oblasti mozgu sa zmenšuje, čo vedie k problémom so zapamätaním a získaním informácií už uložených v mozgu.

Na základe výsledkov aktuálnej štúdie má alkohol naďalej negatívny vplyv na mozgovú aktivitu aj po šiestich týždňoch úplnej abstinencie od pitia alkoholu – a možno aj oveľa dlhšie. Štúdia bola publikovaná v JAMA Psychiatry.

https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/2729425

 

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie