Téma črevnej mikroflóry a jej vplyvu na imunitný systém je aktívne diskutovaná za posledných desať rokov. Fakt, že črevná mikroflóra môže ovplyvniť fungovanie imunitného systému, si v podstate len začíname uvedomovať. A imunitný systém zasa ovplyvňuje aj fungovanie prospešných aj škodlivých baktérií v črevách.
Vedci zistili, že signály z baktérií sú také dôležité pre komunikáciu v imunitnom systéme, že niektoré baktérie by mohli byť použité v imunoterapii ako liek na rakovinu. Ale už teraz má zmysel starať sa o udržanie zdravej mikroflóry v črevách, aby sme predišli chorobám a zlepšili účinnosť protirakovinovej terapie.
Vzťah medzi črevnými baktériami a imunitou
Črevnú mikroflóru predstavujú kolónie mikroorganizmov obývajúcich tráviaci trakt. Baktérie tvoria väčšinu z približne sto biliónov organizmov, ktoré žijú v črevách, spolu s vírusmi a hubami. Keď majú baktérie priaznivý vzťah s ľudským telom, môžu zabrániť rozvoju a rastu rakoviny reguláciou chemoterapeutických reakcií, ktoré sú riadené imunitným systémom.
Mnoho faktorov môže určiť, ako imunitný systém konkrétneho človeka reaguje na liečbu rakoviny. Je to zrejmé, pretože rovnaký chemoterapeutický liek môže poskytnúť rôzne výsledky a spôsobiť rôzne nežiaduce reakcie u pacientov. Takýmito faktormi sú metabolizmus, infekcie, nerovnováha črevnej mikroflóry (dysbióza) a životné prostredie. Ak je mikroflóra v optimálnom stave, imunitný systém môže účinnejšie bojovať proti rakovine opravou tkaniva a odstránením toxínov.
Bakteroidy a bifidobaktérie
Dva veľké rody baktérií, Bacteroides a Bifidobacteria, sú spojené so silným imunitným systémom, čo sa premieta do schopnosti tela zabrániť rozvoju rakoviny. Tím vedcov z Chicagskej univerzity zistil, že tieto črevné baktérie inhibujú rast nádoru rovnako účinne ako profylaktický chemoterapeutický liek, ktorý je v súčasnosti v klinických štúdiách.
Liek s názvom ipilimumab, ktorý bol použitý v štúdii na vyhodnotenie výhod bakteriálnych kmeňov, bol schválený v roku 2011 na liečbu melanómu, rakoviny kože. Keď sa myšiam postihnutým rakovinou s normálnou črevnou flórou podával ipilimumab, bolo pravdepodobnejšie, že sa zotavili, čo viedlo k zlepšeniu zápalu čriev, ako myši, ktoré boli bez mikróbov alebo boli liečené antibiotikami.
Výsledky ukázali, že liek na liečbu rakoviny ipilimumab zvyšuje imunitnú odpoveď tela na boj proti rakovine.
Selektívne cielenie CTLA-4
Jeden z najdôležitejších proteínov, ktorý pomáha regulovať imunitný systém, sa nazýva CTLA-4 (cytotoxický T-lymfocytový antigén 4). Ipilimumab je určený na blokovanie CTLA-4 receptorov, ktoré znižujú aktivitu imunitného systému. Toto je jeden z prvých liekov v kategórii selektívnej imunoblokujúcej terapie.
Inými slovami, niektorí pacienti majú protilátky, ktoré pôsobia ako antagonisty a blokujú pôsobenie CTLA-4, čo vedie k protinádorovému účinku. Ipilimumab pôsobí ako protilátka, blokuje proteínové receptory, ale jeho pôsobenie závisí od baktérií rodu Bacteroides. Ako už bolo spomenuté, myši bez mikróbov a myši liečené antibiotikami nepreukázali schopnosť blokovať CTLA-4 receptory, a teda neboli schopné bojovať s rakovinou.
Rizikové faktory rozvoja dysbiózy
Zdravá mikroflóra vybavuje imunitný systém nástrojmi potrebnými na liečenie. Črevné baktérie sú nevyhnutné pre vstrebávanie živín a pre rozklad a elimináciu toxínov. Baktérie sú tiež potrebné na reguláciu vnútornej a vonkajšej reakcie imunitného systému, od čreva až po kožu.
Užitočné baktérie zabraňujú uvoľňovaniu látok, ktoré spôsobujú zápal a stimulujú voľné radikály, ktoré vyčerpávajú imunitný systém a podporujú rakovinu.
Hoci genetika zohráva určitú úlohu pri vzniku rakoviny, môžete sa vyhnúť rizikovým faktorom, ktoré znižujú schopnosť imunitného systému bojovať proti chorobám, ako je rakovina. Prvoradý význam má užívanie antibiotík, fajčenie a výživa. Myši bez mikróbov alebo myši liečené antibiotikami v štúdiách nielenže preukázali nulový potenciál na zlepšenie liečby rakoviny. Ich lymfocyty, ktoré prenikli do nádoru, stratili aj schopnosť ničiť rakovinové bunky.
10 zásad pre udržanie zdravej črevnej mikroflóry
Črevné infekcie, ako je syndróm netesného čreva alebo kolitída, spôsobujú, že baktérie spôsobujú rakovinu. Udržať si zdravé prostredie v tráviacom trakte nie je náročné – len treba zlepšiť trávenie.
Tieto princípy podporujú rozvoj zdravej črevnej mikroflóry a pomáhajú vášmu telu odolávať rakovine:
Vyhnite sa prázdnym balastným jedlám, ako je cukor. Cukor ničí prospešné črevné baktérie, podporuje rast škodlivých mikróbov a spôsobuje zápaly.
Ak je to možné, vyhýbajte sa liekom, najmä antibiotikám. Širokospektrálne antibiotiká, ako je ampicilín alebo streptomycín, ničia kolónie baktérií a znižujú účinnosť protirakovinovej terapie.
Jedzte čerstvú, organickú zeleninu z farmárskych trhov, ktorá nebola postriekaná ani vopred ošúpaná. So zeleninou teda získate prospešné pôdne mikroorganizmy, ktoré pomáhajú znižovať rast škodlivých mikróbov a zlepšujú tráviace a imunitné funkcie. (To samozrejme neznamená, že by ste mali jesť špinavú zeleninu, ale trocha dobrej špiny vám neublíži!)
Užívajte probiotiká každý deň. Denné užívanie probiotík stimuluje črevnú motilitu a urýchľuje prechod potravy a toxínov cez telo.
Jedzte fermentované potraviny každý deň. Pridajte do jedla malé množstvo fermentovanej zeleniny, ako je kimchi alebo kyslá kapusta. Pite fermentované nápoje, ako je fermentovaná kokosová voda. Pridajte živý jablčný ocot do vody alebo jedla na zlepšenie mikroflóry.
Jedzte potraviny bohaté na prebiotiká, ktoré podporujú rast prospešných baktérií – napríklad cesnak, cibuľa, pór, jicama, špargľa.
Zamerajte sa na protizápalové potraviny. Tmavozelená listová zelenina a bylinky pomáhajú odstraňovať toxíny a obnovujú acidobázickú rovnováhu v črevách.
Využite naplno antioxidanty nachádzajúce sa v bobuliach. Tieto fenolové zlúčeniny sa rozkladajú v črevách a zlepšujú odstraňovanie toxínov. Prášok z čiernych ríbezlí má rovnaký účinok ako prebiotiká a zvyšuje koncentráciu bifidobaktérií. Pridajte ho do smoothies a dezertov
Pred jedlom relaxujte. Keď jeme za pochodu, nevytvárame dostatok tráviacich štiav (žalúdočná kyselina, žlč, pankreatické enzýmy). To komplikuje tráviaci trakt, podporuje rast škodlivých mikróbov a zápaly čriev. Pred jedlom sa trikrát zhlboka nadýchnite, aby ste svojmu telu pomohli uvoľniť sa a zlepšiť trávenie.
Praktizujte prerušovaný pôst na zlepšenie funkcie čriev. Pôst aspoň 12 hodín a počas tejto doby pite veľa vody, bylinkového čaju a fermentovaných nápojov. Tým sa zlepší produkcia tráviacich enzýmov.
Udržujte vyváženú črevnú flóru pre dlhodobé zdravie
Je dôležité venovať osobitnú pozornosť zlepšeniu fungovania tráviaceho systému a obnoveniu rovnováhy črevnej mikroflóry – ako pre tých, ktorí sa snažia predchádzať rakovine, tak aj pre tých, ktorí s ňou bojujú. Črevné mikróby zohrávajú rozhodujúcu úlohu v tom, ako metabolizujeme potravu, získavame živiny a ako reagujeme na konvenčnú a alternatívnu liečbu rakoviny. Dodržiavaním zásad popísaných v tomto článku môžete priaznivo ovplyvniť vašu črevnú mikroflóru a znížiť riziko ochorenia.
TheTruthAboutCancer
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info