Novo publikovaná štúdia ukazuje, že chronické požívanie alkoholu oboma rodičmi má vplyv na ďalšiu generáciu, čo spôsobuje, že potomstvo rýchlejšie starne a stáva sa náchylnejším na choroby.
Na zodpovedanie tejto otázky vedci použili myši na meranie účinkov konzumácie alkoholu mamou, otcom a oboma rodičmi v čase počatia na potomka. Tím vedcov zistil, že konzumácia alkoholu otcom aj matkou spôsobila zmeny v mitochondriách ich potomkov.
Mitochondrie, často nazývané bunkové batérie, kontrolujú mnohé aspekty starnutia a zdravia. Rovnako ako batéria mobilného telefónu, mitochondrie sa časom zhoršujú a spôsobujú, že bunky strácajú schopnosť opravovať poškodenie a kontrolovať metabolizmus.
Experiment na myšiach ukazuje, že konzumácia alkoholu u otca spôsobuje poruchu funkcie mitochondrií, ktorá sa vyskytuje počas vývoja plodu a pretrváva až do dospelosti, v dôsledku čoho potomstvo rýchlejšie starne. Táto expozícia vedie napríklad k dvojnásobnému nárastu ochorení pečene súvisiacich s vekom.
Je dôležité si uvedomiť, že konzumácia alkoholu oboma rodičmi mala výrazne horší vplyv na zdravie potomka. Vedci teda zistili, že u detí pijúcich rodičov sa jazvy súvisiace s vekom na pečeni zvýšili trojnásobne.
Porucha fetálneho alkoholového spektra sa vzťahuje na problémy fyzického vývoja a správania. U detí s poruchou fetálneho alkoholového spektra sa choroby začínajúce v dospelosti, vrátane cukrovky 2. typu, vyvinú skôr. Srdcovo-cievne ochorenia sa prvýkrát objavujú v období dospievania, zatiaľ čo zvyšok populácie ich zažíva medzi 40. a 50. rokom života.
Deti s poruchou fetálneho alkoholového spektra tiež žijú o 40 % menej ako ich rovesníci bez tohto ochorenia. Majú tiež vysokú mieru duševných porúch, čo ich robí náchylnejšími na starnutie a choroby…
https://www.aginganddisease.org/EN/10.14336/AD.2024.0722
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info