Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Aminokyselinné zloženie ihličia smreku, borovíc a smrekovca

Ihličie bolo skúmané a používané minimálne od čias druhej svetovej vojny, hoci jeho zloženie a vlastnosti ešte neboli úplne presne popísané. Ukázalo sa, že smrekové ihličie obsahuje veľké množstvo vitamínov rozpustných v tukoch, vitamínu C, silíc, fytoncídov a ďalších bioaktívnych látok.

Proteínové zloženie ihličia zahŕňa 19 aminokyselín vrátane: veľkého množstva lyzínu, arginínu, kyseliny asparágovej, leucínu a malého množstva tryptofánu, cystínu, cysteínu a metionínu.

Maximálna koncentrácia bielkovín je v ročných ihličkách koncom zimy a skoro na jar – až 12,5 % pri borovici. Sezónne výkyvy sú spojené s hromadením bielkovinových látok v zime a ich aktívnym využívaním v lete. Pre 2 – 3-ročné ihličie je toto kolísanie 9,6…11,8 %, pre smrek – 5,6…8,6 %. U mladších ihličiek dochádza k obnove bielkovín rýchlejšie, takže čím je ihličie mladšie, tým viac bielkovín obsahuje.

Obsah jednotlivých aminokyselín sa tiež veľmi líši v závislosti od ročného obdobia. Obsah lyzínu, leucínu a arginínu sa s rastom ihličia zvyšuje a maximálnu hodnotu dosahuje v auguste. A koncentrácia treonínu a serínu naopak klesá.

Z celkového množstva bielkovín v ihličí borovice a smreka je 30 % nerozpustných dusíkatých látok, 60 % celkovej bielkoviny tvorí albumín, globulíny, prolamíny a glutamíny. Glutamíny a albumíny sú najbohatšou frakciou na aminokyseliny.

Rastúci púčik obsahuje viac voľných aminokyselín ako vytvorený výhonok. Kyselina glutámová, asparágová a γ-aminomaslová, arginín, prolín, a-alanín tvoria 77 % celkového aminokyselinového dusíka rastúceho výhonku. Pokles celkového obsahu voľných aminokyselín v ihličiach nastáva počas denného svetla V noci dosahuje koncentrácia množstva aminokyselín maximum.

Najvyššiu koncentráciu bielkovín pri príprave surovín dosiahneme opatrným oddelením ihličia od konárikov, vo výhonkoch je koncentrácia dusíkatých látok polovičná.

V súčasnosti sa zo smrekového a borovicového ihličia vyrábajú rôzne adaptogénne doplnky stravy, ktoré sú určené na zlepšenie kvality výživy, doplnenie vitamínových deficitov, odolnosť voči psychickej a fyzickej záťaži a zvýšenie imunity.

V ľudovom liečiteľstve sa z ihličia vyrábajú čaje, tinktúry, kvas, pivo a používajú sa aj ako korenie do hlavných jedál a šalátov.

Tabuľky z knihy „Spracovanie drevitej zelene“ Levin E. D., Repjach S. M.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie