Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Záhradkárčenie je dobré pre psychické zdravie a môže znížiť riziko vzniku rakoviny a iných neprenosných chorôb

Americkí vedci zistili, že sadenie sadeníc v záhrade a starostlivosť o ne nielen zlepšuje duševné zdravie, ale pravdepodobne tiež pomáha znižovať riziko vzniku rakoviny.

Nezdravé stravovanie, fyzická nečinnosť a sociálna izolácia sú rizikovými faktormi pre neprenosné a iné chronické ochorenia. Vedci z univerzít v Colorade, Južnej Karolíne a ďalších amerických vedeckých organizácií sa rozhodli zistiť, ako to môže súvisieť s fyzickou aktivitou v prírode v kombinácii so správnou výživou. Ich výsledky sú uvedené v The Lancet Planetary Health.

K zložkám zdravej výživy patrí najmä vláknina. Jeho užívanie má vplyv na prevenciu zápalových a imunitných reakcií organizmu, črevného mikrobiómu a vzniku ochorení ako rakovina a cukrovka. Zatiaľ čo lekári odporúčajú zjesť 25 až 38 gramov vlákniny denne, priemerný dospelý zje menej ako 16 gramov tejto vlákniny denne.

Existuje veľmi málo štúdií o záhradníctve a pokrývajú malé vzorky. Ale aj takéto štúdie ukazujú, že záhradkári majú tendenciu jesť viac ovocia a zeleniny a majú tiež lepší index telesnej hmotnosti ako nezáhradníci.

Americkí odborníci zapojili do svojej novej štúdie 291 ľudí, ktorí sa v bežnom živote predtým nezaoberali záhradkárstvom. Priemerný vek pokusných osôb bol 41 rokov, experiment prebiehal od 1. januára 2017 do 15. júna 2019. Účastníci boli náhodne rozdelení do dvoch skupín, z ktorých prvá začala systematicky pracovať v záhradkách a druhá – kontrolná – žila ďalej rovnaký život. Obe skupiny boli pravidelne skúmané v oblasti výživy a bola tiež meraná ich telesná hmotnosť. Okrem toho mali subjekty na sebe senzory ukazujúce ich fyzickú aktivitu.

Na jeseň 2017 sa ukázalo, že tí, ktorí sa zaoberali záhradkárčením, skonzumovali o 1,4 gramu viac vlákniny denne ako zástupcovia kontrolnej skupiny. Zdá sa, že je to málo. Autori štúdie ale zdôrazňujú, že zvýšenie príjmu vlákniny čo i len o jeden gram denne môže pozitívne ovplyvniť zdravie.

Okrem toho si vedci všimli, že skupina záhradníkov zvýšila úroveň svojej fyzickej aktivity o približne 42 minút týždenne. Účastníci tiež zaznamenali zníženie úrovne stresu a úzkosti. Tieto subjekty aj medzi sebou častejšie komunikovali, to znamená, že mali viac sociálnych kontaktov ako členovia kontrolnej skupiny. Vedci sa preto domnievajú, že záhradkárčenie je dobré pre duševné zdravie a môže znížiť riziko vzniku rakoviny a iných neprenosných chorôb.

Preložl: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie