Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Vytvorte si svoju banku semien

Vytváranie ekologických statkov, mestských fariem a ekozáhrad na vidieku, je na celom svete čoraz obľúbenejšie. Dôvody sú rovnaké: ceny potravín naďalej rastú, znečistenie chémiou a GMO je čoraz zreteľnejšie a čoraz viac ľudí si začína uvedomovať, aké dôležité je produkovať vlastné potravinové výrobky, aby sa viac či menej zabezpečili zdravými organickými potravinami. Ľudia si začínajú uvedomovať, že lacná zelenina a ovocie zo supermarketov im zdravie nezabezpečí.

Navyše globalizácia vytláča staré pôvodné odrody zelenín a ovocia a tým ľudstvo prichádza o množstvo kvalitných starých pôvodných odrôd, a tým samozrejme o dedičstvo našich predkov. Preto je prínosom začať sa zaoberať aj semenami.

V tomto čase, keď ľudia už objednávajú semená a pripravujú ich na výsev v novej sezóne, je skvelou príležitosťou začať vytvárať svoju semennú banku, ktorú je možné zdielať s priateľmi, rodinou alebo podobne zmýšľajúcou komunitou.

Ak dokážete nájsť semená miestnych odrôd u staršej generácii – vašich babiek, dedkov a susedov, tak už to je veľkou výhrou. A babičky a príbuzní budú radi, keď sa k nim obraciate o pomoc a môžu byť užitoční. Potom je možné hľadať v ponuke rôznych záhradkárskych spolkov, občianskych združení alebo firiem, ktoré sa zaoberajú množením starších odrôd. V zahraničí je možné tiež kúpiť rôzne druhy starých organických odrôd – organic seeds heirloom, ale môžu sa predávať za viac peňazí. Pretože nie všetky semená sú životaschopné a vždy existuje riziko nízkej klíčivosti, spravidla je potrebné kúpiť dvakrát toľko semien.

Ak si chcete uchovať vzácne semená rastlín, ktoré pestujete, nie je vhodné pestovať na jednom mieste niekoľko rôznych odrôd, napríklad paradajok, paprík, kapustovitých a mnoho ďalších rastlín, pretože sa môžu krížovo opeľovať a nakoniec môžete vypestovať hybridné semená.

Aj keď miera krížového opelenia je dosť nízka, u niektorých druhov menej ako 5 %, je lepšie s tým počítať ak skutočne chcete čisté semená. Ak vás zaujíma iba ochutnávka zeleniny, môžete pestovať čokoľvek, čo sa vám páči a nemyslieť dvakrát na možnosť hybridizácie.

Nezabudnite si robiť poznámky.

Rovnako ako vy chcete vedieť čo najviac o type semien pred výsevom, tak aj tí, ktorí nakoniec využijú vaše zozbierané semená, by to radi vedeli. Preto je potrebné od prvého dňa uchovávať podrobné záznamy o svojich semenách:

• Dátum výsevu. Aké bolo počasie?

• Boli vysadené vo voľnej pôde, v skleníku?

• Dostávali prirodzené svetlo alebo umelé?

• Koľko dní trvalo klíčenie semien?

• Koľko percent z vysadených semien vyklíčilo?

• Aká časť zahynula? Alebo boli všetky rastliny silné, zdravé a životaschopné?

• Kedy boli vysadené vonku?

• Do akého typu pôdy boli vysadené?

• Kedy začali kvitnúť a kedy zaťali plodiť?

• Boli náchylné na choroby a škodcov?

To je len niekoľko príkladov typu informácií, ktoré je možné zaznamenať o svojich rastlinách. Čím viac budete popisovať v poznámkach, tým lepšie budete pripravení zdieľať informácie so skupinou pri výmene semien a tým lepšie budete všetci informovaní o výsadbe budúci rok.

Skladovanie semien

Nie je potrebné čakať až na jeseň na všetky vaše semená. Byliny, ako je bazalka a kôpor môžu produkovať semená pomerne skoro. Počas teplejších mesiacov môžete počas dozrievania uchovávať veľa semien ovocia a zeleniny, ako sú jahody, paradajky, paprika a fazuľa.

Urobte nejaký výskum o tom, ako najlepšie zbierať a uchovávať semená rastlín, ktoré ste pestovali a nezabudnite ich jasne označiť. Zdieľajte informácie. Nezabudnite pravidelne komunikovať s ostatnými členmi vašej skupiny, alebo členmi iných semenných bánk, aj napríklad prostredníctvom Skype alebo e-mailu. Vytvorte zdieľanú databázu semien, aby ste si mohli prezerať všetky aktualizácie navzájom. Informujte sa o vašich úspechoch a ťažkostiach. Ak sa môžete osobne stretnúť, je to ešte lepšie.

Môžete dokonca obchodovať, alebo vymieňať ovocie a zeleninu, ktoré ste vypestovali a porovnávať kvalitu/veľkosť/atď., individuálnej odrody z niekoľkých rôznych miest. Ak na konci obdobia úrody cítite radosť z procesu výmeny/skladovania semien a chceli by ste rozšíriť dosah svojej skupiny, zvážte príchod nových členov do svojej skupiny.

Môžete začať so svojimi susedmi, s ktorými ste nikdy nemali príležitosť hovoriť, s miestnymi organizáciami pestujúcimi semená alebo s poľnohospodárskymi klubmi (vinári, včelári atď.) a možno chcete vymieňať iba medzi blízkymi priateľmi, aj keď sú od vás vzdialení.

Zdieľanie semennej banky v skupine podobne zmýšľajúcich ľudí je veľmi sľubný nápad, a ak máte príležitosť a túžbu to urobiť, môže to byť veľmi užitočné nielen pre zdravie ľudí, ale aj pre biodiverzitu vášho regiónu.

Je to príležitosť stretnúť sa s rôznymi zaujímavými ľuďmi a je to vynikajúci príklad pre výchovu malých detí, ktoré budú jesť vaše ovocie a zeleninu, zatiaľ čo starší im odovzdajú svoje rady a odporúčania.

Udržiavanie rozmanitosti odrôd a zachovanie ekologických semien je skutočne nevyhnutné pre potravinovú bezpečnosť a spolu dokážeme naozaj veľa.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie