Kategórie

Naši partneri

Flag Counter

Výroba domáceho parfumu

Z knižnice Biosféra: Šťastný domov, 1912

„K výrobě parfumu po domácku hodí se nejlépe růže, fialky, tuberosy, levandule, gerania, lilie, reseda a konvalinka. Z těch možno způsobem, jejž chceme popsati, bez obtíži získati velice jemný parfum.

Nejdůležitejší je doba, kterou volíme k trhaní květů. Je rozšířená víra, že květy nejvíce voní, když poprvé se rozvíjejí. To je omyl. Naopak třeba čekati, až květenství úplně se vyvine, v tu dobu obsahuje aromatických látek nejvíce. Nejlépe je trhati květy takto vyvinuté za časných hodin ranních, nežli květy teplem denního slunce ovadnou.

Otrhané květy třeba osušiti, nejlépe na lísce, kterou pořídíme z organtýnu, napjatého na dřevěný rám. Na tuto lísku rozprostřeme květy v jediné řídké vrstvě a pohybujeme pak lískou ve vzduchu sem a tam, aby vzduch měl všude ku květům volný přístup. Za krátko zmizí každá stopa vlhkosti.

Je pak zapotřebí čistého olivového oleje úplně zápachu prostého, který by vůni květu neporušil, pak větší nádoby skleněné a vaty. Vatu nastřiháme nůžkami na menší kousky, aby se snadněji mohla do nádoby ve vrstvách ukládati. Nalejeme pak trochu oleje do porcelánové misky nebo talíře a vatu do něho vhodíme. Lístky okvětní pak otrháme a rozložíme si je na stůl, abychom si je lehce dosáhli.

Přesvědčivše se, že skleněna nádoba je úplně čistá, nasypeme na její dno trochu kuchyňské soli a na tuto vrstvu lístků květních, kterou pokryjeme vrstvou vaty v oleji provlhčené a zasypeme tuto opět trochou soli. Toto vrstvení opakujeme, až je nádoba plná, načež ji vzduchotěsně uzavřeme pergamenovým papírem, jako zavíráme zavařeniny. Nádobu postavíme do teplého pokoje, nejlépe slouží tomu pokoj vyhřívaný sluncem nebo teplý skleník. Po 10 – 14 dnech se nádoba otevře, přes hrdlo se napne kousek mušelínu a parfumový olej se mušelínem vycedí.

Potom se obsah vyndá, vata oddělí od lístků, jež se odstraní, nádoba se znovu naplní čerstvými lístky květními, které se proloží vatou již použitou, na konec se vleje na všechno scezený olej, nádoba se opět uzavře pergamenovým papírem a na 10 – 14 dní odstaví jako prve.

To se opakuje tak dlouho, až je vata parfumem úplně nasycena. Pak se olej čistě z vaty vylisuje, nechá ustáti a po několika dnech se sfiltruje.

Abychom olej takto parfumovaný proměnili ve skutečný parfum, smícháme jej se stejným množstvím čistého alkoholu a třepáme tak dlouho, až tekutina úplně zmlékovatí, a přelejeme do jiné nádoby. Olej se srazí a usadí na dně v podobě pevné hmoty, navrch pak vyplývá alkohol parfumem nasycený, který se snadno dá slíti. Místo oleje možno použiti i jistých tuků, jakých se používá ve voňavkářství.

K tomu účelu natře se vepřové sádlo nebo vaselin na hladkou desku a do tukové vrstvy natlačí se lístky květů, z nichž chceme parfum získati. Po 24 hodinách nahradí se květní lístky novými, před východem slunce česanými a náležitě osušenými. To opakuje se tak dlouho, až je tuk úplně parfumem nasycen. Také tento tuk se pak míchá a protřepá s alkoholem, směs se procedí jiným tenkým pláténkem, takže tuk zůstane ve filtrů, kdežto tuk s alkoholem se procedí. Získáme tak zároveň vonnou mast i prchavý alkoholový výtažek parfumu.

Má-li se poříditi některý z oněch parfumů, které se honosí zvlášť nádhernou vůní, je třeba použiti k tomu směsi různých vůní. Správne mísení je ovšem zas novým uměním, jež vyžaduje značného cviku a zkušenosti. Opravdoví umělci v mísení parfumu jsou vzácní…“

ŠŤASTNÝ DOMOV, 1912

www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie