Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Vplyv konzumácie piva na srdce

images5YBKCE26Pri konzumácií piva sa stávajú choroby srdca veľmi častým následkom. Milovníci piva si časom začínajú všímať príznaky ochorenia srdca. Tým sa začína prejavovať škodlivý vplyv piva na srdce aj u tých, ktorí si ani nevedeli predstaviť takýto prelom udalostí tohto druhu.

Pivo je sýtený nápoj, ktorý obsahuje plyn v roztoku alkoholu, vody a iných látok. Plyn urýchľuje vstrebávanie alkoholu, čo vedie k rýchlej intoxikácií. Okrem alkoholu, plyn prispieva aj k rýchlej absorpcii tekutiny (vody s prísadami), čo spôsobuje prudké preplnenie vaskulárneho systému a zvyšuje zaťaženie na srdce.

Srdce plní úlohu čerpadla, ktoré pumpuje cez seba krv. Pokiaľ organizmus človeka obsahuje priemerne 4 – 5 litrov krvi, po vypitých niekoľkých pivách sa tento objem rýchlo zväčšuje a zvyšuje sa záťaž na srdce. Normálne srdce váži 200 – 300 g a prečerpá 7 – 10 ton krvi za 24 hodín. Pri častej konzumácií piva sa záťaž na srdce adekvátne zvyšuje.

Ľavá komora srdca sa zmenšuje a tlačí krv do aorty (najväčšej krvnej cievy), potom sa krv ďalej distribuuje tepnami, cievami a vyživuje všetky orgány tela. Pokiaľ človek často konzumuje pivo, jeho ľavá komora srdca je neustále v stresovej situácií, čo vedie k zvýšeniu krvného tlaku a rozvoju hypertenzie.

mgohwjfr7

V nadväznosti na vysoký krvný tlak sa vyvíja ateroskleróza ciev. Ide o dlhodobé degeneratívne ochorenie cievnej steny, kedy dochádza k tuhnutiu cievnej steny a zužovaniu jej priechodnosti (prietoku krvi). V cieve sa vytvárajú tzv. aterosklerotické pláty pripomínajúce nánosy nečistôt v starých vodovodných rúrach. Dôsledkom tohto zúženia je nedostatočné prekrvenie orgánu, ku ktorému daná cieva mieri. Vo väčšine civilizovaných krajín je ateroskleróza najčastejšou príčinou úmrtí, spôsobuje väčšinu srdcových a mozgových príhod (infarktov, mŕtvic). Teraz nehovoríme o pivnom alkoholizme, ale iba o častej konzumácii piva.

Okrem iného, pivo obsahuje kobalt. Kobalt je minerál, ktorý sa používa ako stabilizátor peny. Pre „srdciarov“ je to jed. Kobalt má schopnosť akumulovať sa vo vláknach srdcového svalu (myokardu), dôsledkom čoho sa srdcová stena stáva slabá a ochabnutá. V myokarde hynú energetické elektrárne buniek srdca (mitochondrie), objavujú sa malé krvácania a srdce sa ťažko vyrovnáva so svojou hlavnou úlohou pumpovať krv.

Srdce, ktoré pracuje v takomto režime sa zväčšuje v rozmeroch, formuje sa veľké „pivné“ alebo „býčie“ srdce.

2

Na obrázku vidíme srdce človeka pravidelne konzumujúceho pivo a normálne srdce.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

triezvost+Projekt: Triezvosť ako norma života!

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie