Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

V ľudskom organizme neexistuje orgán, ktorý by neutrpel konzumáciou alkoholických nápojov

alkogolnaja-toksicheskaja-jencefalopatija-vtoroj_1Fiodor Grigorievič Uglov, 1904 – 2008, akademik Ruskej akadémie lekárskych vied, významný chirurg našej doby, jeden zo zakladateľov národnej hrudnej a kardiovaskulárnej chirurgie.

„Všetky orgány ľudského organizmu strádajú kvôli konzumácii alkoholu, ale najviac je postihnutý mozog. Je to pochopiteľné, pretože práve v mozgu prebieha jeho najväčšia akumulácia. Tvrdá mozgomiechová blana (dura mater) je napätá, cievnatka (pia mater), ktorá pokrýva priamo povrch mozgu a miechy je opuchnutá a preťažená, cievy sú rozšírené. Dochádza k znecitliveniu časti sivej mozgovej hmoty. A verte mi, že sa to nedeje iba alkoholikom.

Detailnejšie výskumy mozgu človeka, ktorý zomrel na akútnu otravu alkoholom ukazujú, že v nervových bunkách sa uskutočnili také výrazné zmeny v cytoplazme a v jadre ako v prípade otravy inými silnými jedmi. Dalo by sa argumentovať, že všetko závisí od množstva a pokiaľ človek zomrie od alkoholu, potom je zrejmé, prečo nastala taká reakcia mozgu. Ale rovnaké zmeny v mozgu sú pozorované aj u ľudí konzumujúcich alkohol, ktorých príčina smrti nebola spojená s konzumáciou alkoholu.

V mozgu človeka konzumujúceho alkohol je pozorované silné preplnenie krvou často spojené s pretrhnutím ciev v mozgových blanách a na povrchu mozgových závitov. Opísané zmeny v sivej hmote mozgu sú nezvratné. Ale to nie je najväčší problém konzumentov alkoholu.

Zásobovanie mozgových buniek kyslíkom sa prerušuje v súvislosti so zlepovaním erytrocytov – červených krviniek. Pokiaľ taký nedostatok kyslíka trvá 5 až 10 minút, tak vedie k nekróze – umrtveniu, to znamená k nezvratnej strate mozgovej bunky. Čím je vyššia koncentrácia alkoholu v krvi, tým viac mozgových buniek hynie. Pitva miernych konzumentov alkoholu ukázala, že v ich mozgu sa nachádzajú celé „cintoríny“ mŕtvych kortikálnych buniek. Pritom väčšina ľudí je klasifikovaná ako mierni konzumenti alkoholu.

Trvalé zmeny v mozgových štruktúrach vznikajú už po niekoľkých rokoch konzumácie alkoholu. Pre potvrdenie tejto skutočnosti bol vykonaný výskum, ktorého sa zúčastnilo 20 ľudí. U piatich z nich bol pozorovaný úpadok rozumových schopností viditeľný dokonca už pri bežnej konverzácii. U všetkých boli zistené príznaky mozgovej atrofie.

EeyLtYMWZgE

Už dávno bolo dokázané, že u konzumentov alkoholu, dokonca aj u tých, ktorí prestali piť alkohol skôr, sa prejavuje v starobe takzvaná senilná demencia. Najväčšia mylná predstava je, že sa prejavuje iba u silných alkoholikov. Pokusy zaradiť škodlivé účinky alkoholu iba tým, ktorí sú uznanými alkoholikmi, sú od základu nesprávne.

V roku 1975 bol alkohol uznaný drogou. Stačí vyzvať ľudí piť mierne a povedať, že je to neškodné a budú ochotne nasledovať túto radu. A väčšina z nich sa stane v budúcnosti alkoholikmi. Človek si môže vypiť iba raz v priebehu mesiaca, na veľké sviatky a zvyšok času môže venovať športu, ale napriek tomu vplyv alkoholu na mozog bude zničujúci.

Konzumácia alkoholu negatívne ovplyvňuje všetky funkcie mozgu, všetky vyššie pocity. Akýkoľvek tvorivý pracovník, ktorý konzumuje alkohol, spôsobuje nenapraviteľné škody svojim schopnostiam a dielu, ktorému zasvätil svoj život. Je smutné vidieť talent, ktorý mizne pred očami a umiera pod údermi narkotického jedu.

Bez ohľadu na to, aké sú veľké poruchy rozumovej schopnosti mozgu spôsobené alkoholom, podľa vedcov sa najväčšie zmeny dejú v duševnom živote a charaktere konzumenta alkoholu. Prvé, na čo upozorňujú vedci v správaní konzumenta alkoholu, je pokles morálky, ľahostajnosť k záväzkom a povinnostiam, k iným ľuďom, a to dokonca aj k rodinným príslušníkom. Je zaujímavé si všimnúť, že dokonca aj psy si všímajú tieto zmeny v alkoholikoch a začínajú sa správať agresívnejšie ako k triezvym.

Pri masívnej konzumácii alkoholu narastá u ľudí s každým rokom jav predčasnej degenerácie spolu s rastúcim počtom zdegenerovaných detí. Ľudstvo ľahostajne sleduje, ako vytrvalo a húževnato prebieha vo svojej krutosti zničenie svojho vlastného národného rozumu.

Áno, budú sa hanbiť všetci tí, ktorí hovorili, že triezvosť ľudí je v národe nepredstaviteľná, že triezvosť nie je možné dosiahnuť zákazom. Polovičné rozhodnutia nie sú riešením pre tento problém, ale jedno rozhodujúce neodvolateľné riešenie – odstrániť alkohol z voľného obehu v ľudskom spoločenstve na večné veky! Je nutné ísť cestou prebudenia vedomia v národe, aby sa dobrovoľne vzdal alkoholu.“

Fiodor Grigorievič Uglov

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

triezvost+Projekt: Triezvosť ako norma života

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie