Nikolaj Šam – generálmajor. Pracovné skúsenosti v KGB: 28 rokov. V roku 1992 odišiel z funkcie podpredsedu výboru. Špecializoval sa na ekonomickú kontrarozviedku, ktorá zahŕňala monitorovanie špičkových technológií, ktoré sú predmetom jeho záujmov aj v dnešných obchodných aktivitách.
„Naša krajina môže stále preraziť v oblasti najvyšších technológií, o akých sa našim svetovým konkurentom ani nesníva.“
Celý komplex vedecko-technických tajomstiev v nedávnej minulosti ovládala KGB ZSSR. Málokto však vie, že to bolo KGB, ktoré sa prvýkrát pokúsilo zaviesť do národného hospodárstva to, čomu sa dnes hovorí high-tech technológie.
V rámci výboru existovala štruktúra, v ktorej sa centrálne zhromažďovali, starostlivo študovali a analyzovali skutočne revolučné technológie, ktoré nemali obdobu v západnej Európe, USA či Japonsku. Cieľ bol jediný: uviesť aspoň časť z nich do národného hospodárstva, aby mu dodali práve to zrýchlenie, aké sa ozývalo z vysokých straníckych tribún.
Jedným z tých, ktorí sa aktívne podieľali na príprave sovietskej vedecko-technickej revolúcie, bol generálmajor KGB Nikolaj Aleksejevič Šam. Dnes je na dôchodku, ale stále sa nachádza v inovácii a snaží sa zo všetkých síl pomôcť tým, ktorí skutočne chcú, aby sa ich krajina stala najväčšou priemyselnou veľmocou na svete. Jeho skúsenosti a vedomosti zostávajú kľúčovým bodom, v ktorom sa dá, obrazne povedané, obrátiť svet hore nohami.
Nikolaj Aleksejevič, ako ste sa dostali do centra špičkových vedeckých a technických inovácií na konci minulého storočia?
Vždy som pracoval v systéme kontrarozviedky, ktorý zabezpečoval ochranu high-tech priemyslu sovietskeho vojensko-priemyselného komplexu.
V roku 1985 KGB vytvorilo 6. riaditeľstvo štátnej bezpečnosti, ktoré začalo monitorovať situáciu nielen vo vede a technike, ale aj v hospodárstve. Bol som vymenovaný za jedného z vedúcich tohto oddelenia. Vtedy sa naskytla príležitosť, čo najkompletnejšie posúdiť vedecko-technickú situáciu a stav domácej techniky.
A aká bola situácia?
Nejednoznačná. Na jednej strane bola čoraz zreteľnejšia zotrvačnosť ekonomiky. Výskumné ústavy akademickej vedy a priemyslu už dlho kráčajú po dobre vychodených koľajach a panikária pri pomyslení na krok vedľa. Na druhej strane, napríklad v kozmickom priemysle a vo výrobe lietadiel sme mali obrovské priority.
Bolo obdobie, keď ZSSR ročne vypustilo do vesmíru viac ako sto satelitov, kým USA pätnásť. A ja osobne verím, že ak by sme sa sústredili na aplikovanú kozmonautiku, výrazne obmedzili alebo dokonca zastavili štarty s ľudskou posádkou, tak dnes by sme jednoducho nemali páru v prostriedkoch komunikácie s vesmírnym segmentom, ani v globálnej vesmírnej navigácii, ani v mnohých iných veciach, ktoré by slúžili záujmom všetkých pozemšťanov a prinášali by do štátnej pokladnice nemalé finančné príjmy.
Rovnaká situácia bola aj v leteckom priemysle. V mnohých oblastiach sme sa výrazne posunuli pred Spojené štáty a ešte viac pred vtedajšou Európou. Ak by sa inovačná politika v leteckom priemysle stala rozhodujúcou a dôraz by sa kládol na to, v čom sme boli lídrami, potom by dnes svetovú módu letectva neurčoval Boeing alebo Airbus. Žiaľ, prax bola taká, že každý dostal svoj podiel, plytvalo sa zdrojmi a prelomový vývoj nebol nijako zdôrazňovaný ani podporovaný. Ocitli sme sa teda na chvoste pokroku v letectve.
Podieľala sa KGB na implementácii prelomových technológií?
Zúčastnilo sa a celkom úspešne. Je jasné, že pred zavedením niečoho do výroby je potrebné zabezpečiť správnosť navrhovaných riešení a vykonať potrebný cyklus výskumných a vývojových prác. V prísne centralizovanom a plánovanom systéme si takéto štúdie vyžadovali viaceré schválenia a mohli trvať roky. A ak si spomíname na tie roky, nemali sme čas. Potom sme v rámci nášho manažmentu vyvinuli a zrealizovali skutočnú špeciálnu operáciu, pričom sme využili možnosti, ktoré nám výbor poskytol.
V roku 1987 sa s podporou vtedajšieho náčelníka generálneho štábu maršala Michaila Mojsejeva v rámci štruktúry ministerstva obrany vytvorila tajná vojenská jednotka, ktorá bola v skutočnosti veľmi výkonným vedecko-výskumným laboratóriom, úplne kontrolovaným KGB.
Prečo ste sa usadili na vojenskom oddelení?
Z troch dôvodov. Po prvé, náčelník generálneho štábu nás pochopil a pustil nás, obrazne povedané, na svoje územie. Po druhé, práca bola úplne uzavretá bez akéhokoľvek spojenia s KGB, čo bolo veľmi dôležité. Pretože – a toto je za tretie – mnohé z testovaných technológií mali dvojaký účel. Množstvo štúdií, ak by boli dokončené, by zabezpečilo ZSSR takú strategickú prevahu, ktorú by nedokázali zabezpečiť ani strategické raketové sily a nosiče jadrových rakiet za úplne neporovnateľné náklady.
Ak sa pohrabete na internete, môžete nájsť informácie o tejto tajnej vojenskej jednotke. A úprimne povedané, má takmer škandalózny charakter. Zdá sa, že pod strechou generálneho štábu sa s súhlasom Mojsejeva zišli dobrodruhovia a šarlatáni, všelijakí astrológovia, jasnovidci, čarodejníci….
Mnohé z našich výskumov a praktických poznatkov skutočne nezapadali do zamračeného vedomia niektorých úradníkov. Akoby v temnom stredoveku naozaj ukázali prstom na špecialistov pracujúcich v tej časti a povedali: týmto alchymistom zrejme pomáhajú zlí duchovia. Je to úplný nezmysel, ale naozaj sa hovorilo o šarlatánskych čarodejoch, ktorí údajne hľadali kameň mudrcov. Dostali sa k ministrovi obrany a ten bez toho, aby sa ponoril do podstaty práce, nariadil rozpustenie jednotky.
A KGB sa s tým zmierila?
Toto je bežná prax medzi spravodajskými agentúrami. Výbor vytvoril spomínané laboratórium, no svoju účasť v ňom nikdy nepropagoval. Ovplyvniť ministra nebolo možné ani teoreticky, pretože naša prítomnosť by bola okamžite odhalená.
Je možné uviesť príklad toho, čo dalo dôvod obviniť vedcov pracujúcich v laboratóriu z tmárstva?
Bol testovaný spôsob čistenia nádrží pomocou špeciálneho generátora nejakého druhu žiarenia. Bez akýchkoľvek chemikálií a sorbentov sa pred našimi očami doslova čistili obrovské objemy vody od tých najtoxickejších nečistôt. Voda, čierna od vykurovacieho oleja a nasýtená dioxínmi, sa stala úplne priehľadnou a vhodnou na pitie a chutila takmer ako pramenitá voda. Ekológia vodných útvarov je globálnym problémom. A ak by Sovietsky zväz oficiálne vyhlásil, že vlastní technológiu na nechemické čistenie vody na planéte a začal túto technológiu aktívne využívať, pravdepodobne by sa nenašiel nikto, kto by bol ochotný Zväz zničiť.
Koniec koncov, druhou stránkou takejto očisty je schopnosť urobiť vodu na nepriateľskom území nevhodnú na pitie na určitý čas bez toho, aby ste ju otrávili. Apokalyptický obrázok! A osobne som bol svedkom jeho možnej realizácie. V skutočnosti dostal ZSSR absolútne a ekologicky čistú zbraň, v porovnaní s ktorou sú jadrové hlavice neandertálskymi klubmi.
Fyzikálny obraz zmeny vlastností vody bol opísaný celkom vedecky, neexistovala tam žiadna mystika. Akademická veda a úroveň myslenia našich vtedajších vodcov však jednoducho nedokázali pochopiť a prijať prácu generátora zázrakov – čo je možno to najlepšie.
Nikto iný nebol schopný zopakovať experimenty, ktoré sme vykonali. Samotný tvorca žiariča života (alebo smrti) zomrel na konci minulého storočia a vzal so sebou, podobne ako Nikola Tesla, hlavné tajomstvá úžasných vynálezov.
Vykonala sa v laboratóriu kontrolovanom KGB nejaká práca na absolútne mierových technológiách, ktoré dnes nestratili svoj význam?
Samozrejme, že boli a boli veľmi zaujímavé. Celkovo sme vybrali a podrobne preskúmali asi dvesto inovatívnych technológií v energetike, komunikáciách, biológii, medicíne, poľnohospodárstve a ďalších oblastiach. Navyše všetky tieto technológie nemali a stále nemajú žiadne globálne analógy. Rusko má teda stále náskok.
V praxi sme vyskúšali veľmi originálnu agrotechniku založenú na takzvaných rezonančných javoch. Úroda na pokusných poliach sa zvýšila o tretinu, čím odpadla nutnosť aplikácie hnojív do pôdy či používania herbicídov a pesticídov. Dobré úrody sa získavali v najsuchších stepiach a na černozemiach boli jednoducho neuveriteľné. Využitie tejto technológie v chove zvierat sľubovalo ešte väčšie vyhliadky.
Bez akýchkoľvek dodatočných kapitálových investícií – ale iba prostredníctvom prerozdelenia už plánovaných rozpočtových prostriedkov – by Sovietsky zväz mohol za pár rokov nielen vyriešiť „problémový“ potravinový program, ale stať sa aj najväčším svetovým exportérom najlacnejších a absolútne ekologicky čistých poľnohospodárskych produktov. Avšak aj KGB sa ukázala ako bezmocná voči zotrvačnosti poľnohospodárskych úradníkov.
Technológie testované pred dvadsiatimi rokmi však nestratili na aktuálnosti. Rusko sa pripravuje na vstup do WTO, kde je konkurencia v poľnohospodárskom sektore obzvlášť intenzívna. Mnohí naši farmári očakávajú tento úvod s hrôzou. Ale môžeme sa ocitnúť v najvýhodnejšej pozícii. V západnej Európe sa na hektár pôdy aplikuje takmer tona rôznych hnojív a pesticídov. Úroda je stabilná, ale obsah chemikálií v obilninách, zelenine a ovocí je mimo tabuľky.
Máme obrovské plochy plodín, ktoré môžu zajtra začať produkovať rekordnú a absolútne ekologickú úrodu. A koho produkty budú kupovať vyberaví Európania a Američania? Na prípravu domáceho poľnohospodárstva na vstup do WTO nie sú potrebné také veľké kapitálové investície. Hlavná vec je, že sú cielené.
Skúšali ste ponúknuť unikátne technológie novým ruským podnikateľom?
Doslova sme ich nútili, presviedčali sme ich o ziskoch, ktoré čakajú na progresívnych majiteľov nášho priemyslu a poľnohospodárstva. Takíto majitelia sa však nenašli…
V roku 1992 bolo s podporou ľudí z vtedajšieho Jeľcinovho najbližšieho okolia zorganizované Centrum pre výskum technológií náročných na vedu (CINT) a ja som sa stal jedným z jeho riaditeľov. CINT zozbieralo asi štyridsať technológií pre civilné využitie v oblasti nových materiálov, medicíny, ekológie – to najlepšie, čo sa za existenciu tajnej časti generálneho štábu nazhromaždilo. Žiaľ, ten čas sa zapísal do dejín smutnými spomienkami na aukcie záložných práv, predaj a dopredaj sprivatizovaných podnikov a špekulácie so surovinami. Existencia a vývoj CINT v systéme vznikajúcich hodnôt pomerne rýchlo stratili zmysel.
Rád by som veril, že nepokojné časy sa skončili. Boli vyhlásené národné projekty a národné priority, a to aj v oblasti špičkových technológií. Bolo by teraz možné ako inováciu ponúknuť niečo skutočne prelomové zo starého sovietskeho vývoja?
Tvrdohlavo veríme, že digitálne technológie k nám prišli zo zahraničia, hoci prvá komunikácia založená na digitálnych systémoch bola testovaná v ZSSR. Takže ruská digitálna telefónia, deklarujem to zodpovedne, je o niekoľko rádov lepšia ako všetky západné analógy, pričom je výrazne lacnejšia. Zavedenie domáceho vývoja je schopné jednoducho zmeniť svet digitálnych telekomunikácií. Ale prelomiť hustú obranu našich úradníkov pred komunikáciou sa zdá byť ťažšie ako zorganizovať expedíciu na Mars.
V Toljatti pracujú skutoční technickí géniovia – bratia Sergej a Vladimír Kudelkinovci. Ich vývoj v oblasti ultrajemných senzorov je skutočnou revolúciou v zdravotníctve (najpresnejšia diagnostika akéhokoľvek ochorenia v najskorších štádiách) a v bezpečnostných systémoch akéhokoľvek zariadenia. Navyše to nie sú nejaké abstraktné projekty, ale systémy, ktoré už dávno fungujú. Je ich jednoducho neprijateľne málo.
Existuje jednoduchý, kompaktný veterný generátor elektriny, ktorý má skutočne jedinečné energetické vlastnosti. Nielenže je schopný výrazne znížiť spotrebu elektriny pre nie príliš majetných spotrebiteľov. Takáto veterná elektráreň je nepostrádateľná v malých dedinách, usadlostiach a vzdialených vojenských posádkach. Toto je skutočne vývoj národného významu. Ale zdá sa, že ju nikto v štáte nepotrebuje.
Inžinier Kuznecov navrhol objemový prúdový motor schopný vytlačiť všetky spaľovacie motory z trhu. Recenzie odborníkov o tom sú najviac nadšené. Na doladenie a uvedenie unikátneho motora do sériovej výroby netreba až tak veľa peňazí. Príjem tisícnásobne prevýši investíciu – ale nie sú peniaze…
V Spojených štátoch sa vynaložili miliardy dolárov z rozpočtových prostriedkov na vytvorenie najnovšej generácie počítačov s výkonom bilióna operácií za sekundu. Superpočítače už boli označované za zázrak 21. storočia. A pred pätnástimi rokmi sa domáci génius matematiky Alexander Chatybov na primitívnom, na dnešné pomery, osobnom počítači vyrovnal s problémami, ktoré vyžadovali stroje s prevádzkovou rýchlosťou tisíc biliónov operácií za sekundu. Dnes, pokiaľ viem, jednoducho neexistuje obmedzenie rýchlosti výpočtov. Ak by Chatybov žil v USA, bol by bohatší ako Gates a už dávno by dostal niekoľko Nobelových cien. A kto ho pozná aj medzi matematikmi v jeho rodnej krajine?
Ak by sme začali realizovať inovatívne sovietske projekty, potom by sme mohli byť pokojní ohľadom ruskej priemyselnej budúcnosti. Avšak aj prvý podpredseda vlády Sergej Ivanov na poslednom zasadnutí vojensko-priemyselnej komisie v Jekaterinburgu poznamenal, že idey a peniaze sú u nás stále oddelené: na jednej strane idey bez peňazí, na druhej strane peniaze bez nápadov. A je to deprimujúce.
Je dobré, že existuje pochopenie problému, ale nemôžeme dovoliť, aby všetka energia išla do rozhovorov a želaní dobra, ktorých je od augusta 1991 viac než dosť, namiesto promptného riešenia inovatívnych problémov..
Rozhovor z roku 2013.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info