Kategórie

Naši partneri

Flag Counter

Sme príkladom pre naše deti

3_41V jednej materskej škôlke sa vedci rozhodli uskutočniť neobvyklý experiment. Deťom ponúkli možnosť zorganizovať a zahrať sa na oslavu nejakého sviatku. Pridelili im samostatnú miestnosť, nechali ich samých a potichu ich pozorovali.

Videli ako sa 4 – 5 ročné deti hneď pustili do organizovania oslavy. Do stredu miestnosti premiestnili stoly, okolo rozostavili stoličky, na stolíku sa objavili taniere (všetko hračky), do stredu stola postavili kužeľku (každý si domyslí čo symbolizuje v tomto prípade). Z kužeľky bolo do pohárikov – hračiek niečo rozliate,  najaktívnejší chlapec začal prednášať po svojom prípitok a už sa štrngalo pohárikmi.

Všetkým je veselo a hra pokračuje. Po niekoľkých pohárikoch sa začínajú chlapci knísať zo strany na stranu, hovoriť zo zapletenými jazykmi a nakoniec sa všetci váľajú pod stolom. Dievčatá ich starostlivo odťahujú na matrace, kde oni začínajú chrápať a samé pokračujú v oslave…

Všetkým je jasné, že kužeľka symbolizovala fľašu alkoholu a nie je dôležité akého. Dôležité je, že malé deti, ktoré nikdy neskúsili piť alkohol, ale iba jednoducho pozorovali, ako oslavujú dospelí, už absorbovali do svojho podvedomia myšlienku o tom, že alkohol – to je oslava, sviatok, zábava a šťastie!

Mohli by deti samé prísť k tejto myšlienke? Samozrejme, že nie! Týmto spôsobom, bez toho, aby si to väčšina z nás uvedomovala, dávame svojím deťom nechutný a nebezpečný príklad. Veď, keď to robia dospelí, tak je to dobré! Táto myšlienka sa programuje do mysle malého dieťaťa od útleho detstva.

Skutočnosť, že alkohol spôsobuje veľa nešťastia a starostí nie je potrebné vysvetľovať – rozpadnuté rodiny, nehody, smrť a utrpenie detí. Štát má obrovské výdavky na elimináciu následkov alkoholizmu. V priemere v slovanských krajinách dve tretiny úmrtí mužov do 50 rokov má na svedomí alkohol.

dietaAko sa teda ľudia stávajú alkoholikmi? Určite nie tak, že študent si po ukončení školy hneď  zoberie do rúk fľašu vodky a ľahne si spať pod bránu. Títo ľudia, ktorých vídame každý deň na uliciach, vyšli z prostredia kultúrne, alebo príležitostne pijúcich alkohol. A všetko začína tým, že malé dieťa sedí pri nejakej oslave narodenín, nového roku, alebo iného sviatku a vidí krásnu fľašu, z ktorej sa nalieva a vidí, že odrazu je veselo a dobre. A tu sa formuje predstava, že alkohol je dobrá vec!

My sme zodpovední za naše deti, iba my! Nie štát, ani spoločnosť, iba my. Hlavne od nás závisí, aké naše deti budú, kto z nich vyrastie a či budú šťastné. Buďme každý jeden z nás dobrým príkladom pre naše deti, nech z nich vyrastú zdraví a adekvátni ľudia, pre ktorých prestane alkohol existovať. Spoločnosť je už otrávená a nevšíma si nebezpečenstvo alkoholu, aj keď prebieha demografická katastrofa, ale môžeme zachrániť naše deti, všetko je v našich rukách!

Vladimír Ždanov

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

triezvost+Projekt: Triezvosť ako norma života

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie