Ľanové semienka majú pozoruhodné liečivé vlastnosti. Dokonca aj odborná literatúra teoretickej medicíny uznáva, že existuje viac ako 50 možných použití ľanového semena na prevenciu a liečbu rôznych chorôb.
Ľanové semienka ako prevencia rakoviny prsníka je jednou z najpútavejších výskumných tém vzhľadom na to, že rakovina prsníka je medzi ostatnými druhmi rakoviny u žien na prvom mieste. A mnoho žien stále stotožňuje každoročnú skiaskopiu (rádiologická vyšetrovacia metóda) s prevenciou tohto ochorenia, napriek tomu, že počas tohto postupu dostávajú extrémne karcinogénne žiarenie v množstve 30 kilovoltov gama žiarenia, pričom úplne ignorujú úlohu výživy a ignorujú aj chemické účinky, ktorým sa dá bezpečne vyhnúť.
Vzhľadom na to, že ľanové semienka majú výnimočné nutričné vlastnosti, existuje množstvo dôvodov, prečo ich zaradiť do svojho jedálnička. Hlavným dôvodom rozšíreného záujmu o ľanové semienka sú relatívne vysoké hladiny omega-3 mastných kyselín, ako aj vysoká koncentrácia zmäkčujúcej vlákniny, ktorá sa nachádza v semienkach.
V roku 2005 bola v časopise Clinical Cancer Research publikovaná placebom kontrolovaná štúdia, v ktorej pacienti dostávali žemľu obsahujúcu 25 gramov ľanových semienok počas 32 po sebe nasledujúcich dní. Po zaznamenaní poklesu markerov rastu nádorov a zvýšenia apoptózy (proces programovanej bunkovej smrti) u pacientov, ktorí jedli ľanové semienka, autori dospeli k záveru: „Zaradenie ľanových semienok do stravy vytvára možnosť na zníženie rastu nádorov u pacientov s rakovinou prsníka.“
Ďalší výskum na zvieratách potvrdzuje úlohu ľanového semena pri potláčaní nádorov prsníka u ľudí. U myší s oslabeným imunitným systémom (ktorým bol odstránený týmus) dokázali ľanové semienka a čistý ľanový diglukozid secoisolariciresinolový extrakt potlačiť rast rakovinových nádorov transplantovaných do myší od ľudí, ktoré boli stimulované 17-beta-estradiolom (hlavný a najaktívnejší ženský pohlavný hormón).
Semená ľanu nielenže potláčali produkciu estradiolu ako hyper-populárne chemoterapeutické lieky potláčajúce hormóny, ako je Arimidex, ale usmerňovali metabolizmus estradiolu správnym smerom vďaka produkcii väčšieho množstva prospešného metabolitu 2-hydroxyestrónu v porovnaní so škodlivejším 16-hydroxyestrónom (zníženie pomeru 2-hydroxyestrónu k 16-hydroxyestrónu, teda prevaha 16-hydroxyestrónu nad 2-hydroxyestrogénmi je dôkazom vysokého rizika vzniku rakoviny maternice a prsníka).
Protirakovinové účinky ľanových semienok sa neobmedzujú len na rakovinu prsníka. Toto semienko má tiež silný účinok na rakovinu prostaty, ďalší typ rakoviny, ktorá je extrémne citlivá na hormóny. V štúdii publikovanej v roku 2008 v časopise Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention boli pacienti s rakovinou prostaty náhodne rozdelení do 4 skupín 21 dní pred odstránením prostaty: 1. kontrolná skupina (normálna strava) 2.skupina s diétou, ktorá zahŕňala doplnky z ľanových semienok (30 gramov denne) 3. Skupina na nízkotučnej diéte 4. Skupina na nízkotučnej diéte s doplnkami z ľanových semienok.
Autori poznamenali: „Rýchlosť rastu nádoru bola výrazne nižšia (P < 0,002) u mužských pacientov, ktorým bol predpísaný ľan.“ Štúdia dospela k záveru: „Výskum naznačuje, že ľanové semienka sú bezpečné a spojené s biologickými zmenami, ktoré môžu chrániť pacientov pred rakovinou prostaty.“
Ako fungujú ľanové semienka na prevenciu a/alebo zníženie rakoviny súvisiacej s hormónmi? Prekvapivá odpoveď spočíva v špecifickej aktivite, ktorú majú ľanové semená na hormonálnu aktivitu a/alebo hormonálne regulované procesy. Ľanové semienko obsahuje látky známe ako fytoestrogény, ktoré majú schopnosť interagovať s bunkovými estrogénovými receptormi.
A hoci v tradičnej lekárskej komunite (najmä v oblasti onkológie) čoraz viac prevláda presvedčenie, že všetky estrogény, vrátane fytoestrogénov, sú klasifikované ako „karcinogény“, skutočné dôkazy vyvažujú toto tvrdenie, ako v prípade sóje a ľanových semien. Náš zdroj pre katalogizáciu zaujímavých materiálov napríklad obsahuje 36 štúdií o vlastnostiach sóje, ktorá funguje ako protirakovinový produkt pre pacientky s rakovinou prsníka. Pochopenie základov biochémie vám pomôže pochopiť, ako môže rastlinný estrogén skutočne znížiť produkciu hormónu estrogénu v tele.
Vedľajšie účinky od ľanových semienok sú enzymatická biotransformácia v čreve, pretože enterodiol a enterolaktón regulujú hladinu estrogénu v tkanivách, ktoré sú postihnuté. Majú nízky obsah estrogénu, čo vysvetľuje nárast symptómov návalov horúčavy u žien, ktorých produkcia tohto hormónu klesá s vekom, ale sú tiež antiestrogénne, pretože sa môžu viazať na estrogénové receptory, pričom blokujú účinnejšie endogénne estrogény a xenoestrogény.
Tento jav je známy aj ako selektívna modulácia estrogénového receptora (EMRE) *. Sója obsahuje fytoestrogén nazývaný genisteín, tiež produkt bakteriálnej biotransformácie, ktorý sa podieľa na tejto dvojakej prirodzenej selektívnej modulácii receptorov estrogéna.
EMRE – Selective Estrogen Receptor Modulation (SERM): schopnosť znížiť aktivitu estrogénu v niektorom tkanive (napríklad prsné tkanivo) a zvýšiť ju v iných tkanivách (kosť alebo mozgové tkanivo).
Hoci sa farmaceutické spoločnosti pokúšali napodobniť účinky EMRE novo syntetizovanými zložkami, často neočakávané a opačné vedľajšie účinky ďaleko presahujú očakávaný terapeutický účinok. To je dôvod, prečo je objav farmakologicky aktívnych výživových princípov, akým je Food as Medicine, taký sľubný, pretože tradičný medicínsky systém, ktorý má tendenciu používať lieky, začína slabnúť pod ťarchou vlastnej rastúcej neschopnosti.
Medzitým, keď si budete užívať ľanové semienka ako výživnú potravinu, môžete zároveň získať ochranu pred nasledujúcimi chorobami/príznakmi:
-
rakovina prsníka
-
suchá koža
-
hyperplázia prostaty
-
diabetes mellitus 2. typu
-
starnúca pleť
-
vysoký cholesterol
-
lupusová nefritída
-
rakovina prostaty
-
ADHD
-
blefaritída (zápal okraja očného viečka)
-
srdcovo-cievne ochorenie
-
nevyvážený pomer lipoproteínov s nízkou a vysokou hustotou pri analýze cholesterolu
-
kardiovaskulárne ochorenia spôsobené cukrovkou
-
dyslipidémia (poruchy lipidov v krvi)
-
zvýšené hladiny C-reaktívneho proteínu (CRP)
-
nedostatok estrogénu
-
dysfunkcia meibomskej žľazy
-
metabolický syndróm X
-
zvýšená produkcia prostatického špecifického antigénu (PSA)
-
kožné choroby
-
rakovina hrubého čreva
-
nízke hladiny adiponektínu
-
polycystické ochorenie obličiek
-
brušná obezita
-
ateroskleróza a iné.
Informácie uvedené v tomto dokumente nie sú určené na diagnostiku, prevenciu, liečbu alebo odstránenie ktoréhokoľvek z vyššie uvedených stavov. Šírením týchto informácií odkazujeme čitateľov priamo na vedecký výskum ako zdroj informácií.
Sayer Ji, Founder, GreenMedInfo LLC
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info