Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Rady, ako prežiť šťastnú starobu bez demencie

Známy ruský lekár-neurofyziológ a psychiater Vladimír Bechterev raz poznamenal, že veľké šťastie zomrieť a pritom si udržať na cestách života jasný rozum bude mať len 20 % ľudí. Ostatní sa v starobe zmenia na zlo alebo naivných marazmatikov a stanu sa záťažou na pleciach vlastných vnúčat a dospelých detí. Ak sa chcete v budúcnosti zaradiť medzi šťastných 20 %, je dôležité začať hneď teraz.

Kde je príčina? S pribúdajúcimi rokmi, takmer každý začína byť lenivý. Pracujeme veľa v našej mladosti, aby sme si oddýchli v starobe. Čím viac sa však v starobe upokojujeme a relaxujeme, tým viac škody pre seba prinášame. Trpí pamäť a schopnosť myslenia. Postupne sa človek odkláňa od reálneho sveta a vytvára si svoj vlastný, často krutý a nepriateľský, bolestivý svet.

Demencia nikdy neprichádza náhle. Postupuje v priebehu rokov a získava čoraz väčšiu moc nad človekom. To, čo sú v súčasnosti len predpoklady, sa môže stať živnou pôdou pre choroboplodné zárodky demencie.

Tu sú niektoré nepriame príznaky, ktoré naznačujú, že stojí za to aktualizovať svoj mozog.

1. Začali ste bolestivo prijímať kritiku, zatiaľ čo vy príliš často kritizujete druhých.

2. Nechce sa vám učiť nové veci. Skôr súhlasíte s opravou starého mobilného telefónu, ako budete študovať pokyny pre nový model.

3. Až veľmi často hovoríte: „Ale predtým“, to znamená, že si často spomínate a pociťujete nostalgiu po starej dobe.

4. Ste pripravení s extázou hovoriť o niečom, napriek nezáujmu v očiach partnera pri rozhovore. Nezáleží na tom, že od nudy zaspí, hlavná vec, že to, o čom hovoríte, je zaujímavé pre vás.

5. Je pre vás ťažké sústrediť sa, keď začnete čítať vážnu alebo vedeckú literatúru. Zle chápete a pamätáte si, čo čítate. Dnes môžete prečítať polovicu knihy a zajtra zabudnúť na jej začiatok.

6. Začali ste presvedčene hovoriť o problémoch, v ktorých ste sa nikdy neorientovali. Napríklad o politike, ekonómii, poézii alebo krasokorčuľovaní. Okrem toho sa vám zdá, že ste tak dobrý v danej problematike, že by ste sa mohli hneď zajtra postaviť priamo do čela štátu, stať sa profesionálnym literárnym kritikom alebo športovým sudcom.

7. Ste si istí, že ostatní by sa mali prispôsobovať vám a nie naopak.

8. Veľa vo vašom živote je sprevádzané rituálmi. Napríklad, nemôžete piť svoju rannú kávu z akéhokoľvek iného hrnčeka, okrem vášho milovaného, bez toho, aby ste najprv nakŕmili mačku a neprešli ranné noviny. Vynechanie aj jedného elementu by vás na celý deň vyradilo z rytmu.

9. Niekedy si všimnete, že tyranizujete ľudí okolo seba vlastnými činmi, pritom to robíte neúmyselne, iba jednoducho preto, že si myslíte, že je to správne.

Robíme aktualizáciu mozgu!

Všimnite si, že najsvetlejší ľudia, ktorí si zachovávajú vo svojom vysokom veku jasnú myseľ, sú ľudia vedy a umenia. Medzi ich povinnosťami je namáhať svoju pamäť a vykonávať každodennú mentálnu prácu. Stále držia prst na pulze moderného života, sledujú súčasné trendy a dokonca sú aj trochu pred nimi. Takáto „nevyhnutnosť“ je jednou zo záruk šťastnej rozumnej dlhovekosti.

1. Každé dva alebo tri roky sa začínajte niečo nové učiť. Nemusíte chodiť na vysokú školu a získať tretie alebo dokonca štvrté vzdelanie. Môžete absolvovať krátkodobý kurz zvýšenia kvalifikácie, alebo zvládnuť úplne novú profesiu. Môžete začať jesť tie potraviny, ktoré ste predtým nejedli, a spoznávať nové chute.

2. Obklopte sa mladými ľuďmi. S nimi môžete vždy získať rôzne druhy užitočných vecí, ktoré vám pomôžu vždy zostať súčasnými. Hrajte sa s deťmi, môžu vás veľa naučiť o tom, o čom nemáte ani potuchy.

3. Ak ste už dlho nespoznali nič nové, možno ste jednoducho nehľadali? Pozrite sa, koľko nových a zaujímavých vecí sa deje tam, kde žijete.

4. Z času na čas riešte intelektuálne problémy a prejdite rôzne druhy predmetových testov. Dajte viac slobody ostatným a urobte čo najviac sami. Čím viac spontánnosti, tým viac kreativity. Čím viac kreativity, tým dlhšie si uchránite myseľ a intelekt!

5. Učte sa cudzie jazyky, aj keď ich nebudete často používať. Potrebujete si pravidelne zapamätať nové slová, a tým trénovať svoju pamäť.

6. Je potrebné rásť nielen hore, ale aj do hĺbky. Zožeňte si učebnice a pravidelne si spomínajte na školské a univerzitné znalosti. Rozširujte si svoje znalosti z rôznych oborov.

7. Zaoberajte sa fyzickým pohybom. Pravidelné cvičenie do sivých vlasov a aj po nich, vás reálne ušetrí od demencie. Pohybujte sa často v prírode a v záhrade. Vysádzajte stromy a pestujte rôzne rastliny, vrátane svojej čistej zeleniny a ovocia bez chémie.

8. Trénujte svoju pamäť častejšie, prinúťte sa spomenúť si na básne, ktoré ste kedysi poznali, tanečné kroky, programy, ktoré ste sa naučili v inštitúte, telefónne čísla starých priateľov a oveľa viac – všetko, čo si pamätáte.

9. Meňte zvyky a rituály. Čím viac sa bude ďalší deň líšiť od predchádzajúceho, tým je menej pravdepodobné, že prídete k demencii. Jazdite do práce po rôznych trasách, vzdajte sa zvyku objednávať si rovnaké jedlá, robte veci, ktoré ste nikdy predtým nevedeli.

10. Dbajte na zdravý životný štýl, nekonzumujte alkohol, nefajčite a viac času trávte mimo mesta v prírode. Zapájate sa do rôznych dobrovoľníckych akcií na ochranu prírody, ekológie a zveľaďovania životného prostredia. Cestujte a spoznávajte.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie