Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Piť studené nápoje počas alebo po jedle spôsobuje problémy organizmu

V praxi sovietskych rádiológov (prof. V.D. Lindenbraten, 1969) sa vyskytol takýto prípad. Bolo nevyhnutné dosiahnuť zadržanie kaše bária v žalúdku po dobu potrebnú na röntgenové vyšetrenie. Ukázalo sa však, že ak sa ovsená kaša podáva studená bez predhrievania (okamžite z chladničky), potom táto kaša opúšťa žalúdok rýchlejšie, ako mali rádiológovia čas na nastavenie vtedajšieho (1969), nie tak dokonalého vybavenia.

Radiológovia sa o túto skutočnosť začali zaujímať, uskutočňovali experimenty a zistili, že ak sa jedlo zapíja studenými nápojmi (napríklad ľadovou vodou alebo Colou s ľadom), skráti sa doba zdržania potravín v žalúdku zo 4 – 5 hodín na 20 minút (viac informácií o tom v dizertačnej práci Vitalija Lindenbratena. „Materiály týkajúce sa pôsobenia tepla na organizmus“, 1969, Ústav experimentálnej medicíny, Akadémia lekárskych vied ZSSR, Leningrad).

To znamená, že keď sa prijíma studená voda, jedlo sa doslova vytlačí zo žalúdka. Toto je po prvé, priama cesta k obezite, pretože je problém sa týmto spôsobom nasýtiť a pocit hladu nastáva veľmi rýchlo. Po druhé sa z tohto dôvodu začínajú hnilobné procesy v črevách, pretože nedošlo k normálnemu tráveniu.

Mimochodom, týmto spôsobom spoločnosti rýchleho občerstvenia zarábajú, pretože keď človek zapíja jedlo (sendviče, hamburgery, párky v rožku) s ľadovými nápojmi, má problém sa na dlhšiu dobu nasýtiť, čo znamená, že znova a znova sa človeku chce jesť.

Zároveň platí, že za horúce nápoje – čaj, káva – sa stanovuje pomerne vysoká cena, alebo nie sú zahrnuté v zložitých setoch alebo jednoducho nie sú v ponuke. Ľadová Cola je však relatívne lacná a aktívne sa propaguje. Platí to však pre všetky studené nápoje, ktoré veľmi rýchlo opúšťajú žalúdok. V žalúdku prebieha príprava bielkovín na ďalšie spracovanie a asimiláciu. Preto, ak pijete nejaký studený nápoj po jedle, bielkovinová časť jedla nebude v žalúdku úplne spracovaná a bielkoviny sa nerozštiepia na aminokyseliny.

Dávka potravy rýchlo opustí žalúdok a celá proteínová zložka jednoducho hnije v črevách. Pri nespracovanom proteíne pri teplote 36,6 stupňa začínajú hnilobné procesy pomerne rýchlo. Nebudete iba mrhať peniazmi za jedlo, ale namiesto toho, aby ste mali úžitok, získate škodu aj vo forme črevných zápalových chorôb (kolitída, enteritída) a dysbiózy.

Záver: nepite studené nápoje pred alebo po jedle. Všetky nápoje by mali mať minimálne izbovú teplotu. To isté platí pre príjem zmrzliny: ak budete jesť zmrzlinu po jedle, účinok bude rovnaký – potravinová dávka rýchlo opustí žalúdok a jeho proteínová zložka zostane nestrávená.

Populárna je tiež mylná predstava, že studená voda rýchlo uhasí smäd. Fyziológovia vysvetľujú, že to tak nie je. Studená voda vyžaduje oveľa viac času, aby sa vstrebávala organizmom: na tento účel sa musí zahriať v žalúdku na teplotu tela (36,6 stupňov). Voda pri izbovej teplote alebo dokonca teplejšia sa absorbuje okamžite a prináša okamžitú úľavu.

Nápoje pri izbovej teplote sa odporúčajú piť 30 minút pred jedlom, čistá voda 5 – 10 minút pred jedlom.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie