Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Neobyčajný kameň zachraňuje celý svet pred hladom už takmer sto rokov

Keď v roku 1923 expedícia sovietskych vedcov študovala mineralogický potenciál najväčšieho pohoria na polostrove Kola, všimla si jednu zvláštnosť. Na vyvýšenej rovine bez vegetácie boli objavené minerály, ktoré vyčnievali z celkového masívu, pretože boli husto pokryté zelenou trávou. V budúcnosti budú práve tieto murmanské skaly zložené z minerálu apatit predurčené pomáhať udržať úrodu v 100 krajinách sveta.

Skutočnosť, že rastliny potrebujú živiny na aktiváciu svojho rastu, načrtol v prácach nemecký chemik Liebig už v polovici devätnásteho storočia. Zoznam zložiek zvyšujúcich výnos zahŕňal vodík, uhlík, draslík, dusík a fosfor. Vedec navyše navrhol umelo pridať posledné tri prvky do pôdy vo forme ľahko stráviteľných zlúčenín. Liebig tiež experimentálne zistil, že fosfor je pre rastliny najcennejšou látkou.

Prvé továrne na výrobu fosfátových hnojív boli založené vo Veľkej Británii. Výroba pozostávala z obrovských kadí, do ktorých sa umiestňovali kosti mladých zvierat a napĺňali sa kyselinou sírovou. V dôsledku interakcie zložiek vznikla polotuhá látka, ktorá sa použila ako hnojivo. Účinok takejto prísady však nesplnil očakávania európskych agronómov a minerál apatit sa čoskoro začal používať ako zdroj fosforu.

Vzhľadom sa tento kameň podobá topazu alebo akvamarínu. Pred niekoľkými storočiami sa často zamieňal s týmito drahými kameňmi. Jeho hodnota však nespočíva v lesku okrajov ani v modrozelenej farbe, ale v jeho chemickom zložení. Apatit je v podstate vápenato-fosforová soľ.

Dnes sa v masíve Chibiny na polostrove Kola nachádza jedno z najväčších a najbohatších ložísk apatitov a nefelínových rúd na svete. Prvý podnik na spracovanie cenných surovín tu bol založený v roku 1929. Za deväťdesiatpäť rokov sa rozrástol na najväčšieho svetového výrobcu vysokokvalitných fosfátov. Je zaujímavé, že tri roky pred spustením priemyselnej továrne bol Inštitút pre štúdium severu skeptický k návrhom ruských mineralógov na priemyselný prieskum ložísk apatitových rúd v Murmanskej oblasti. Expedícii, ktorej súčasťou bol akademik Alexander Fersman a bývalý vojak Alexander Labuncov, však bolo pridelených 700 rubľov na organizáciu cesty do Chibin. V dôsledku výskumu bolo objavených dva milióny ton zásob apatitovej rudy. V roku 1929 vrtné práce odhalili 100 miliónov ton cenných surovín.

Používanie hnojív získaných z apatitových rúd prispieva k rozvoju poľnohospodárstva aj na zjavne neúrodných pôdach. Je zaujímavé, že doplnky fosforu nepriamo súvisia aj s mliekom, ktoré je dostupné v domácich obchodoch. Faktom je, že v Rusku bol v roku 2020 spustený projekt pestovania kŕmnej trávy určitej kvality aj za pomoci prírodných fosfátových hnojív, ktorý by mal zvýšiť dojivosť kráv..

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie