Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Na Sibíri masovo vysychajú sibírske cédre, hrozí ekologická katastrofa

7750Novou hrozbou pre sibírsku tajgu už nie sú požiare, ale bakteriálna choroba, ktorá zachvátila symbol Sibíri a tou je borovica limba sibírska, nazývaná tiež sibírsky céder. Vysoký a štíhly strom, ktorý prežil požiare a extrémne klimatické podmienky, rezignuje pred bakteriálnou chorobou a postupne žltne, vysychá od koncových vetví až do vyschnutia celého stromu. Napadnuté stromy majú po celom kmeni praskliny a pruhy od vytekajúcej miazgi.

Prvé signály do Centra ochrany lesa začali prichádzať pred tromi rokmi. Vyschnuté stromy experti nachádzali  v Sljudjanskom, Šelechovskom, Usolskom rajóne v Irkutskej oblasti. Podľa posledných správ je bakteriálnou chorobou napadnutých 4500 ha lesa. Avšak najviac postihnuté touto chorobou sú sibírske cédre v pohorí Chamar-Daban (dĺžka 350 km, šírka 50 – 60 km) južne od Bajkalského jazera a v Sajanskom pohorí.

Vedci zo Sibírskeho ústavu fyziológie a biochémie rastlín skúmali tieto oblasti a boli ohromení rozsahom tejto nebezpečnej choroby. Infikovanými sa ukázali aj jedle.

image002(1)„V lese je až 40 % vyschnutých stromov. Plochy lesa sa skúmajú, zatiaľ sme zanalyzovali 20 tisíc hektárov. Dá sa povedať, že absolútne zdravých cédrov nie je vôbec. Všetky cédre sa nachádzajú v rôznych fázach vysychania. To znamená, že les je odsúdený na zánik,“ hovorí námestník riaditeľa Sibírskeho ústavu fyziológie a biochémie rastlín Viktor Voronin.

Irkutské laboratória potvrdili podozrenia vedcov. Ukázalo sa, že tu nepôsobí iba jedna baktéria, ale z rôznych druhov stromov ich identifikovali 80 kmeňov. Prejavujú sa rôzne, ale podstata je jedna. Baktérie upchávajú cievy stromu. Miazga stromu spolu so živinami prestáva prúdiť do koruny, vyteká prasklinami von a strom vysychá.

„Bakteriálne choroby spôsobujú smrť stromu rýchlo. Podľa podmienok, za rok alebo dva, strom vyschne. Baktérie sa prenášajú hmyzom, vtákmi, človekom,“ hovorí vedúca oddelenia karantény rastlín Irkutského veterinárneho laboratória Tatiana Morozová.

Špecialisti tvrdia, že baktérie sibírskych cédrov sú ako vírus u človeka. Vždy sa v stromoch nachádzali, ale aktivovali sa, keď strom oslabol. Príčinou mohol byť kôrovec, alebo zberači cédrových semien, ktorí udierajú drevenými kladivami po stromoch, alebo nepriaznivé klimatické podmienky. Ihličnaté lesy majú radi vlhké prostredie a posledné roky boli suché.

„Bohužiaľ, nijaké plošné postreky tu nepomôžu. Jediné možné riešenie je sanitárny výrub stromov, aby sa zabránilo šíreniu centier kmeňových škodcov. A tým aj odstrániť možnosť požiarov. Bude potrebné vypestovať nové cédrové lesy, čo potrvá veľa rokov,“ hovorí námestníčka riaditeľa Centra pre ochranu lesov Irkutskej oblasti Natália Sumina.

Či sa zastaví šírenie tejto choroby samé alebo prerastie do plošnej katastrofy zatiaľ nikto z odborníkov nevie povedať.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie