Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Na Filipínach objavili rastlinu, ktorá sa živí kovom

BIG_IMG_1399649156384Vedci z University v Los Banos vo Filipínach objavili nový druh rastliny s veľmi neobvyklým spôsobom života. V záujme zachovania života, rastliny absorbujú nikel a hromadia ho vo svojich listoch v množstve až 18 000 Ppm.

„Zaujímavé je to, že samé rastliny sa neotrávia, pretože také množstvo kovu, ktoré je obsiahnuté v týchto rastlinách je stovky, alebo dokonca tisíckrát vyššie ako u iných rastlín,“ povedal Edwino Fernando, hlavný autor správy. Štúdia bola zverejnená v časopise Journal Phytokeys.

Nový druh rastlín sa nazýva Rinora niccolifera a názov odráža schopnosť absorbovať nikel vo veľmi veľkých množstvách. Hyperakumulácia niklu je veľmi zriedkavý jav, iba okolo 0,5 – 1 % druhov rastlín rastúcich na pôdach bohatých na nikel môžu vykazovať túto schopnosť. Na celom svete je známych iba 450 druhov rastlín s touto nezvyčajnou vlastnosťou, čo je veľmi malá časť z približne 30 000 druhov cievnatých rastlín.

Podľa Dr. Marylin Quimado, jedného z popredných vedcov z výskumného tímu, bol nový druh rastliny nájdený na západnej strane ostrova Luzon vo Filipínach, kde sú pôdy, ako je známe, bohaté na ťažké kovy.

„Rastliny s hyperakumuláciou majú veľký potenciál pre rozvoj technológií ako je napríklad fytorekultivácia a ťažba nerastných surovín,“ vysvetľuje Dr.Augustine zo School of Chemistry University v Melbourne, ktorý je tiež spoluautorom výskumu.

Fytorekultivácia je spôsob riešenia ekologických problémov pomocou rastlín, ktoré odstraňujú škodlivé účinky bez toho, aby bolo nutné odstrániť kontaminovaný materiál a riešiť problém na inom mieste.

4-newspeciesof

Podstata fytorekultivácie sa zakladá na znížení škodlivých látok v znečistených pôdach, vode alebo vzduchu pomocou rastlín, ktoré sú schopné absorbovať, previesť alebo odstrániť ťažké kovy, pesticídy, rozpúšťadlá, výbušniny, ropu a jej deriváty a iné nečistoty z kontaminovaného média. Niektoré rastliny absorbujú zlúčeniny medi cez korene a v dôsledku toho sústreďujú v sebe tieto zlúčeniny. Rastliny môžu byť spálené kvôli produkcii popola, ktorý obsahuje meď. Táto metóda extrakcie sa nazýva ťažba nerastov pomocou rastlín – phytomining.

Vedci sa domnievajú, že rastliny sú schopné doslova „vyťahovať“ toxíny z pôdy. Podobný proces sa používa v štáte Maryland, kde stromy pomaly vyťahujú toxíny z pôdy, ktoré tu zostali po skladovaní chemických zbraní a priemyselných chemikálií od roku 1970, kedy sa táto oblasť používala ako skúšobný poligón.

Uvedený výskum je súčasťou výskumného projektu financovaného Ministerstvom vedy a techniky filipínskej Rady pre priemysel a energetiku.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie