Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Matkine mikróby formujú mozog jej detí

Črevná mikroflóra pomáha dozrievať neurónom, ktoré prijímajú signály zo zmyslov a posielajú ich ďalej do mozgu.

Črevná mikroflóra pomáha nielen pri trávení potravy, ale zároveň zasahuje do všetkého, čo je možné, od imunity po mozog. Keďže vyvíjajúce sa embryo prebýva v tele matky, nemožno sa čudovať, že na neho pôsobia aj matkine mikróby.

Vedci na Kalifornskej univerzite v Los Angeles pozorovali gravidné myši. Vedcov zaujímalo predovšetkým to, ako sa vyvíja mozog plodu. Niektoré z gravidných samíc žili celý život bez črevných mikróbov, niektorým z nich boli odstránené antibiotikom. U myší narodených matkám bez mikróbov narástli talamickým neurónom kratšie axónové výbežky.

Talamus je oblasť mozgu, ktorá prijíma signály zo všetkých zmyslov okrem čuchu; odtiaľto sú tieto signály distribuované do ďalších oblastí mozgu. Neurón talamu, ktorý prijal ten alebo onen senzorický signál, ho vysiela ďalej po svojom axóne. To znamená, že sa dá predpokladať, že ak je axón príliš krátky, mozog bude mať problémy so spracovaním senzorických informácií.

Podľa článku Nature boli myši, ktoré sa narodili matkám bez mikróbov, skutočne menej citlivé na dotyk. Napríklad im trvalo dlhšie, kým si všimli, že sa im niečo nalepilo na labku. Ale ak samičky bez mikróbov dostali počas gravidity baktérie Clostridium, ich potomkovia mali rovnaký mozog a rovnaké pocity ako obvykle. To znamená, že to boli baktérie, ktoré ovplyvnili vývoj mozgu v embryu.

Clostrídie sú častými obyvateľmi čriev u myší a ľudí. Rovnako ako všetky baktérie vylučujú rôzne látky, ktoré sú absorbované črevami a šíria sa spolu s krvou v organizme. Je zrejmé, že niektoré z bakteriálnych látok pôsobia na mozog vyvíjajúceho sa dieťaťa. Vedcom sa podarilo nájsť niekoľko takýchto látok: ak sa injekčne podali gravidným samičkám, potom mláďatá, hoci neobsahovali žiadne baktérie, preukázali normálny mozog a správanie.

Samozrejme, bolo by zaujímavé vedieť, či je vyvíjajúci sa mozog ovplyvnený baktériami iných druhov (v gastrointestinálnom trakte je ich veľa). A či majú vplyv na iné oblasti mozgu, nielen na neuróny talamu. Na druhej strane vyvstáva otázka týkajúca sa ľudí, ktorí často prijímajú antibiotiká, a to aj počas tehotenstva, pritom antibiotiká ničia nielen škodlivé baktérie, ale aj prospešné.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie