Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Manželstvo predlžuje život

Myšlienka, že manželstvo prospieva zdraviu, sa zrodila pred viac ako 150 rokmi. V roku 1858 zistil epidemiológ William Farr, že ľudia, ktorých spája manželský zväzok žijú dlhšie, zatiaľ čo slobodní ľudia zomierajú častejšie na choroby, akou bola v tom čase aj nekontrolovateľná cholera.

V štúdii nedávno publikovanej v časopise Cancer, Scarlett Lin Gomez z Inštitútu pre prevenciu rakoviny v Kalifornii a Maria Elena Martinez z Kalifornskej univerzity v San Diegu skúmali údaje asi 800 000 dospelých pacientov, ktorým bola diagnostikovaná invazívna rakovina v rokoch 2000 až 2009. Dáta kategorizovali podľa príjmu, etnického pôvodu, poistného stavu a ďalších faktorov a uviedli, že pacienti, ktorí neboli v manželskom zväzku mali vyššiu úmrtnosť na rakovinu.

Aký je vplyv manželských zväzkov na mieru prežitia? Veľký, a to bez ohľadu na pohlavie, aj keď sa zdá, že tento účinok je výraznejší u mužov ako u žien.

Podľa analýzy bola úmrtnosť u mužov, ktorí neboli v manželskom zväzku o 27 percent vyššia, ako u ženatých. U nevydatých žien bola táto úmrtnosť o 19 percent vyššia.

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o to, ako magická sila manželstva ovplyvňuje pacientov s rakovinou, Gomez uviedla, že tento stav je iba „minimálne“ vysvetlený väčšími ekonomickými zdrojmi páru. To by im mohlo poskytnúť prístup k takým veciam, ako je súkromné ​​zdravotné poistenie a možnosť žiť v lepšom rajóne, čo je nejakým spôsobom spojené s vyššou mierou prežitia.

Gomez však tvrdí, že ich analýza ukazuje, že peniaze nedokážu vysvetliť stupeň ochranných účinkov a ide skôr o „sociálnu podporu ako kľúčový faktor“.

Onkológ Gregory Masters vysvetľuje, že všetko je to o starostlivosti „milujúceho opatrovníka“. „To naznačuje, že sústredené úsilie na posilnenie psychologických zdrojov pacienta môže byť rovnako dôležité ako iné faktory, ktoré pomáhajú zlepšovať stav pacienta.“ uviedol Masters.

Vedci zistili, že pozitívne účinky manželstva sa prejavujú u príslušníkov rôznych rasových a etnických skupín, avšak v rôznej miere. Toto funguje vo väčšej miere u bielych mužov a žien, v menšej miere u Hispáncov a Ázijcov. To sa však netýka ľudí hispánskeho a ázijského pôvodu, ktorí sa narodili v Spojených štátoch.

https://www.washingtonpost.com/gdpr-consent/

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie