So strachom sa v živote stretne každý. Potlačiť strach silou vôle je ťažké, ale psychické procesy do značnej miery závisia na fyziologických procesoch. Strach je možné oklamať. Každý pozná, ako vo chvíľach strachu začne búšiť srdce a zrýchľuje sa tep.
Mužom je užitočné vedieť, že psychologický mechanizmus vzrušenia pri situačnom strachu v konkrétnom bojovom momente je rovnaký ako vzrušenie pri pohlavnom styku. Dochádza k rozptýleniu adrenalínu a iných hormónov do krvi kvôli mobilizácii rôznych systémov organizmu dôležitých pre prežitie.
Autor nikdy nezabudne, ako vysvetlil tento jav starý inštruktor tajných služieb. „Keď budeš mať strach, srdce ti začne búšiť a dych sa zastavovať, spomeň si, ako si sa prvýkrát vyšplhal na ženu. Rovnako ti srdce bije v momente uvedomenia si reálneho nebezpečenstva. Preto v momente uvedomenia si tohto nebezpečenstva, si spomeň, predstav a precíť, že si s touto ženou, práve v tom prvom „krste“. Tvoje vedomie sa prepne na tento obraz a ty niekoľko sekúnd prežiješ v tomto režime. Prestaneš cítiť riziko a strach niekde zmizne. Strach vyhorel a nastáva fáza „bojovej ľahostajnosti“. Zostáva už iba bojová práca, ktorú budeš robiť rýchlo, pokojne a koncentrovane.“
V praxi sa rada znalého inštruktora plne potvrdila. Mimochodom, niektorí ostreľovači týmto spôsobom úspešne eliminujú zvýšený pulz. Čo sa týka kontaktného boja, tak tam sa dá strach nielen oklamať, ale aj transformovať na veľmi užitočný stav takzvaného „bojového vzrušenia“. Akonáhle pocítite „chlad“ v srdci, to znamená, že sa začal adrenalín dostávať do krvi.
Ako už bolo uvedené, adrenalín je predurčený na fyzické kroky, aby človek prežil. Zhlboka sa nadýchnite a pri výdychu napnite hrudný kôš, ramená, brušné svaly, chrbát a nohy. Rozpažte ruky od seba. Pri nádychu sa uvoľnite sa spustite ruky k telu. Pri výdychu sa znovu napnite, natiahnite ruky pred seba a premeňte tento pohyb na úder. Spomeňte si na svojich nepriateľov a prejdite do stavu zúrivosti. Pri tom sa uvoľňuje ešte viac adrenalínu, látky, ktorá niekoľko násobne zvyšuje fyzickú silu, zrýchľuje reakcie a celkovú rýchlosť účinku.
Nastáva požadovaná fáza „bojového vzrušenia“, pri ktorej sa zvyšuje nielen fyzická sila, ale aj takzvaná „krátkodobá odolnosť“. Zlepšuje sa koordinácia pohybov a zaostrujú sa všetky systémy vnímania. U mnohých sa vypína vedomie a organizmus automaticky vykonáva prírodné, alebo natrénované bojové reflexy a pohyby.
Túto metodiku trénovali nielen špeciálne komandá, ale aj kozmonauti.
Z materiálov „Slovanského Spasu”