Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Lesoterapia

V Japonsku skupina vedcov – lekárov a Štátna lesnícka organizácia podporujú šírenie lesníckych terapeutických centier, kde ľudia získavajú potešenie z vôní prírody a peších prechádzok so sprievodcom a tiež dostávajú bezplatné lekárske vyšetrenia pod stromami. Od roku 1984 vedci študujú zdravotné prínosy chôdze v lese a nazývajú to Shinrin-Yoku alebo lesný kúpeľ. V súčasnosti existuje v Japonsku viac ako 30 takýchto oficiálne určených miest.

V štúdiách spojených s lesoterapiou vedci z Nippon School of Medicine of Japan a University of Chiba sledovali pozitívne fyziologické zmeny u ľudí chodiacich v lese v porovnaní s ľuďmi chodiacich v meste. Prvé výsledky boli publikované v International Journal of Immunopology and Pharmacology, European Journal of Applied Physiology a Journal of Biological Regulators and Homeostatic Agents.

Prechádzky v lese ukázali:

– Zníženie koncentrácie hormónu kortizolu v slinách, ktorý je známy ako stresový hormón.

– Zníženie krvného tlaku a srdcovej frekvencie.

– Zníženie adrenalínu a noradrenalínu, ktoré sa tiež považujú za stresové hormóny.

– Posilnenie imunity – zvýšenie aktivity a počtu prirodzených buniek – zabijakov (NK, z angličtiny natural killer).

Vedci sa domnievajú, že organické zlúčeniny – fytoncidy produkované stromami a inými rastlinami na ochranu pred chorobami, hmyzom a hubami, tiež produkujú užitočné prirodzené NK bunky u ľudí. Vo vedeckej štúdii, v ktorej boli účastníci vystavení fytoncidom cez aromatické oleje striekané zvlhčovačom v hotelovej izbe, vedci zistili podobné zvýšenie hladín NK u účastníkov.

Výskumy z roku 2011, ktoré uskutočnila Nippon Department of Medical School Hygiene and Public Health, ukázali, že účinok zvyšovania NK buniek trvá 30 dní. Dospeli k záveru, že mesačné prechádzky v lese môžu pomôcť ľuďom udržať vyššiu úroveň aktivity NK buniek a dokonca môžu mať preventívny účinok na vznik a progresiu rakoviny.

Li Qing, Ph.D., docent, vedúci niekoľkých z týchto štúdií, naznačuje, že husté lesné oblasti sú účinnejšie pri zvyšovaní imunity ako mestské parky a záhrady. V tomto prípade veľkosť a hustota lesných porastov hrá významnú úlohu. Uvádza tiež, že koncentrácia fytoncídov sa zvyšuje počas letného vegetačného obdobia a klesá v zime, aj keď sú stále prítomné v kmeňoch stromov, aj keď sú tieto stromy listnaté.

Ďalej doktor Li Qing hovorí, že prechádzky v lese by sa mali vykonávať pokojným tempom. Na zníženie stresu doporučuje štyri hodiny chôdze, ktoré pokryjú slušné 3 míle (asi 5 km), alebo 2 hodiny chôdze asi 1,5 míle. Na ochranu pred rakovinou radí pravidelne prežiť tri dni a dve noci mesačne v zalesnenej oblasti.

„Noste vodu a pite vždy, keď máte smäd,“ hovorí Li Qing. „Nájdite si miesto, ktoré sa vám páči, sadnite si a vychutnajte si scenériu.“ Dodáva, že po lesnom kúpeli sa relaxácia vo vírivke alebo v kúpeľoch považuje za dokonalý koniec dňa.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie