Na cintoríne v meste Penza v európskej časti Ruska zistili, že mŕtvi v hroboch sa nerozkladajú. Hrobári v Penze bijú na poplach, pretože pri pochovávaní príbuzných do toho istého hrobu, sa telá, ktoré sú pochované už niekoľko rokov, vôbec nerozkladajú, ale menia sa nejaký druh voskových figurín. Informovali o tom noviny Penza Post.
Jeden z hrobárov doslova povedal: „Mŕtvoly aj po piatich rokoch vyzerajú svieže, dobre, že nie ružové, akoby ich zakopali včera.“
Vedcom je dobre známy proces mumifikácie mŕtvol v suchej klíme s dobrou ventiláciou, ale proces mumifikácie celých tiel bežne pochovaných, ktorý je pozorovaný čoraz častejšie v Európe aj v USA, je pre nich zaujímavým objektom bádania.
Mŕtve telá sa nerozkladajú celé roky, ale menia sa na takzvaný mŕtvolný tuk, alebo vosk, ktorý má aj odborný názov adipocer adipocire a vzniká vo vlhku za nedostatku kyslíka. Ide o homogénnu mierne lesklú hmotu pripomínajúcu pevný tuk, ktorý nevytvára takmer žiaden zápach a topí sa pri vysokej teplote.
Mŕtvolný vosk sa tvorí hlavne v koži, v podkožnom tkanive, vo svaloch, v kostiach a niekedy aj vo vnútornostiach, pritom sa často zachováva vonkajšia podoba orgánov a pod mikroskopom je možné nájsť tkanivá, ktoré si dobre zachovali svoju štruktúru.
Hlavnou verziou, prečo sa mŕtvoly prirodzene nerozkladajú, sú chemické prísady v potravinách, ako sú napríklad konzervačné látky, rôzne farbivá, syntetické prísady, pesticídy a iné chemické látky, ktoré spomaľujú alebo takmer úplne zastavujú proces rozkladu mŕtvych tiel a menia ho na voskovú figurínu, ktorá môže mať životnosť aj niekoľko desaťročí.
V diskusii k článku bola vyzdvihnutá aj druhá možná verzia, prečo sa telá nerozkladajú – pretože sú to posvätné relikvie. Vedci budú mať ťažkú úlohu určiť pravú príčinu daného fenoménu.
https://www.youtube.com/watch?v=M0VWljPo4UY
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info