Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Farmárstvo sa v nasledujúcich 10 rokoch stane veľmi výnosným

517699d3022e8c5dd17e9c95aa7c715e_600_0Investor z Wall Street Jim Rogers tvrdí, že pestovanie potravín sa stane veľmi populárnym a výnosným odvetvím v blízkej budúcnosti. Prvýkrát po mnohých rokoch je svet konfrontovaný s veľmi nízkymi zásobami potravín, hovorí Rogers. Okrem toho, poľnohospodári sa stávajú nedostatkovou pracovnou silou, pretože starnú. Priemerný vek farmára je 58 rokov. Dajte to všetko dohromady a dostanete veľmi perspektívny obraz poľnohospodárstva po celom svete.

Poľnohospodárstvo bolo veľmi nevýhodné podnikanie počas posledných 30 rokov, ale teraz sa všetko mení. Svet viac nepotrebuje bankárov, pokiaľ chcete zarobiť v budúcnosti veľa peňazí, musíte sa naučiť riadiť traktor, tvrdí investor. Poľnohospodárstvo bude jedným z najvzrušujúcejších podnikov v najbližších 10 rokoch.

qHDkiYF4PO0Nedávny výskum potvrdil optimizmus Jima Rogersa, že fariem je čím ďalej menej, rovnako aj ľudí zaoberajúcich sa poľnohospodárstvom na vidieku všeobecne. Pritom spotrebiteľský trh požaduje stále viac a viac kvalitných potravín, ktoré agrokoncerny nemôžu poskytnúť. Do poľnohospodárstva stále viac ochotne investujú na Wall Street.

Napríklad v meste Grand Island v Nebraske s počtom obyvateľov 48 500, zatvorili všetky banky, ale prekvitá závod na výrobu kombajnov, rovnako aj sklady a zásobníky obilia. Vytvárajú sa nové pracovné miesta a ľudia kupujú drahšie autá.

Expert Chuck Fluarti sa domnieva, že poľnohospodárstvo bude mať vplyv na budúcnosť planéty. Bohatí spotrebitelia v Číne a v Indii jedia viac a hlavne mäsa. Polovica americkej úrody obilia ide na krmivo, preto je veľký dopyt na obilie. Americkí farmári tiež používajú rad inovácií, preto je ich produktivita vyššia ako v iných krajinách. Plus rast cien potravín je dôvodom, prečo je poľnohospodárstvo výhodné a farmári sú stále bohatší.

1353064670_korovy_mg_4730Ken Vojtaševskij v roku 1985 stratil väčšiu časť svojej pôdy kvôli dlhom svojho otca. Rozhodol sa urobiť všetko preto, aby obnovil svoj biznis. Zo začiatku zisk ani neexistoval, také boli nízke ceny jeho produkcie. Neskôr postavil nové haly a opravil staré traktory. V roku 1990 zo svojimi bratmi kúpil 160 akrov pôdy. Vtedy cena za aker vzrástla na 2000 dolárov. Teraz vlastní 10 000 akrov, čo znamená pri priemernej cene 4000 dolárov za aker, približne 40 miliónov dolárov. Tento rok jeho zisk môže predstavovať do 6 miliónov dolárov.

Americký parlament teraz podporuje poľnohospodárstvo a mnohí poľnohospodári berú dotácie. Ken Vojtešovskij hovorí, že by sa s radosťou rozlúčil s dotáciami, keby dostal menej obmedzení vo využívaní pôdy. V histórii sa situácia vždy vyvíjala tak, že farmárom sa darilo horšie, keď ekonomika ako celok rozkvitala. Ekonómovia sa ale domnievajú, že vďaka dopytu po potravinách v Ázii a v ďalších krajinách zostanú ceny potravín vysoké aj po oživení ekonomiky.

Farm

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie