Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Export detí z Ukrajiny

Hotel Venice v Kyjeve obohnaný ostnatým drôtom sa stal dočasným domovom pre deti, ktoré sa narodili náhradným matkám z Ukrajiny pre cudzincov.

Majdan priniesol „s demokraciou“ Ukrajine nielen rapídne zvýšenie cien, ale Ukrajinci sa kvôli chudobe a nezamestnanosti stali „inkubátormi“ pre cudzincov a krajina sa stáva jedným zo svetových centier náhradného materstva. Pritom samotná krajina zažíva katastrofickú demografickú krízu.

Táto téma sa dostala na prvé stránky novín kvôli škandálu so „živým tovarom“ uviaznutým na Ukrajine v dôsledku karantény. Takmer päťdesiat detí narodených od náhradných matiek na jednej z kliník hlavného mesta sa nachádza v hoteli Venice na okraji Kyjeva.

Na sociálnej sieti sa objavil príbeh týchto detí, ktoré sú v skutočnosti živým tovarom. Text videa bol preložený do angličtiny a je možné, že je určený pre zahraničných rodičov detí. Hovorí sa v ňom o starostlivosti o tieto deti. Jedna z pestúnok hovorí, že rodičia týchto detí sú v Amerike, Taliansku, Španielsku, Francúzsku, Číne, Veľkej Británii, Nemecku, Izraeli, Rumunsku, Mexiku a ďalších krajinách.

Obrázok, ako je vidieť z videa publikovaného samotnou klinikou, je pôsobivý. V postieľkach v radoch sú novorodenci, ktorých rodičia sa podľa kliniky nachádzajú po celom svete.

Za každé dieťa klinika zarobila asi 50 tisíc dolárov, z čoho 15 až 20 tisíc dolárov predstavuje štandardný honorár pre matku.

Po zverejnenom škandále nikto nesmie vstúpiť do Venice, strážnik povedal novinárovi, že hotel je v karanténe a k ničomu sa nevyjadruje. Samotný hotel s deťmi vyzerá ako väzenie – plot je obohnaný ostnatým drôtom.

V podobnej situácii sa podľa informácií ombudsmanky Ljudmili Denisovej na Ukrajine nachádza asi sto detí v rôznych podobných strediskách a ak bude karanténa predĺžená, bude ich niekoľkonásobne viac. Niektoré zdroje hovoria až o tisíckach detí po celej Ukrajine, ktoré čakajú na „vývoz“.

Príbeh detí uviaznutých v Kyjeve zverejnili lekári kliniky BioTexCom zverejnením videa na internete. Podľa majiteľa kliniky Alberta Točilovského bolo toto video určené ako „odkaz pre rodičov“.

„Sami sme tento príbeh otvorili a vyvolali sme rozhorčenie, pretože rodičia potrebujú špeciálne povolenie na vstup na Ukrajinu, ktoré vydáva ministerstvo zahraničných vecí a dáva povolenie, ak ministerstvo zahraničných vecí inej krajiny pošle žiadosť. A keď im píšu iba rodičia, odpovedajú, že nehovoria s fyzickými osobami,“ povedal Točilovský.

To znamená, že rodičia musia konať prostredníctvom ministerstiev zahraničných vecí svojich štátov.

„Existujú krajiny, ktoré k tomu pristupovali veľmi zodpovedne: Anglicko, USA, Švédsko, Švajčiarsko, Cyprus, Írsko. Ich ministerstvo zahraničných vecí poslalo žiadosť o prepustenie rodičov a 16 párov z týchto krajín išlo do karantény,“ uviedol.

Ostatné krajiny, povedal, na výzvu neodpovedali. Medzitým sa ukrajinské orgány začali zaoberať deťmi uviaznutými na Ukrajine.

„Orgány sociálneho zabezpečenia, ľudských práv a polícia prišla k nám a začali previerku. Ukázali sme základňu, ktorá má 7 rokov, pozostáva z niekoľkých budov, má tiež kabinet pediatra a neonatológa a jedna smena má 14 pestúnok. Bolo nám povedané, že u nás je všetko v rámci normy, nehovorím, že všetko je dokonalé, ale deti sú udržiavané v pohodlných podmienkach. Úrady uviedli, že prijmú opatrenia a pomôžu rodičom. Poviem, že ukrajinskí úradníci konali na vysokej úrovni, ale niektoré veľvyslanectvá, napríklad Španielske, povedali, že na to teraz nemajú čas,“ hovorí Točilovsky.

Podľa neho sú rodičia, ktorí prišli na Ukrajinu, v karanténe neďaleko Kyjeva. „Teraz pre nich pripravujeme dokumenty a orgány pre ľudské práva nám povedali, že vydajú špeciálny dekrét na legalizáciu dokumentov a potom budú môcť odísť. Lietadlá už lietajú,“ uviedol majiteľ kliniky.

Ukrajina sa stala lídrom na trhu náhradného materstva, je jednou z mála krajín, kde je povolené náhradné materstvo pre cudzincov. Vo väčšine častí sveta je takýto postup právne a eticky zakázaný.

Podľa Families Through Surrogacy, počas posledných niekoľkých rokov sa počet ľudí, ktorí chcú využiť služby náhradných matiek na Ukrajine, zvýšil takmer desaťkrát.

Popularita Ukrajiny v tejto oblasti vzrástla po tom, ako bolo jedno z populárnych centier náhradného materstva v Ázii pre cudzincov zatvorené. V roku 2014 bolo zakázané rodiť deti cudzincom v Thajsku kvôli škandálu s dieťaťom, keď austrálsky pár opustil dieťa narodené náhradnej matke, pretože malo Downov syndróm.

Nie je to tak dávno, čo India zaviedla zákaz náhradného materstva pre cudzincov potom, čo sa z tohto podnikania stalo úplné vykorisťovanie žien z chudobných rodín.

Teraz na Ukrajinu prichádzajú tisíce „náhradných turistov“ z Európy, Spojených štátov a bohatých obyvateľov Ázie. Po celej Ukrajine existujú desiatky kliník, ktoré uskutočňujú umelé oplodnenie a masovo sa otvárajú za týmto účelom sprostredkovateľské agentúry.

Ukrajinky oplodňujú bunkami cudzích párov, dieťa vynosia na Ukrajine alebo ich „zákazníci“ berú do zahraničia do starostlivosti.

„Cudzinci z celého sveta, ktorí chcú mať na Ukrajine dieťa s náhradnou matkou, nám neustále volajú. Už máme poradia – páry čakajú na nájdenie náhradnej matky. Mala by to byť zdravá žena bez zlých návykov do 35 rokov. V posledných rokoch sa zvýšil aj vek žien, ktoré sú pripravené na takúto úlohu: dostávajú 10 – 15 tisíc dolárov, niekto kupuje dom na dedine, niekto spláca dlhy. V podstate s tým súhlasia ženy, ktoré sú nezamestnané alebo dostávajú málo ako slobodné matky,“ povedala pracovníčka jednej zo súkromných kliník Ľvova.

Cudzinci si Ukrajinu vyberajú z toho dôvodu, že náhradné materstvo na Ukrajine je pre nich lacnejšie. Napríklad v Amerike a Holandsku musí pár zaplatiť najmenej 100 tisíc dolárov za služby náhradnej matky. Na Ukrajine sa ceny pohybujú od 30 do 70 tisíc dolárov a závisia od balíka, ktorý zahŕňa ubytovanie, procedúry, platba náhradnej matke, lety.

„Reklamy na vyhľadávanie náhradných matiek sú všade. Na internete, vo verejnej doprave, priamo na stĺpoch. Takéto operácie sa vykonávajú v Kyjeve aj v regiónoch. Iba oficiálne sa ročne na Ukrajine narodí tisíc detí pre cudzincov a nelegálne – omnoho viac. Štatistiky nikto nevedie, vymýšľajú sa fiktívne dokumenty, fiktívne manželstvá.

Trestné schémy prekvitajú – často sa párom snažia predávať cudzie deti a mnohé deti sú vyvážané na orgány. Hlavný zákazníci sú v Číne, Izraeli, USA, uviedol odborník na reprodukčnú medicínu Ostap Kis.

Mimochodom, klinika, v ktorej uviazli deti narodené od náhradných matiek, sa už dostala do škandálu – zákazníci z Talianska uviedli, že im podsunuli dieťa niekoho iného. Keď bolo dieťa dovezené do Talianska, povinný test DNA v tejto krajine nepotvrdil otcovstvo a chlapec bol poslaný na adopciu do inej rodiny.

V júli 2018 boli Točilovsky a vedúci lekár tejto kliniky na Ukrajine obvinení z obchodovania s ľuďmi, falšovania úradných dokumentov a z daňového úniku v obzvlášť veľkom rozsahu. Majiteľovi kliniky hrozilo až 15 rokov, ale prípad sa utriasol – rozhodlo sa, že klinika porušuje pokyny Ministerstva zdravotníctva Ukrajiny o umelom oplodnení a bola potrestaná iba pokutou.

Mimochodom, bábätká na Ukrajine neuviazli prvýkrát – takéto precedensy sa stali dokonca ešte pred karanténou. Asi pred dvoma rokmi nebolo možné kvôli byrokratickým problémom vyviezť z Ukrajiny niekoľko desiatok detí narodených náhradnými matkami pre španielskych rodičov.

Španielsky konzulát vtedy odmietol zaregistrovať dojčatá ako občanov Španielska a vydať im príslušné povolenie na vstup do krajiny s odkazom na právne predpisy EÚ o ochrane osobných údajov prijaté predchádzajúci deň. Predtým bol vzťah dieťaťa s novými rodičmi stanovený analýzou DNA, ktorá bola odobratá dieťaťu a otcovi na Ukrajine a odoslaná na overenie do Španielska. Nová legislatíva neodporúča občanom EÚ vykonať tento test mimo EÚ. V dôsledku toho mohli byť deti vyvezené na dočasné víza a o otázke registrácie sa rozhodlo v Španielsku prostredníctvom súdu.

Čím chudobnejšími sa Ukrajinci stávajú, tým viac žien sa rozhoduje zarobiť na „náhradnom materstve“. Je to zrejmé z rastúceho počtu matiek „na prenájom“. Za dvojčatá je cena oveľa vyššia.

„Vita – mám 22 rokov, mám zdravého syna vo veku 4 rokov. Nefajčím, nepijem, odmena za každý mesiac tehotenstva 400 dolárov. Po narodení – 35 tisíc dolárov. Ak budú dvojčatá – 50 tisíc dolárov. Žijem na západnej Ukrajine.“

„Volám sa Oksana, mám 28 rokov, som pripravená stať sa náhradnou matkou. Mám dve zdravé dcéry vo veku 3 a 7 rokov. Som sympatická, bez zlých návykov, krvného typu 2+, hnedé oči, farba vlasov blond. Porodila som bez komplikácií.“

„Galja. Mám 26. Krvný typ 1+, mám 1 zdravé dieťa 2,7 rokov. Som úplne zdravá, bez potratov a cisárskeho rezu. Bez zlých návykov. K programu pristupujem zodpovedne. Splním všetky odporúčania lekára. Zmluva je povinná. Poplatok 25 000 dolárov a 600 dolárov každý mesiac“.

V skutočnosti však, ako hovoria odborníci, sú platby, ktoré náhradné matky dostávajú, častejšie oveľa nižšie. Najčastejšie sa pohybujú od 5 do 20 tisíc dolárov. Zriedkavo dosahujú 30 000.

Ako povedala zamestnankyňa sprostredkovateľskej agentúry Antonina Jacenko, nájsť pre klientov náhradnú matku na základe databázy stojí tisíc dolárov a náklady na právnika sú rovnaké. Náhradným matkám okrem poplatkov a výdavkov za ubytovanie a stravu platia aj za lekárske služby a ošetrenie v prípade komplikácií.

„Niektorí zákazníci majú svoje vlastné nároky,“ hovorí Jacenko. „Pár z Írska požadoval dievča s vysokoškolským matematickým vzdelaním, blond, s modrými očami. Chceli, aby ich dieťa bolo inteligentné. Hoci dieťa nie je geneticky spojené s náhradnou matkou, ale verí sa, že mu stále dáva časť „seba“, pretože ho nosí pod srdcom deväť mesiacov.“

Na internete sú príbehy o problémoch, ktorým čelia biologickí rodičia aj náhradné matky. Napríklad, keď ženy vydierajú zákazníkov, vyhrážajú sa potratom alebo nechcú odovzdať dieťa späť a požadujú viac peňazí.

Existujú tiež podvodníci, ktorí predstierajú tehotenstvo a nejakú dobu – tri až štyri mesiace ťahajú peniaze na vyšetrenie a ubytovanie z niekoľkých párov naraz a potom zmiznú. Zriedka, ale stáva sa to aj opačným spôsobom – keď pár nechce prebrať dieťa, ak sa napríklad narodí choré.

Kyjevskí právnik Igor Kidalov povedal, že existujú prípady, keď kliniky falšujú údaje lekárskych správ o zdraví náhradných matiek.

„Alebo skrývajú údaje o zdravotnom stave náhradnej matky, ktoré boli odhalené počas vyšetrení, pretože je takmer nemožné žalovať za takúto činnosť kliniku,“ hovorí Kidalov. „Často nastávajú situácie, keď náhradné matky začnú vydierať genetických rodičov dieťaťa. Ešte počas tehotenstva žiadajú väčšie sumy ako sú dohodnuté v zmluve, citujúc infláciu, devalváciu, iné ekonomické dôvody a v takýchto situáciách sú páry jednoducho bezmocné. Alebo sa páry, ktoré sa rozhodnú využiť služby náhradnej matky, stanú obeťami podvodných skupín, ktoré imitujú činnosť pri hľadaní kandidátov, lekárske postupy vrátane falšovania dokladov o údajnom úspešnom zavedení implantácie.

Sú prípady, keď sa deti snažia tajne vyviezť, aby sa „neobťažovali“ úradnými dokladmi. Na hranici sú deti odobrané a ich zahraničných rodičov môžu obviniť z únosu alebo obchodovania s ľuďmi.

Najvýznamnejší prípad sa vyskytol v roku 2010 s dieťaťom, ktoré ukrajinská žena porodila na klinike v Charkove pre pár homosexuálov z Belgicka. Chlapca menom Samuel sa na ich žiadosť a za úhradu pokúsil vyviezť ich belgický známy s poľskou ženou cez kontrolné stanovisko v regióne Ľvova. Bol z toho veľký škandál a dieťa bolo odobraté, ale nakoniec súd povolil Samuela dať Belgičanom. Základom pre povolenie bolo, že biologickým otcom chlapca bol jeden z mužov.

„Ukrajina má pritom významnú výhodu pre manželské páry, pretože zákon stanovuje prezumpciu pôvodu dieťaťa od rodičov – donorov genetického materiálu,“ hovorí právnik Kidalov. „Na rozdiel od napríklad Ruska, kde má náhradná matka prednosť rozhodnúť o osude dieťaťa – práva genetických rodičov sa uznávajú až potom, ako sa náhradná matka vzdá dieťaťa.“

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie