Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Čo je režim videnia na diaľku a aké je jeho využitie pre predškolákov?

V rokoch 1986 – 1988 prebiehal výskum s predškolákmi v materských školách v Krasnojarsku, kedy deti študovali čítanie a písanie v režime diaľkového videnia.

Čo to znamená? Režim videnia na diaľku je ďalším prvkom technológií šetriacich zdravie V. F. Bazarného, ​​ruského vedca, lekára a inovatívneho učiteľa.

Faktom je, že orgán zraku u detí mladších ako 7 rokov nie je pripravený pracovať v režimoch videnia na blízko (Vladimir Bazarnij o tom napísal viac vo svojej vedeckej monografii „Videnie u detí“). A v režime videnia na diaľku je didaktický materiál umiestnený v maximálnej možnej vzdialenosti od detí.

Vďaka tomu je zachovaný priestorovo-metrický prehľad, vrátane hĺbky a stereoskopickosti vnímania, ako základ pre harmonické formovanie nielen funkcií zraku, ale aj jeho vyšších mentálnych reflexných schopností.

Metodika zásadne neovplyvňuje samotný obsah pedagogickej prípravy. Je zameraná na zlepšenie účinnosti zrakového vnímania, a teda aj učenia.

Priemerná zraková ostrosť detí z materských škôl v Krasnojarsku, ktoré v rokoch 1986 – 1988 diaľkovo študovali čítanie a písanie, sa po experimente značne zlepšila (údaje z Výskumného ústavu medicínskych problémov Severnej sibírskej pobočky Akadémie lekárskych vied ZSSR).

Zraková ostrosť bola hodnotená pomocou Novikovovej tabuľky. V sedemdesiatych rokoch profesor O. M. Novikov vyvinul prvý špeciálny stôl v domácej praxi, ktorý umožňuje presne merať maximálne hodnoty zrakovej ostrosti v zóne od 1,0 do 2,0.

V experimentálnych skupinách boli výsledky oveľa lepšie. To znamená, že režim videnia na diaľku je účinný pri prevencii krátkozrakosti u predškolákov…

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie