Príprava kvásku
– Tri stredne veľké jablká
– Voda (najlepšie pramenitá)
– Celozrnná múka
– Nádoba 750 ml
Príprava
Umyjeme jablká, odstránime jadro (kto ako chce), narežeme na kocky, vložíme do nádoby a zalejeme pramenitou vodou tak, aby boli všetky jablká zaliate. Prikryjeme vrstvou gázy, alebo ľanovou tkaninou a necháme stáť pri izbovej teplote 5 – 7 dní. Vhodné je aj miesto pri zdroji tepla. Jablká občas premiešame, aby vrchné jablká neplesniveli.
Po týždni je základ kvásku hotový. Zlejeme vodu do misky, vyžmýkame jablká a odstránime ich, pretože viac ich nebudeme potrebovať. Do misky pridáme také množstvo múky, aby sme získali cesto v podobe hustej smotany a necháme stáť po dobu 12 hodín.
Začal proces kvasenia kvásku. Kvások prelievame do väčšej misky a dosypeme také množstvo múky, aby sme získali mäkké cesto. Zakryjeme tkaninou a necháme stáť 2 hodiny pri izbovej teplote. Cesto by malo zväčšiť objem dvakrát.
Zväčšujúci sa objem cesta prikryjeme tkaninou potretou rastlinným olejom, aby sa nám neprilepila a vložíme do chladničky na dva dni. Po dvoch dňoch je cesto pripravené na pečenie chleba.
Výpočet použitia kvásku: približne 150 – 200 g kvásku na pohár (250 ml) tekutiny použitej pri výrobe cesta. Kvások je možné skladovať v sklenenej nádobe v chladničke.
Pečenie chleba
Pri pečení chleba vo forme s objemom 2,5 litra použijeme 1 pohár kvásku, 0,5 – 0,7 l vody a dosypeme múku do konzistencie hustej smotany. Prikryjeme tkaninou a postavíme na teplé miesto na 12 hodín.
V nádobe necháme malé množstvo kvásku, dosypeme múku do konzistencie hustej smotany a vložíme naspäť do chladničky.
Pokiaľ pečieme chlieb každý týždeň, tak sa o kvások staráme tým spôsobom, že ho „kŕmime“ raz za týždeň. Premiešame ho, pridáme 1/3 (z obsahu nádoby) vody, dosypeme múku do konzistencie hustej smotany, prikryjeme tkaninou a vrátime do chladničky.
Ráno zamiesime husté cesto tak, aby v ňom lyžica stála a dochutíme podľa potreby:
– Korenie, mleté klinčeky, muškátový orech, mletý zázvor, mletý koriander
– Horčičný olej 2 polievkové lyžice
– Cukor, soľ (podľa chuti) rozpustíme v malom množstve vody a potom pridáme do cesta
– Múku z amarantu
Následne pridáme pšeničnú celozrnnú múku a zamiesime.
Cesto vložíme do formy natretej s olejom, alebo mu vytvoríme požadovanú formu, prikryjeme tkaninou a postavíme na teplé miesto na kysnutie. Cesto by malo zväčšiť svoj objem 1,5 – 2 krát za 1,5 – 2 hodiny.
Cesto vložíme do horúcej rúry. Teplotu postupne znižujeme: 250°C – 15 min, 200°C – 30 min, 150°C – 15-20 min. Každá rúra má svoje špecifiká, preto sa môže teplota líšiť. Chlieb pečieme priemerne 1 – 1,5 hodiny.
Chlieb vyberieme z rúry, natrieme olejom a necháme ho vychladnúť (dozrieť). Najlepšie je ho zabaliť do niekoľkých vrstiev ľanovej tkaniny na niekoľko hodín.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info